Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos oswajany

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos oswajany

Shemsi 15:53, 15 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Od kilku tygodni zaczytuję się ogrodowiskiem, zachwycam się Waszymi ogrodami i powoli gromadzę wiedzę o roślinach, pielęgnacji, planowaniu i projektowaniu tej wyjątkowej przestrzeni. Dekalog Danusi jest już na honorowym miejscu w moim notesie, bez którego nie siadam do czytania, a w którym notuję każdą najmniejszą inspirację, każdą wskazówkę, która mam nadzieję przybliży mnie do stworzenia również swojego kawałka raju.
W końcu spacyfikowałam Męża, który najchętniej posadziłby wszędzie sosny i brzozy, które obficie wysiewają się na naszej działce, powiedziałam dość roślinnym prezentom, którymi byłam zasypywana, przez życzliwych, postanowiłam zacząć ujarzmiać ten kociokwik w sposób bardziej przemyślany i dojrzałam do założenia swojego wątku. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się zaprojektować, a następnie zrealizować nasz ogród.

W tym momencie warto cofnąć się nieco w czasie i pokazać Wam, od czego zaczynaliśmy.
Cztery lata temu przyszło nam się zmierzyć ze sporym wyzwaniem: wykończeniem domu, który stał w stanie surowym zamkniętym przez ostatnie 20 lat, a wraz z nim ogarnąć zaniedbany i przez 20 lat nie tknięty ogród.

Niestety, nie mam zdjęć z samego początku, po kilku miesiącach własnoręcznej walki z dziką roślinnością (i wieloma górami gruzu i śmieci wszelakich) było "już" tak:




Powolutku pojawiało się coraz więcej wolnej przestrzeni:
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Shemsi 15:59, 15 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
omelka1 16:04, 15 cze 2015


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 965
Kawał ciężkiej roboty za Wami ale tyleż samo przed... z tą różnicą że sadzenie i pielęgnowanie roślin dużo przyjemniejsze.
____________________
Agata-OGRÓD...niekończąca się opowieść i przygoda
Shemsi 16:15, 15 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Trzy lata temu wprowadziliśmy się do domu i dalej walczyliśmy z panującym wokół chaosem. Od półtora roku mamy dodatkową motywację, bo nasza rodzina zaczęła się powiększać, a w październiku tego roku będzie nas już czworo + pies
W zeszłym roku zakasaliśmy z mężem rękawy i postanowiliśmy oczyścić część terenu na tyle dokładnie, by dało się założyć trawnik, choć na połowie działki. Niestety, nie wchodziło w grę nawiezienie nowej ziemi, ale po wnikliwej analizie mieszanek traw i warunków gleby udało się stworzyć całkiem przyzwoity trawnik. W tym roku została wyrównana pozostała część działki i właśnie obserwujemy, jak nowa trawa powoli wschodzi.

Tak wygląda w tej chwili najbardziej ogarnięta część ogrodu:


Na ostatnim zdjęciu widać fragment świeżo obsianego trawnika.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Shemsi 16:39, 15 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Zabieram się za projektowanie całości tak, żeby była spójna i mogła stać się naszą oazą.

Przygotowałam plan z aktualnym stanem (1 cm = 1m). Działka nie jest duża, ma 852m2.


1 - sosny
2 - mirabelki
3 - nie jestem pewna, prawdopodobnie czeremcha
4 - brzozy
5 - Rhododendron Zygmunt III Waza Royal Crimson
6 - Rhododendron Erato
7 - Clematisy (2x Warszawska Nike, 2x Snow Queen, 2x Rouge Cardinal
8 - Forsycja
9 - Lilak
10 - kasztanowiec

Jestem na początku drogi, nie znam jeszcze wielu roślin, mnóstwo wiedzy do zdobycia przede mną. Na pewno w naszym ogrodzie będą w dużej ilości różaneczniki, które uwielbiam i które dobrze rosną u sąsiadów. Myślałam też o tawułach, różnych odmianach żurawek. Myślę, że warto podsadzić kasztanowca hortensją pnącą, natomiast w mojej okolicy hortensje ogrodowe jakoś nie do końca się udają, więc o nich nie myślę.
Chciałabym też wydzielić małą część warzywną w ogrodzie (wzdłuż garażu, z możliwością przedłużenia wgłąb działki).
Bardzo wstępny zarys rabat z tyłu domu oraz umiejscowienie warzywnika umieściłam na tym planie:


Na razie nie mam zupełnie pomysłu na front ogrodu, nawet, jeśli chodzi o umiejscowienie rabat, ale myślę, że w miarę lektury forum, a także dzięki Waszym sugestiom jakaś koncepcja się wyłoni.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
KozaLKS 08:32, 16 cze 2015


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 24
Gratulacje!!!!!!!! Kawał dobrej roboty.
____________________
Kamil -Bezstresowo - powoli do przodu...Działka****Ogródek przy domu
iwka 09:28, 16 cze 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
I ja gratuluję! dużo już pracy za Wami, pomału będzie coraz piękniej
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
AlicyaLK 16:04, 16 cze 2015


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
wow! ależ kawał roboty za Wami!!! no teraz to może być tylko łatwiej i zdecydowanie przyjemniej będę śledzić Wasze poczynania
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Grodzia 16:35, 16 cze 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 288
kawał dobrej roboty! najważniejsze, że masz plan i wiesz mniej więcej czego chcesz...ja niestety nie mogę się zdecydować i jest mi ciężko zrobić plan całego ogrodu...
____________________
Ogród Grodzi
Tess 17:11, 16 cze 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Witaj, Weroniko
Wow, mocnym akcentem dałaś po oczach na początek!
Kawał roboty wykonaliście, brawo!
I wielkie brawo za bardzo rozsądne podejście do tematu:

"powoli gromadzę wiedzę o roślinach, pielęgnacji, planowaniu i projektowaniu tej wyjątkowej przestrzeni. Dekalog Danusi jest już na honorowym miejscu w moim notesie, bez którego nie siadam do czytania, a w którym notuję każdą najmniejszą inspirację, każdą wskazówkę, która mam nadzieję przybliży mnie do stworzenia również swojego kawałka raju.
W końcu spacyfikowałam Męża, który najchętniej posadziłby wszędzie sosny i brzozy, które obficie wysiewają się na naszej działce, powiedziałam dość roślinnym prezentom, którymi byłam zasypywana, przez życzliwych, postanowiłam zacząć ujarzmiać ten kociokwik w sposób bardziej przemyślany i dojrzałam do założenia swojego wątku
"

Tak trzymaj! To będzie cudowny ogród
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies