Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Anda 19:52, 11 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Ta ognista rabata pokaze sie latem, zobaczymy Mysle, ze jest ladnie i latem bedzie ladnie wygladac Juz nie ma tam pod linijke
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 19:53, 11 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
O takie nasadzenia chodzi? o te kolorowe plamy roślin? że takie łezki?




____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 19:54, 11 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Anda napisał(a)
Ta ognista rabata pokaze sie latem, zobaczymy Mysle, ze jest ladnie i latem bedzie ladnie wygladac Juz nie ma tam pod linijke


Uff

Może nie widać ale red barona posadziłam właśnie tak wzdłuż, chyba robię postępy
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 20:00, 11 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Dokladnie o takie nasadzenia
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 20:07, 11 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
taaak...tylko jak je przenieś do siebie...

A gdyby cisy dać tak, to by było dobrze?



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
MartaKozak 21:22, 13 lis 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Kokesz napisał(a)


Przed lawendą posadziłam seslerię jesienną z tyłu wysokie żółte liliowce.
Przed nią będą na wiosną tulipany a później chyba jeżówki?





Jesli chcesz cos zoltego przed lawendami to daj narcyzy i zolte, niskie jezowki Cleopatra lub Golden Skipper
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Anitka 14:05, 15 lis 2018


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Reniu ciężko się teraz po tych jesiennych fotkach połapać co na tej rabacie rośnie, ale cofnęła się do wcześniejszych zdjęć i twoich inwentaryzacji I tak na szybko co mi się widzi. Po pierwsze jest za gęsto i dla wielu roślin za ciasno patrząc w przyszłość. Staraj się powtarzać kolory i sadzić grupami. Na przykład jeśli gdzieś sadzisz coś bordowego na przodzie rabaty to niech pojawi się ten kolor dalej, ale głębiej i jako wyższe piętro. Idąc od lawendy to bardzo razi mnie ta żółta tuja posadzona tak z boku, jakoś fajniej by wyglądała symetrycznie po środku za tą lawendą. Przed lawendą rozchodnik bordowy jak Anda pisze z takich niziutkich. Dalej na prawo masz chyba wrzosy lub wrzośce, były na brzegu rabaty, ale teraz po poszerzeniu są w głębi. Ja by je usunęła z tego miejsca, szczególnie, że za mini jest przywrotnik. Jego dałabym na brzeg - taki pas, ale nie szadź w tej samej linii co rozchodniki przed lawendą, cofnij delikatnie, za nim wyższe szałwie. Przed przewrotnikiem posadź szafirki, bo przywrotnik im później brzydkie liście zasłoni, a wiem, że one cię denerwowały. Zasłoni też częściowo zasychające tulipany. Tam masz też chyba głębiej białe róże. W głębi jest chyba hakuro - przemyśl czy jej nie usunąć z tego miejsca.
Idąc dalej są tawułki Gold mound, przed nimi szałwie Deep Blue i szafirki. To by tam zostawiła ( niska szałwia nawiązuje do innych wyższych szałwii obok) tylko szafirki z przed szałwii przeniosłabym dalej obok. Idąc dalej na brzegu dałabym te właśnie szafirki i tą polecaną przez Andę Calamintha nepeta - ona też zakryje później liście szafirków. Następnie na łuku seslerie i za nią dla powtórzenia rozchodniki bordowe, ale wyższe ( nawiązanie do bordowych wiśni na tej rabacie). Za nimi plamę żółtych liliowców ( zamiast tych co chciałaś dać za lawendą). Tu zdjęcie poglądowe. Wpis z 6.56.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/8579-wojslawice-2018-07-08?page=6

Pomiędzy liliowcami czosnki, liliowce zasłonią zasychające liście i będą kwitły przed liliowcami. I za tymi liliowcami po ługu można rozrzucić te stożki cisowe. W takie trójkątne ułożenie stożków bym nie dawała. Pomiędzy byliny jako wypełniacze. Pogrupuj też lilie kolorami, np. białe-różowe, bordowe-żółte.
I tu jeszcze muszę wspomnieć o tych trzech żółtych kuleczkach - chyba gdzieś doczytałam u ciebie, że to Rheingoldy. Reniu jak jesteś nieraz u mnie to proszę zerknij na miejsce pod brzozami przy placyku z ogniskiem. Tam są dwa Rheingoldy posadzone symetrycznie za ławeczkami. Te twoje piłeczki też kiedyś takie będą. Moje mają teraz 80-100 cm średnicy a są co dwa lata cięte. Zabrałaby je z tego miejsca i ewentualnie rozsadziła na tej rabacie w różnych miejscach.

Za tyle te rabaty jako tło na całej linii miskanty, przed mimi hortensje - tak jak na jednej z tych twoich inspiracji, które wrzuciłaś.

I idąc dalej te cztery cisy Elegantissima też w ty ułożeniu pod linijkę do rozsadzenia. I z uwzględnieniem ich rozmiarów w przyszłości

Koniec, bo i tak jak to przeczytasz to mnie zabijesz
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anda 08:33, 16 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Wow, Anito, piekny obraz namalowalas
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 14:48, 16 lis 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
ŁałAnitko nie zabiję ale wyściskam
Aż mi się oczy spociły jak to wszystko przeczytałam, ze wzruszenia oczywiście
Ja już się prawie poddałam z tym planowaniem, eM mnie sztorcuje, że ciągle nie wiem gdzie co posadzić docelowo i że sadzę specjalnie w donicach żeby później przesadzać ma rację

Bardzo, bardzo Ci dziękuję, że poświęciłaś czas, żeby cofnąć się do tej mojej inwentaryzacji. Nie bardzo umiałam ująć tą rabatę na jednym zdjęciu.

Wszystkie rady biorę do serca i będę działać ale już chyba na wiosnę bo zapowiadają ochłodzenie i nie wiem czy już nie za późno na przesadzanie?

Aktualnie sadzę od tygodnia tulipany, codziennie po godzinie przed pracą, bo po to już ciemno i do niedzieli się muszę wyrobić.
Nie będę ich sadzić na całej rabacie jak w zeszłym roku tylko w tych poszerzonych miejscach na przodzie, żeby wiosną móc je ominąć w razie przesadzania, najwyżej wyjmę je wcześniej z ziemi i zakopię pod płotem jak mnie będą razić liście

Anitko, ale się cieszę
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kasia_CS 15:27, 16 lis 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Hihi, bardzo byłam ciekawa reakcji Renatki na Anity pomysł
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies