Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

makadamia 11:02, 13 lip 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Świerkowa na razie wygląda tak:




na przodzie, jak pisałam - trzy odmiany wrzosa i dwie rozplenice pomiędzy nimi (chyba powinnam dokupić jednego i drugiego)

1- - berberys green carpet
2 - pinus mugo picobello
3 - azalia georg arends
4 - azalia silver sword
5 - pinus sylvestris jerycho
6 - kiścień makijaż
7 - świerk biały alberta globe

za przesadzonym rodkiem nn jest jeszcze niewidoczna na zdjęciu orszelina

Wsadziłam chyba więcej, niż miałam w planie, a wydaje mi się, że jeszcze zostały co najmniej dwa miejsca do obsadzenia. Zaznaczyłam je zielonymi kółkami:
po lewej stronie dałabym coś wyższego, najchętniej miskanta ml, ale obawiam się, że będzie miał za mało słońca. może więc dwa berberysy orange rocket?

po prawej, przy chodniku chciałam taką azalię płożącą, rokoko chyba się nazywała, ale wypadła z oferty. znacie jakiś zamiennik?

A tu jeszcze zdjęcie z drugiej perspektywy:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:22, 13 lip 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pokażę jeszcze rabatkę pod tarasem, która najwięcej szkód poniosła.
na środku siedzi tam tawuła japońska goldflame/goldmount
podsadziłam ją berberysem czerwonym fireball i dałam obwódkę z berberysa tiny gold.

dookoła pogrupowałam przywrotniki, rozchodniki i różne inne, które pościągałam z różnych miejsc ogrodu.


chyba nietrudno zauważyć, które sztuki przyschły:/

do tej rabatki mam na razie dwie wątpliwości:
czy te fireballe nie będą za małe? powinny mieć mieć wysokość mniejszą od tawuły, większą od tiny gold, ale boję się, że nie urosną tyle.

za tawułą trzebaby dać jakąś drugą - zimozieloną - kulkę. Myślę że (suprajs!) bukszpanowa dobrze się wpasuje, no nie?



floksy ładnie kwitną, chociaż z trzech odmian została w zasadzie ta najmniej mi się podobająca - majtkowa, ale ta kępa robi się za duża i do tego strasznie łapie mączniaka - więc trzeba będzie przenieść, tylko nie bardzo mam gdzie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pluszakowa 11:34, 13 lip 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
Widzę że wszystko nabiera kształtów i kolorów. U wszystkich kwitną już floksy a moje nadal nie

Co do listy można dodać wrotycz wyciąg rozcieńczony 1:10 skutecznie unieszkodliwił mszyce na nowych przyrostach róży. Jedno oblanie z konewki przy okazji podlewania innych rzeczy i rano nie było po nich śladu
____________________
Magda Mały ogród miejski!
makadamia 11:54, 13 lip 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
trzecia rabata - lipowa:
tutaj większości nie zdążyłam jeszcze posadzić
z daleka wygląda tak:



Jak widać, postawiliśmy matę wiklinową, żeby choć trochę osłonić się od kurzu.
bzy i żywopłot cisowy będą robione na jesieni, razem z ogrodzeniem.
po lewej jest sosna, którą mąż będzie musiał wywalić (jeszcze tego nie wie)
oraz duży cis, nieznanej odmiany, którego mąż będzie musiał przesadzić (wie i protestuje, bo przesadzanie rodka wystarczająco dało mu się we znaki)

a, środkowa lipa za parę lat pójdzie do wycięcia - za blisko są posadzone i ona nie ma tam miejsca. ale to dopiero jak żywopłot trochę podrośnie.

a teraz od prawej:


pod samym płotem - dywanik z kopytnika będzie się zagęszczał
dalej jaśmin - sadzonka uratowana z trzydziestoletniego krzaczora
na przodzie - barwinek variegatus - śliczny a za nim wietlica samicza niech też się rozrasta



za lipką dwa derenie (chyba powinnam dokupić trzeci) a przed nimi chyba niewiele miejsca pozostanie: posadziłam tam bergenie i hosty z ogródka, będą jeszcze różowe orliki z tyłu i przymierzam choinę kanadyjską nana (znaną chyba również jako jeddeloh), tylko nie wiem, czy powinnam ją posadzić na przodzie, czy jednak trochę cofnąć pod derenie. Jak urośnie, to lepiej będzie wyglądała z tyłu, ale zanim urośnie, to ze dwadzieścia lat minie, a nie chcę, żeby w tym czasie byliny ją zasłaniały.



No, tutaj, póki jest ta sosna i cis, to niewiele wymyślimy.

W rogu chcę dać pęcherznicę, a obok, rządek berberysów orange rocket. Pod nimi buraczkową żurawkę, a dla kontrastu - hakonechloa.
Przed bodziszkiem - zawilce japońskie i parzydło leśne. gdzieś pomiędzy nimi druga choina powinna się zmieścić.

Uff. jak nie piszę, to nie piszę, ale jak się zdarzy, że mam czas i działający komputer, to dostaję słowotoku
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:00, 13 lip 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Magda - wyguglowałam sobie tego wrotycza, i okazało się, że to jest to, co ja przez całe życie brałam za krwawnik! Brawo ja
skorzystam z przepisu, bo akurat żarnowca mi zaatakowały.
tylko mówisz - konewką lać. ale w korzenie czy po liściach? bo zwykle się chyba opryski robi, prawda?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 12:06, 13 lip 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Jeju Asiu ależ u Ciebie szaleństwo zakupowe Normalnie hurt
____________________
Ania Ogród Ani :)
makadamia 12:15, 13 lip 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Taak...

Jak to mąż zobaczył, to od razu poleciał kupować wielkiego karchera, bo jak powiedział: "to ja tu się zastanawiam, czy wydać 300 zł mniej czy więcej, a ty taką kasę wydajesz na krzaczki?! no to już nie mam wątpliwości!"

a mama, jak zobaczyła to wszystko, to ręce załamała: "Asiu, gdzie ty to wszystko posadzisz?!" A ja na to "Mamo, przecież jeszcze dużo brakuje!"
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 12:17, 13 lip 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Hi hi no widać żeś poszalała Reakcja rodziny mnie nie dziwi
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 13:13, 13 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
cisa proponuję płasko zestrzyc nawet o 1/3 - fajnej formy nabierze
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 13:21, 13 lip 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Asiu no nie zakupy to, lecz zakupory! Tirem Ci przywieźli?
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies