Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos oswajany

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos oswajany

Shemsi 17:12, 29 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
rzulieta napisał(a)
halo halo jak tam?


Mózg mi paruje Przeczytałam książkę Szefowej, czytam, co mi w ręce w padnie, siedzę i myślę i nic mądrego nie mogę wymyślić, bo mam za dużo koncepcji na raz.

Wybieramy się może w weekend po tujki, to chociaż cokolwiek się u nas ruszy. No i mąż w tygodniu planuje poprzesadzać brzózki, zobaczymy, jak mu pójdzie

Sylwia, myślałam o czymś takim. Fajnie to u Ciebie wygląda. Faktycznie poczekamy do jesieni, a najpierw zobaczymy jakie tujki uda nam się upolować i jak to będzie wyglądać po posadzeniu.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Shemsi 17:57, 29 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
No i jest jedno miejsce, przy którym czuję totalną niemoc twórczą. Rabata przy tarasie. Totalna patelnia, do 16-17 cały czas w mocnym słońcu. Początkowo myślałam tylko, żeby posadzić coś po obu stronach schodków, tak, żeby akcentowało wejście na taras, ale teraz myślę sobie, że aż prosi się o przedłużenie rabaty wzdłuż tarasu. Tylko w jakim kształcie? No i czy warto symetrycznie dodawać trzecią taką samą formę na początku tarasu?

Taras ma ok. 50 cm wysokości. W przyszłości myślę, żeby podłużne donice zamienić na jakieś bardziej fantazyjne, po bokach. Dobrze by było, gdyby rosnące na rabacie rośliny pomogły akcentować koniec tarasu (żeby mi się ktoś z tarasu nie wykopyrtnął ). Może azalie wielkokwiatowe, widziałam odmiany dorastające do ok. 60 cm? Przy wejściu na taras stożki z bukszpanu/cisa, a może jakaś forma kulki na pniu?

Masakra, no pustka w głowie.

Na razie myślę o dwóch wariantach kształtu tej rabaty, choć sama nie wiem, czy nie powinnam jej zupełnie wyprostować.

Aaaa, nie patrzcie na bałagan (przepraszam!), robiłam zdjęcie, jak roboczo zrobiliśmy sobie tam składzik.

____________________
Weronika Oswajanie chaosu
rzulieta 18:02, 29 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 1161
Druga wersja z bukszpanem albo tujami na pniu lepsza Jak patelnia to zrób tak czekaj już wklejam Własnie
https://www.pinterest.com/pin/413346072027227340/
to inspiracja Małgosi Piękna zresztą
____________________
Ogródek Niny
Juzia 18:41, 30 cze 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
Hej!
Z tego co zauważyłam na fotkach...
1. zagajnik brzozowy jakieś min. dwa razy za mały
2. ogólnie chyba masz wszystkie rabaty za małe na tym planie
3. rabatę pod tarasem rób na prosto, bo później będziecie kląć przy koszeniu,
4. nie przepadam za stożkami, ale przy tarasie chyba lepiej wyglądają niż kulki na kiju
i tyle

Pozdrawiam!

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Shemsi 20:40, 30 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Justyna, dzięki za cenne uwagi Liczę, że będę mogła jeszcze kiedyś skorzystać z Twoich opinii.

Przyznam się. Określenie 'zagajnik brzozowy' to chłyt marketingowy. Chciałabym mieć tyle miejsca, żeby zrobić zagajnik z prawdziwego zdarzenia. Przy naszych powierzchniach dobrze byłoby zostawić max. połowę brzóz, które mamy i wtedy miałoby to ręce i nogi. Ale mąż mój, niestety, "związał się emocjonalnie" z tymi brzozami i za nic w świecie nie pozwala ich wyrzucić, a ja z kolei nie widzę innego miejsca, gdzie mogłabym upchnąć te brzozy. A że to dobry mąż jest, to cóż mi pozostało? Wydzieliłam w miarę rozsądną przestrzeń (rozsądną = tyle mogę oddać, nie rezygnując z innych swoich marzeń ogrodowych) i ryzykujemy. Mam nadzieję, że z 'zagajnika brzozowego' nie zrobi się koszmarek brzozowy. W najgorszym wypadku będziemy zmieniać za jakiś czas.

Czyli dobrze przeczuwałam, że rabaty trzeba będzie jeszcze trochę powiększyć, a już na pewno te najwęższe.
Za argument z koszeniem - złoty medal. Tak, tak, tak, będzie na prosto!

A z tym stożkiem/kulą, może jeszcze jakaś inna forma by tam dobrze pasowała? Bo ja sama za stożkami też nie przepadam, ale kule - dokładnie tak, jak napisałaś - też mnie w tym miejscu nie przekonują.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Juzia 21:37, 30 cze 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
A może bez drzewek na końcach rabaty?

Ile ma ten kawałeczek po prawej stronie schodów?
Ja bym tam dała jakieś szczepione drzewko w kostce bukszpanowej....albo obwódce bukszpanowej z czymś w środku. A po lewej normalna rabata z miskantami.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Shemsi 22:00, 30 cze 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Pierwotnie miały być tylko zaakcentowane schody po obu stronach, potem zaczęłam się wahać, czy nie dołożyć i na początku rabaty czegoś. Może masz rację, żeby na tych 5m w ogóle zrezygnować... muszę zatem popatrzeć na tego typu rabaty i pomyśleć. Dobry trop

Myślałam o obwódce bukszpanowej właśnie Kawałeczek po prawej stronie schodów ma 1,5 metra.
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Juzia 22:05, 30 cze 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
1,5m na kostkę za dużo....ale obwódka też może być
I drzewko może być kolumnowe, a może być inne. Ale raczej szczepione, żeby Ci całego tarasu z czasem nie przysłoniło. No chyba, że chcesz
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Margeritka 22:09, 30 cze 2015


Dołączył: 13 maj 2013
Posty: 70
Gratuluję i podziwiam za pracowitość,będzie pięknie na pewno ,już jest.
____________________
MargeritkaMałgorzatkowe skarby
Joaska 10:56, 01 lip 2015


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Juzia napisał(a)
Hej!
Z tego co zauważyłam na fotkach...
1. zagajnik brzozowy jakieś min. dwa razy za mały
2. ogólnie chyba masz wszystkie rabaty za małe na tym planie
3. rabatę pod tarasem rób na prosto, bo później będziecie kląć przy koszeniu,
4. nie przepadam za stożkami, ale przy tarasie chyba lepiej wyglądają niż kulki na kiju
i tyle

Pozdrawiam!


Zgadzam się z Justyśką,
Rabaty za małe,
rabata pod tarasem prosta bez udziwnień bo potem tylko problem z koszenie i utrzymaniem kantów,
nasadzenia zależą od nasłonecznienia tarasu, jeśli ta rabata jest nasłoneczniona to w ramce bukszpanowej róże z lawendą, a na tym 1,5 m np. śliwa pissardi podsadzona różami. jeśli nie lubisz róż, to np. trawy z rozchodnikami ...,możliwości jest wiele.
jeśli cienista to np. w ramce z bukszpanu można dać szpaler hortensji,
albo dać tylko szpaler RH...
ale zanim zaczniesz coś roić, popatrz na ogrody w ogrodowisku, wejdź na wizytówki, i zrób szkic ogrodu, potem szkielet - czyli rośliny raczej stałe (drzewa, obwódki) a na końcu wymyślaj wypełnienie rabat.
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies