Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Marzenie o własnym zielonym ogródku :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Marzenie o własnym zielonym ogródku :)

frezja 21:58, 29 sie 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
LenaMagda napisał(a)





Coraz ładniej, czytelniej
____________________
Ewa - Ogrodowy song
LenaMagda 22:06, 29 sie 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
AnnaCh napisał(a)
Magda, powiem Ci, że prawie nie poznałam Twojego tarasu, tzn. jego otocznia
Super będzie, obrzeże z kostki bardzo fajnie wygląda

Dzięki Aniu
Po drugiej stronie schodów obrzeże jeszcze powstaje, ale już niedługo Ciesze się, że widać efekty. Mam postanowienie: po tej rabatce biorę się za trawnik ...wszystko w swoim czasie
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
LenaMagda 22:12, 29 sie 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
roma2 napisał(a)
I ja się witam z opolszczyzny . Szkółek już trochę objeździłam, różnie to bywa. W tej Twojej chyba nie byłam, bo nie rozpoznaję. Napisz na pw gdzie to? W przyszłym tygodniu znów zamierzam pokursować, to może i tam trafię?

Fajnie, że wpadłaś do mnie i zapraszam na leżaczek tarasowy
Wiadomość wysłana, w tej szkółce na pewno Ci się spodoba, jest bardzo ogrodowiskowo

____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
Filemon24 22:56, 29 sie 2016


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
LenaMagda napisał(a)
Zrobiłam przymiarkę do pierwszej części rabaty przy tarasie - tu obrzeże jest skończone.
I tak szerokość przed tarasem 1,7m, z boku 0,9m.
Miskanty ustawione są 0,8m od siebie.
Limki 1m od tarasu i 1 m od siebie.

W planie są jeszcze hosty, między żurawkami bliżej obrzeża - ale to zakup przyszłoroczny.
Zostaje wolne miejsce w samym narożniku... 1,5m. Zastanawiam się co tam dać?
może coś zimozielonego, jakiś bukszpan? bo żywopłot przed hortensjami raczej mi się nie zmieści (0,7m). Mam jeszcze jedną Limkę...






Dlaczego sadzisz na odwrót? przecież te większe rośliny zupełnie zasłonią ci te mniejsze, hortensje porosną w duże krzaki i zasłonią całkowicie żurawki i haconechloe tak samo z reszta jak miskanty rośliny za nimi. Nie sadź tak roślin, te niższe daj na przód!

W dodatku limki to jedne z największych hortensji i one wypełnią ci tą rabatę, miejsce na moje okoko to tylko na obwódkę z trawek.
____________________
LenaMagda 23:42, 29 sie 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
Filemon24 napisał(a)


Dlaczego sadzisz na odwrót? przecież te większe rośliny zupełnie zasłonią ci te mniejsze, hortensje porosną w duże krzaki i zasłonią całkowicie żurawki i haconechloe tak samo z reszta jak miskanty rośliny za nimi. Nie sadź tak roślin, te niższe daj na przód!

W dodatku limki to jedne z największych hortensji i one wypełnią ci tą rabatę, miejsce na moje okoko to tylko na obwódkę z trawek.

To faktycznie nietypowa kompozycja, zaraz wyjaśnie o co chodzi...
Zależało mi żeby choć trochę przysłonić dziurę między tarasem. Toszka doradziła mi taka kompozycję, żeby i z tarasu roślinki oczy sieszyły i spełniły częściowo funkcję zasłony "dziury". Hakonki z natury cieniolubne, posadzone za Limkami dostaną cień, a jak podrosną będą pięknie przeplatały się z ich liśćmi. W planie są również hosty, które posadzone przy obrzeżu pod tarasem (w cieniu), z góry będą ciekawie wyglądały na przemian z żurawkami.
Podobnie z trzmieliną za miskantami, ma trochę przysłonić "dziurę".
Planowany był również wąski bukszpanowy żywopłot przed Limkami, ale raczej się nie zmieści.
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
kamila66 07:52, 30 sie 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Magda ja też bym tak nie posadziła roślin dziurę zasłoniłabym żywopłotem zimozielonym(cisy lub bukszpan, trzmielina zielonobiała z szerokimi liśćmi),
albo nie zimozielonym berberysami kolumnowymi - kolor dowolny tak to wygląda u Mirelii http://www.ogrodowisko.pl/watek/5276-ogrod-mirelli?page=1057
Ana na przykład cisami przykrywała gazony http://www.ogrodowisko.pl/watek/674-any-ogrod-maly-czyli-wygrana-walka-z-ugorem?page=325
Żurawek także nie sadziłabym na przemian.
Obrzeże wygląda bardzo dobrze

____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Toszka 09:25, 30 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kochane wyjaśniam dlaczego takie ustawienie. Otóż pod tarasem dzieci mają swoją bazę - "top secret place" - i nie damy tam nic co im życie utrudni
Dlatego robimy nietypowe nasadzenie

Limki mają być wysoko prowadzone, w pieniek. To kwestia dwóch, trzech sezonów. W ten sposób na dole będzie pusto i przestrzeń.


Madziu, czy twój eM mnie zabije jak poproszę go, aby kostkę(obrzeże) wsunął 25 a nawet 35cm pod taras? Tak by rośliny móc posadzić, wsunąć lekko pod taras. Tak by punkt sadzenia był około 15cm pod tarasem? To prawda, będzie trzeba podlewać skrupulatnie, np. raz w tygodniu obficie, ale czego się nie robi dla efektu? Hosty, po ukorzenieniu są nie do zamordowania, jeśli tylko pamięta się, aby je podlać jak mają bardzo sucho.

Limki daj 50, max 60cm od tarasu. Mają wylewać się na taras.
Hakone pomiędzy limki ok 15cm cofnięte. Nie za nimi.
Żurawki przed limkami. Żurawki do rozmnożenia

I teraz bukszpanowa obwódka.

Mam nadzieję, że eMuś nie dawał cementu pod kostkę...

Jesli nie dał to buksy ok. 10cm od kostki. Nic im nie będzie. Ukorzenią się głęboko

Na rogu dosadź limkę, będzie ładnie pokrywać się z miskantami.
Cały szpaler limek przesuń w kierunku schodów o 10cm i pozostałe posadź co 90cm.
Natomiast na samym rogu, tam gdzie więcej miejsca możesz dać kulkę, albo jesli się zmieszczą nawet 3 ale różnego wzrostu. Przytulone do siebie. W trójkąt.
Albo w innej konfiguracji, leciutko po łuku - od strony miskantów najwyższa.

Ustawiaj rośliny i rób zdjęcie.
Zamiast kulek daj doniczki tak jak Anbu to robiła

EDIT. Przyjrzałam się zdjęciom - kostka albo równo z nogami tarasu, abo za nimi.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
milka666 09:38, 30 sie 2016


Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 139
LenaMagda napisał(a)
Wybrałam się dziś na zakupy do szkółki. Jaka dziś jestem szczęśliwa Ile pięknych roślin tam było Poniżej już te moje



piękne roślinki
____________________
Milena nowe życie
Filemon24 09:51, 30 sie 2016


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
LenaMagda napisał(a)

To faktycznie nietypowa kompozycja, zaraz wyjaśnie o co chodzi...
Zależało mi żeby choć trochę przysłonić dziurę między tarasem. Toszka doradziła mi taka kompozycję, żeby i z tarasu roślinki oczy sieszyły i spełniły częściowo funkcję zasłony "dziury". Hakonki z natury cieniolubne, posadzone za Limkami dostaną cień, a jak podrosną będą pięknie przeplatały się z ich liśćmi. W planie są również hosty, które posadzone przy obrzeżu pod tarasem (w cieniu), z góry będą ciekawie wyglądały na przemian z żurawkami.
Podobnie z trzmieliną za miskantami, ma trochę przysłonić "dziurę".
Planowany był również wąski bukszpanowy żywopłot przed Limkami, ale raczej się nie zmieści.


hortensje limelight rosną w duże krzczory one całkowicie w sezonie zasłonią ci tą dziurę nie sadź w ten sposób bo zasłonisz hortensjami trawy i żurawki
____________________
kamila66 09:55, 30 sie 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Mimo wszystko wolałabym chyba posadzić za hortkami jakieś buksy lub cis, ciąć je nisko a jak dzieciaki dorosną i nie będą się już mieścić w swojej "bazie" puścić je wyżej. Rzecz oczywista Magda decyduje.
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies