Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Toszka 18:09, 11 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jeśli cisy przesadzać to teraz. Zimą ukorzenią się i upały nie dadzą im się tak bardzo we znaki. Seslerię w połowie marca przesadzaj. teraz już nie...szkoda ryzykować, zwłaszcza, że pod koniec tygodnia temperatura ma spaść do 3 stopni.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 18:18, 11 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33375
Reniu, wiele rzeczy na rabacie masz sadzonych pod linijke. Ja tak nie czuje i nie potrafie doradzic, gdzie wsadzic stozki. Tym bardziej, ze nie wiem dokladnie, co gdzie rosnie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 18:21, 11 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Też mam problem z wizualnym odbiorem sadzenia pod linijkę na falistych rabatach. I najlepiej by było albo nasadzenia zrobić w wachlarz, albo na kształt łez lub oka, tak by kompozycja przenikała i była spójna z kształtem rabat.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 18:25, 11 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33375
Styl Gertrude Jekyll by tu pasowal.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 18:29, 11 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Toszka napisał(a)
Jeśli cisy przesadzać to teraz. Zimą ukorzenią się i upały nie dadzą im się tak bardzo we znaki. Seslerię w połowie marca przesadzaj. teraz już nie...szkoda ryzykować, zwłaszcza, że pod koniec tygodnia temperatura ma spaść do 3 stopni.


Cisy kopane z gruntu na wiosnę mam posadzone w wielkich donicach ok 40l w dobrze przygotowanej ziemi, więc to kwestia przeniesienia.
Nie wiem czy czasowo damy radę ale mogę zostawić wolne miejsca tam gdzie miałyby rosnąć docelowo. Tylko nie wiem jak je rozmieścić, że by to miało ręce i nogi. W sumie takich cisów w donicach mam 6 sztuk.



Seslerie już przesadziłam z dużą bryłą korzeniową, mam nadzieję, że przeżyją
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 18:49, 11 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Anda napisał(a)
Reniu, wiele rzeczy na rabacie masz sadzonych pod linijke. Ja tak nie czuje i nie potrafie doradzic, gdzie wsadzic stozki. Tym bardziej, ze nie wiem dokladnie, co gdzie rosnie.


Wiem...naoglądałam się u Anulajdy i myślałam, że u mnie będzie to fajnie wyglądać ale raczej nie i nie wiem jak to zmienić, żeby było dobrze.

Podobne fale na rabacie ma Marta Zielona i Przemek ele2001 (Ogród mały ale pojemny) i próbuję podpatrywać ale strasznie ciężko mi to idzie...

eM mówi, weź zrób taką samą rabatę jak u kogoś i po kłopocie, tzn kopiuj-wklej ale to co u kogoś niekoniecznie pasuje u mnie.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 19:05, 11 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Toszka, a możesz mi narysować jak to ma wyglądać w tą łezkę?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 19:08, 11 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33375
Wiesz co, takie kopiowanie to najgorsza pulapka.

Popatrz po prostu, jakie masz rosliny, ich wielkosc, kolor, fakture lisci i czasy kwitnienia. Pogrupuje je i sadz takimi wydluzonymi pasmami, nieregularnymi w szerokosci - styl Gertrudy Jekyll.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 19:37, 11 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Najładniej ta rabata prezentowała się w środku lata, jak kwitły hortensje, miskanty były już spore, szałwie, przetaczniki, astry, dalie i pozostałe byliny wypełniały wszystkie luki...
Mogłabym w plecy dać szmaragdy jak w większości ogrodów i byłoby ładne zielone tło dla roślin i na pewno bardzo dużo by to dało wizualnie, ale nie chcę się odgradzać ze wszystkich stron.
Dlatego mam tam trzy śliwy wiśniowe, jak podrosną to ich korony zasłonią ogródek od balkonów.
Na wiosnę będę dzielić gracilimusa i dam go pomiędzy, też trochę ażurowo zasłoni.
Chciałabym kilka zimozielonych roślin, żeby od jesieni do wczesnej wiosny coś było widać na rabacie. Kiedyś dziewczyny podpowiedziały cisy, więc wiosną kupiłam i czekają na swój dzień
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 19:47, 11 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Anda napisał(a)
Wiesz co, takie kopiowanie to najgorsza pulapka.

Popatrz po prostu, jakie masz rosliny, ich wielkosc, kolor, fakture lisci i czasy kwitnienia. Pogrupuje je i sadz takimi wydluzonymi pasmami, nieregularnymi w szerokosci - styl Gertrudy Jekyll.


Staram się rośliny sadzić kontrastowo jeśli chodzi o np fakturę liści i kolory, trawy i np żurawki, chyba mi teraz w miarę wyszło na rabacie pod modrzewiem... chyba?

Tylko na tej dużej rabacie jakoś tego nie widzę...

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies