Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Kokesz 23:33, 18 paź 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
i tak

Tylko nie wiem co z miejscem za drzewem, bo robi mi się spory narożnik
I jak połączyć wejście z placykiem ,teraz jest tam trawnik ale na drugim zdjęciu trawnik zaczyna się bardziej na prawo i wygląda to tak, jakbym wchodziła na rabatę ?



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Toszka 09:39, 19 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Myślę, że nie ma co tak bardzo na siłę robić ostrej granicy koła. Można to koło wsunąć w rabatę i jesli już bardzo chcesz zachować jego kształt to linię łuku w rabacie mogą podkreślić jednorodne rośliny posadzone niby kreską namalowane.
Okrągły placyk umiejscowiony centralnie wygląda nienaturalnie, wymuszenie
Kokesz napisał(a)




Myślę, że powyższe koło może zawrzeć drzewo, albo pień drzewa może być umiejscowiony na linii okręgu.
Wsunięcie placyku w rabaty nie zaburzy jego kształtu nawet jeśli tylko fragment łuku będzie podkreślony. Wyjdzie naturalny efekt.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kokesz 10:25, 19 paź 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Dzięki Toszka
Tylko mogłabyś mi to wytłumaczyć bardziej łopatologicznie bo chyba nie kumata jestem najlepiej na rysunku.
O jakiej ostrej granicy koła mówisz?
Ewa Anda proponuje by placyk zawierał drzewo.
Anitka, że lepiej przed bo drzewo będzie źle rosło.
To jest wiśnia, stare drzewko owocowe, one chyba jakoś wielkie nie urośnie...
Najgorzej mi połączyć ten placyk z resztą trawnika,przy założeniu,że mają to być trzy koła. One tzn to środkowe nie łączy się z wejściem.
Chyba,że jak Anitka narysowała dać tam ścieżkę.
A może z tych kół trawnikowych zrezygnować i zrobić po prostu falę...


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anitka 10:48, 19 paź 2018


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Może po łuku ścieżkę tylko do placyku ( żółty kolor). Placyk dosunąć do drzewa, ale ja bym go ze względów układania płyt nie wtapiała w placyk. Beżowe plamy to rabaty, zielone trawnik. Można też te linie rabat łączące placyk z trawnikiem w kształcie kola poprowadzić linami falistymi.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Toszka 11:12, 19 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To ten placyk ma być z płyt? Poważnie?

Nie narysuję, bo nie ma mnie w domu (wagaruję od domowych obowiązków)

co chcesz uzyskać kołami? Czy ma być to zabawa optyką aby wizualnie powiększyć przestrzeń, czy też po prostu tak sobie wymyśliłaś kształt trawnika. Jest jeden szczegół ważny przy kolistych trawnikach - praca kosiarką musi być łatwa, czyli koszenie po łuku nie może być katorgą i tańcem z kosiarką. Piszę to z autopsji
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kokesz 11:35, 19 paź 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Anitka napisał(a)
Może po łuku ścieżkę tylko do placyku ( żółty kolor). Placyk dosunąć do drzewa, ale ja bym go ze względów układania płyt nie wtapiała w placyk. Beżowe plamy to rabaty, zielone trawnik. Można też te linie rabat łączące placyk z trawnikiem w kształcie kola poprowadzić linami falistymi.


Anitko dziękuję
zobaczymy co eM powie na takie zjedzenie trawnika, rabaty przy wejściu i za drzewem mocno się powiększą.

Toszka,a z czego byś ten placyk zrobiła?
Te koła dziewczyny mi kiedyś podsunęły,mi się spodobały tylko jakoś ciężko je tu ładnie umieścić.
Widzisz tu coś innego?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Toszka 11:52, 19 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Powiem z własnego ogrodu, który ma tylko 6,5m szerokości, że zabawa optyką działa cuda w chęci uzyskania wizualnego powiększenia przestrzeni. Koła wbrew pozorom zamykają przestrzeń....i w małym ogrodzie zajmują zbyt wiele miejsca...a i tak z poziomu gruntu nie widać kół idealnych. Lepiej sprawdzają się fragmenty kół, czyli półokręgi z płynnie poprowadzonymi ścieżkami po łuku.

tu masz przykład jak można koła połączyć ze sobą utrzymując kształt trawnika w optycznym kole (ta ściezka po krawędzi jest jak dla mnie bez sensu, ale chodzi mi o to abyś popatrzyła na ciekawe rozwiązania z kołami.)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kokesz 14:40, 19 paź 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Toszka napisał(a)
Powiem z własnego ogrodu, który ma tylko 6,5m szerokości, że zabawa optyką działa cuda w chęci uzyskania wizualnego powiększenia przestrzeni. Koła wbrew pozorom zamykają przestrzeń....i w małym ogrodzie zajmują zbyt wiele miejsca...a i tak z poziomu gruntu nie widać kół idealnych. Lepiej sprawdzają się fragmenty kół, czyli półokręgi z płynnie poprowadzonymi ścieżkami po łuku.

tu masz przykład jak można koła połączyć ze sobą utrzymując kształt trawnika w optycznym kole (ta ściezka po krawędzi jest jak dla mnie bez sensu, ale chodzi mi o to abyś popatrzyła na ciekawe rozwiązania z kołami.)


Toszka, coś mi ten link nie działa...

A pytałaś jeszcze o ten placyk, że z płyt, to z czego byś zrobiła?
Na początku myślałam o żwirku ale tam lecą liście.
Później z płyt chodnikowych bo tani ale eMowi się nie podoba.
eM chciał z płyt kamiennych ale cena go wystraszyła.
Na wczoraj był temat kostki granitowej bo znalazł resztki nadwyżki które ktoś tanio sprzedaje.
A Ty z czego byś widziała?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 16:07, 19 paź 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Widzę, że sypią się tu fajne pomysły

Niestety, link od Toszki też mi nie działa.

Tak najprościej możny by ten trawnik zrobić tak



Półokręgi przebiegające równolegle do siebie. Bez ścieżek, bez podziałów. Rabaty zwiększyłyby trochę powierzchnię, ale nie aż tak mocno.

Bardziej skomplikowana wersja, taka ze ścieżką i kołami



żeby to miało ręce i nogi posiłkowałam się tu dodatkowymi kołami, jedno w trawniku - tu mógłby być wyniesiony klombik, a drugie przy wejściu - jako zaokrąglona rabata. Wtedy możnaby poprowadzić jako tako ścieżkę.

Ty jesteś na miejscu. Jak Ty to sobie wyobrażasz? Jak to "widzisz"?


____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 21:23, 19 paź 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Ewa,w stawiam jeszcze raz plan trawnika z rabatami.
Ten, na którym rysowałaś to był tylko trawnik i brązowe koło z lewej strony wychodziło aż za płot. Wyniesiona rabata przypadała zaś w okolicy drzewa.
To zielone, to żywopłoty z cisa i ligustra.

1 cm = 1 m



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies