Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

makadamia 21:34, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
sarenka napisał(a)
Zmieniło się trochę dzięki Wioli

No więc na tą rabatę bym kupiła Sensation pink, tylko czy nie będzie za niską żeby być za Hameln?

Czy do takiego szpaleru pod dom pasuje Brunnera Jack Frost pomiędzy te moje funkie? Czy brunnera łatwo się dzieli? Na wiosnę czy na jesieni? Bo kupiłabym 4-5 sztuk maks.


Ja mam tą brunnerę, bardzo ładna i wytrzymała, ale u mnie rośnie w cieniu. Nie wiem, jak sobie poradzi na słońcu.
Brunnera łatwo się dzieli, ale trzeba to robić jesienią, bo wiosną ona jest zajęta kwitnieniem
U mnie ona rośnie razem z funkią, ale o jednolicie zielonych liściach.
Kolorowe liście brunnery i kolorowe funkii to moim zdaniem za dużo szczęścia na raz.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sarenka 21:40, 24 cze 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
makadamia napisał(a)


Ja mam tą brunnerę, bardzo ładna i wytrzymała, ale u mnie rośnie w cieniu. Nie wiem, jak sobie poradzi na słońcu.
Brunnera łatwo się dzieli, ale trzeba to robić jesienią, bo wiosną ona jest zajęta kwitnieniem
U mnie ona rośnie razem z funkią, ale o jednolicie zielonych liściach.
Kolorowe liście brunnery i kolorowe funkii to moim zdaniem za dużo szczęścia na raz.

Masz ci los, a ja dostałam właśnie dwukolorowe funkie. Hmmm...
Tak myślę, że słońce by na nią z rana świeciło do około gidz 8. Muszę jutro zerknąć i po południu po godzinie 17 jeśli dobrze pamiętam. Może jutro zamówię to doszłoby może do piątku
____________________
Magda W samym sloncu
makadamia 22:02, 24 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
słońce z samego rana i późnym wieczorem na pewno jej nie zaszkodzi
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dominika11 22:24, 24 cze 2019


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
makadamia napisał(a)
słońce z samego rana i późnym wieczorem na pewno jej nie zaszkodzi
u mnie brunera też tak rośnie i daje sobie radę. Powinno być okey
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
sarenka 00:06, 25 cze 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Asia, Dominika- na to liczę uspokoilyscie mnie

Jakby co to ja poproszę o zdjęcia tych Brunner co macie - tu u mnie w wątku to sobie pooglądam
____________________
Magda W samym sloncu
makadamia 07:12, 25 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110


w kwietniu wyglądała tak:


a teraz wygląda tak:

i tak będzie do samej jesieni.
na zimę liście wycinam całkowicie, bo robią się tak samo brzydkie jak funkiom.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sarenka 08:25, 25 cze 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Niby same liście, a robi robot brunnera dzięki Asiu
____________________
Magda W samym sloncu
makadamia 08:32, 25 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
sarenka napisał(a)
A co można byłaoby posadzić na tej wąskiej rabacie 150cm, żeby wizualnie zaznaczc granice działki?? Cos nie za szerokiego, żeby inne rośliny się zmieściły

Tak myślę, że na ta rabatę pójdą-
dwie tuje Danica (już tam rosną, tzn będzie 1 sztuka na rabacie 7x 1,5m- tyle mam przekopane, jeszcze tylko z dobrociami przekopac)
rudbekie
przetacznik Dwarf blue (plamka z 3 sztuk?)
Perowskia ( nie wiem ile sztuk???? )
Juka (1 czy 2 sztuki?)
Może białe jeżówkin 3 szt
moze też być niski rozchodnik Birthday Party (20 cm wysokosci)


Tam teren jest trochę wyższy od podjazdu, więc coś na obwódkę- sesleria czy może ten przetacznik? Cos co by dało radę. Być może i tam poszłoby tez drzewo ozdobne- tylko jakie -też myślec o wiązie Werdei czy innym? Cien nie będzie padał w ogole na naszą dzialkę, ale to nie istotne

Co tym myślicie?



Nie wiem jak inni, ale ja myślę, że przydałoby się wprowadzić trochę porządku w te wszystkie rozważania.

Przede wszystkim trzeba ustalić, gdzie i jakie drzewa będą posadzone i zacząć nasadzenia od nich. Bo jak zaczniesz sadzenie od kwiatków, to ciężko będzie później posadzić drzewo, a w drugą stronę - bez problemu.
Żywopłotów więcej nie planujesz? Bo zdaje się że na północnej granicy nie masz, a tam to by się przydało.

Ilości roślin zdecydowanie za mało liczysz. To, co napisałaś to na rozmnożenie wystarczy. Osobiście dodałabym jeszcze seslerię, szałwie i trzcinnika.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sarenka 08:49, 25 cze 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Asiu, ta rabata ma150 cm szerokości. I co można byłoby dać co by rosło tak do 150-160 cm- z tańszych to tuja, czy można byłoby coś innego?
No drzewa...chyba można w internecie zamówić to wtedy mogę je zamówić bo niestety z braku prawka nie mam kiedy i jak pojechać do szkółki

No więc na tej rabacie można byłoby posadzić drzewo, ale jest mało miejsca?


Drzewo chce dać na rabatę z trawami co sadzilam, myślę o wiązów werdei.
Inna rabata od wschodu- tam też, ale trzmieline oskrzydlona trochę chyab trudno zdobyć, więc coś innego,ale co?

No i rabata najstarsza od południa tam przydlaoby się coś co dałoby cień na taras. Dodam,że drzewa takie do 5-7 m wysokie byłyby idealne

Jak dzieci dadzą.to dziś odszukamy drzewa co Ewa proponowała i może Ty też coś podpowiesz? Jestem otwarta na propozycje


____________________
Magda W samym sloncu
makadamia 09:39, 25 cze 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
To jest moja rabata o głębokości 2m (ciągle "in progress")


Jako plecy rośnie na niej cis fastigiata robusta (w sklepie internetowym w nazwie było jeszcze "stricta"), który mi poleciła Toszka, bo szukałam właśnie czegoś wąskiego. Ten żywopłot nie powinien mieć więcej niż 30-40 cm szerokości. Wada - trzeba go bardzo gęsto sadzić, co oczywiście bardzo podnosi koszt.

W sprawie drzew to zaraz Ci coś napiszę, ale tak po prawdzie, to przydałyby się jakieś zdjęcia, na których widać działkę, a nie tylko kawałek ziemi.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies