Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gosiek33 16:16, 21 wrz 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Wymienieni przez Ciebie autorzy wciąż są przede mną. Z nurtu skandynawskiego chyba znam tylko Milenium. Chyba ze coś czytałam, a nazwisko zniknęło w mrokach zapomnienia. Ogrodnik musi mieć szerokie pole widzenia. A literatura ma na to duży wpływ.



Z której z książek wyczytałam jak bohater (skandynaw) będąc gdzieś we Francji, na widok kwitnących anabelek (chyba)pomyślał, że wyglądają jak kalafiory - do dziś zapomnieć tego nie mogę
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gruszka_na_w... 16:50, 21 wrz 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Gosiek, dobre! skojarzenia miał.

Ostatni dzień lata. Jakie było tegoroczne lato?
Lepsze niż ubiegłoroczne. Nie było aż tak długich okresów iście tropikalnych upałów. Ale deszczu było niewiele. Rośliny podrosły i lepiej radziły sobie z suszą. Warzywnik dał ładne plony. Jagodnik dopiero się rozpędza, podobnie jak sad. O wiele lepiej prezentowały się byliny, trawy i hortensje. Podobało mi się lato w ogrodzie. Bardzo miło spędzałam w nim czas. Coraz bardziej rozrastające się rośliny spowodowały, że letnie prace pielęgnacyjno-porządkowe nie absorbują mnie już zupełnie.
Najbardziej pracochłonne okresy przypadać będą na wiosnę i jesień. I to mi odpowiada.
Frontowa



W przyszłym sezonie muszę pomyśleć nad ogranicznikami rabat. Te drewniane palisadki to nie jest najlepsze rozwiązanie. Swoją rolę już spełniły. Zapobiegły obsuwaniu się ziemi. Rośliny dobrze się rozrosły i już trzymają ziemię korzonkami.
Lewa strona tarasu i ścieżka wzdłuż południowej rabaty. Róże pnące wypuściły nowe baty. Musze je podwiązać.




Jesienią i wiosną bardzo lubię ten zakątek.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
pestka56 17:12, 21 wrz 2016


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Pięknie u Ciebie

Będziesz miała dużo borderów do wkopania. Znakomite są Ecobordy, ale cena mnie przerasta przy tej ilości, ktorą musiałabym u siebie zainstalować. Wkopałam (jeszcze nie wszędzie) Limited (Rolmarket je ma). Bardzo dobrze się sprawdzają, tylko samo wkopanie jest trudne.
____________________
Kasia
Gruszka_na_w... 17:43, 21 wrz 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Dzięki Gabrysi i Ani (an_tre) w moim ogrodzie zagościła werbena patagońska. takiej rośliny mi brakowało. Okazale strzelista, jednocześnie delikatna, świetnie współpracująca z trawami i różami. Mam nadzieję, że dokona samosiewu.
Dziękuję dziewczyny!


W przyszłym sezonie posieję ją też na rabacie zachodniej. Świetnie się sprawdza w trawach przy tarasie.



Tawlinę jarzębolistną muszę przesadzić bliżej środka rabaty. teraz rośnie za krzewuszkami i widać ja tylko, kiedy patrzy się pod kątem. Bardzo mi zależy, żeby przeżyły zimę te dalie. Mają piękny kolor. Na wiosnę poszukam im białych do towarzystwa, albo posadzę w sąsiedztwie białokwitnących astrów, może świecznic?



Dobrze rokuje zakładana na przełomie lipca i sierpnia rabata zewnętrzna na froncie. Wygląda to o niebo lepiej niż kiepskiej jakości trawnik. W przyszłym sezonie, kiedy rośliny się rozrosną, powinno być jeszcze lepiej. Wciąż odczuwam pokusę zamienienia rosnących przy ścieżce jarząbów szwedzkich na graby fastigiata. Jarząby bardzo szybko reagują w tym miejscu na niedobór wody i nadmiar słońca. Jesienią nie powalają urodą. Nie za bardzo chcę w tym miejscu form szczepionych.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:49, 21 wrz 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
pestka56 napisał(a)
Pięknie u Ciebie

Będziesz miała dużo borderów do wkopania. Znakomite są Ecobordy, ale cena mnie przerasta przy tej ilości, ktorą musiałabym u siebie zainstalować. Wkopałam (jeszcze nie wszędzie) Limited (Rolmarket je ma). Bardzo dobrze się sprawdzają, tylko samo wkopanie jest trudne.


Ecobordy się w tym miejscu nie sprawdzą. One dobrze rozgraniczają powierzchnie na tej samej wysokości. W przeciwnym razie wystaje ten rant. A tego nie chcę. (rozważałam tę opcję). Mam je na płaskim terenie i wtedy są OK.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gosiek33 17:58, 21 wrz 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
pestka a na czym polega trudność układania tych obrzeży?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 18:03, 21 wrz 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Gruszka zbierz nasiona werbeny i wysiej w domu inaczej będziesz tak jak ja dłużej czekać na kwitnienie. Mała Mi przechowywała w szklarni i wysadziła duże rośliny do ogrodu. Szkoda, że nie mam choć małej szklarenki i chyba pisała, że je przycięła i pięknie się zagęściły - tylko czy dobrze pamiętam?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 18:12, 21 wrz 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
znalazłam ,przepis na werbenę' http://www.ogrodowisko.pl/watek/160-verbena-bonariensis-werbena-patagonska?page=21
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
pestka56 18:51, 21 wrz 2016


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Gosiek33 napisał(a)
pestka a na czym polega trudność układania tych obrzeży?

One są dość szerokie ale materiał, z którego są wykonane jest giętki. To w końcu dość cienki plastik. Nie da się po prosu szpadla wbijać i wsuwać w to miejsce tasmę, nawet we dwoje. Trzeba wykopać rowek na całej długości obrzeża rabaty. Potem wstawić taśmę i najlepiej jest zablokować ją wbijając obok niej jakieś pręty (wykorzystuję proste gałęzie wierzbowe). Inaczej taśma może się fałdować lub wysuwać miejscami ponad powierzchnię gruntu. Dopiero jak taśma już jest w rowku zablokowana zasypuję go ziemią i ugniatam, a patyki wyciągam.
TAR robi podobnie.

Gruszka ekobordy dobrze leżą tylko na płaskim. Fajne są jako ograniczniki ścieżek żwirowych albo z kostki.
Taśmę można nawet po wkopaniu przyciąć nożycami do potrzebnej wysokości.
____________________
Kasia
Gruszka_na_w... 19:43, 21 wrz 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Pisałam już o tym, że zaplanowanie rabat w środku ogrodu, a nie tylko na obrzeżach, pozwoliło uzyskać ciekawy efekt. Rabaty "nakładają się" na siebie, ścieżki przestają być widoczne i ogród sprawia wrażenie innego niż jest w rzeczywistości.
Złudzenia ogrodowe







I coś na koniec- widok zza płotu

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies