Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chaos oswajany

Pokaż wątki Pokaż posty

Chaos oswajany

Shemsi 20:40, 08 lip 2015


Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 716
Do rabaty przy tarasie podejście pierwsze. Narysowałam, jak to mniej więcej sobie w tej chwili wyobrażam. Nie, wiem, czy w przeciwieństwie do Malkul nie mam zadatków na kokoszkę Jak skończycie się śmiać z niezdarności rysunku, będę wdzięczna za wszelkie uwagi.


Część po lewej stronie schodów: w tylnym rzędzie 4 trzcinniki Karl Foerster, nieco z przodu pomiędzy trzcinnikami róże podsadzone jakąś trawką (np. Carex Evergold, ptasie łapki, może obie na raz?). Może jeszcze kilka bordowych żurawek, o ile wytrzymają mi na tej patelni. Jeśli byłyby żurawki, to róża pewnie powinna być jaśniejsza (np. Larissa), jeśli nie, to może jakieś bordowe (np. Tradescant, jeśli uda mi się je utrzymać na 80 cm ). W prawym dolnym rogu trzy różnej wielkości kule bukszpanowe / trzmielinowe.

Część po prawej: kula bukszpanowa/trzmielinowa na pniu, podsadzona jakąś trawką, w otoczce bukszpanowej. Nie upieram się, żeby tu była kulka na pniu, ale musi być coś, co bardzo nie przesłoni widoku.

Będzie coś z tego?
____________________
Weronika Oswajanie chaosu
Juzia 20:52, 08 lip 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
Prawa strona nie gra z lewą.
Kulki w samym rogu też jakoś nie teges.
Reszta ok
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
rzulieta 21:14, 08 lip 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 1161
Mialam napisac to co Juzia róże muszą być ciemne? A takie jak ma Ana przy tarasie? Tzn takie brzoskwiniowe? Z trawka i zurawkami marmelada. Róża nawet ta co chcialas z przodu tradescant? Zamiast tego na pniu. Podsadzone tym co narysowalas. Ale wcale nie musisz sie z tym zgadzac
____________________
Ogródek Niny
amelia_b 21:33, 08 lip 2015


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 12720
Oj kochana nie licz na to że sobie w przyszłym roku odbierz tak czytam i mam wrażenie że ci się rodzinka powiększy? Ja pielę jak mała śpi,albo ją babci na spacerek podrzucę podlewanie to już nie moja broszka ja to czasem taką frustrację czuje że nie wiem co, no chcesz coś zrobić, a się nie da nawet badyla wyrwać
____________________
Pogubiłam się po drodze
Tess 10:38, 09 lip 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Shemsi napisał(a)
No i jest jedno miejsce, przy którym czuję totalną niemoc twórczą. Rabata przy tarasie. Totalna patelnia, do 16-17 cały czas w mocnym słońcu. Początkowo myślałam tylko, żeby posadzić coś po obu stronach schodków, tak, żeby akcentowało wejście na taras, ale teraz myślę sobie, że aż prosi się o przedłużenie rabaty wzdłuż tarasu. Tylko w jakim kształcie? No i czy warto symetrycznie dodawać trzecią taką samą formę na początku tarasu?

Taras ma ok. 50 cm wysokości. W przyszłości myślę, żeby podłużne donice zamienić na jakieś bardziej fantazyjne, po bokach. Dobrze by było, gdyby rosnące na rabacie rośliny pomogły akcentować koniec tarasu (żeby mi się ktoś z tarasu nie wykopyrtnął ). Może azalie wielkokwiatowe, widziałam odmiany dorastające do ok. 60 cm? Przy wejściu na taras stożki z bukszpanu/cisa, a może jakaś forma kulki na pniu?

Masakra, no pustka w głowie.

Na razie myślę o dwóch wariantach kształtu tej rabaty, choć sama nie wiem, czy nie powinnam jej zupełnie wyprostować.

Aaaa, nie patrzcie na bałagan (przepraszam!), robiłam zdjęcie, jak roboczo zrobiliśmy sobie tam składzik.




Przenosze bliżej, żeby było widać o czym mowa.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
lorka 11:14, 09 lip 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
Najpierw zrobiłabym tło dla roślin i zasłoniła taras.. np zywopłot z cisów( bedzie tez "barierką dla foteli itp
dopiero potem na tym tle komponowalabym rabate.. wybrała kolor..

jesli z ciemnymi żurawkami i różami to popatrz na przepiękną rabatę madzenki
rabata purpurowo różowa

jesli inny dobór kolorów to jest mnóstwo inspiracji na pinterest, moge podeslac

tutaj narysowalam taką szybką wizualizacje..



z tyłu jakies wyższe trawki , róże nie za wysokie okrywowe ( moze byc larissa,)
mozesz pomiedzy jakies trzmielinki na pniu żółtozielone..albo jesli chcesz w tonacji chlodnej to zielono biale.. mozesz tez przy schodkach wlanąc te kulki bukszpanowe..
moim zdaniem najwazniejszy jest tyl , stworzenie bazy i tla dla roslin.. takiego stalego zimozielonego
oczywiscie j anarysowalam tak symetrycznie, mozna np zrobic te na pniu tylko 3 obok siebie na srodku tych cisow.. a dookoła inaczej..


narysowalam dwie kule bukszpanowe symetrycznie ale po prawej mozesz np dac mniejszą a za nią większą i już będzie inaczej

____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
amelia_b 11:21, 09 lip 2015


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 12720
Mi sie podoba, kolorystycznie fajnie. Tylko sie nad trzmielinkami na pniu zastanawiam lepiej biało zielone, ty to masz głowe na karku lorka
edit : i od strony tarasu potem jakieś trawy w doniczkach, fajnie by nad line żywopłotu wystawały
____________________
Pogubiłam się po drodze
lorka 11:26, 09 lip 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
dodalam kolejny rysunek.. tak na tarasie mozesz sobie np pony tails w donicach albo jakies inne falujące trawy jasniejsze od cisów dac
____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
Tess 11:27, 09 lip 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Ładnie, ale wówczas te rabaty musiałyby mieć szerokość co najmniej 2 metry.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
lorka 11:27, 09 lip 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
a w ogóle róż i purpura ładnie Tobie będą pasować, do elewacji domu
____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies