Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogropole- jeszcze nie ogród, ale już nie pole

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogropole- jeszcze nie ogród, ale już nie pole

AniMa 14:27, 19 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
makadamia napisał(a)
Muszę w końcu obejrzeć swoje świerki, bo nigdy żadnych ochojników nie wypatrzyłam na nich. Ale może być jak z tym teściem Toszki - jakie ładne te szyszki.

Mnie najbardziej przeszkadzają ich korzenie, wyjaławiające i wysuszające całą okolicę.

Za to mają jedną przewagę nad szlachetniejszymi gatunkami: tylko na nich siadają wróble i późnym latem aż głośno od ich szczebiotu

W tym roku pierwszy sezon rosna serby...tylu ptaków jeszcze na działce nie miałam. Uwielbiam ich trele w letnie wieczory (szkoda, że tak mało ich było).
Decyzja zapadła - cały rząd tylnych nasadzeń łącznie z świerkami zwykłymi i srebrnymi idzie wek
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 14:28, 19 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Zmykam do domu działać. Trzymajcie kciuki
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
Toszka 14:53, 19 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
AniMa napisał(a)

Iwonka odwrotnie mi rosna na pólnocnym końcu ogrodu ale dla sadu to południowy bok....znowu pokrętnie napisałam....


A może ja źle czytałam

Ważne by nie rzucały cienia na sad, bo dla sadownika to zarobek na cały rok. Kupa całorocznej pracy uzależniona od owocowania. Ile to jodłowanie wymaga wysiłku

Myslę, że materiał na żywopłot nie ma aż takiego znaczenia. Jak urosnie i tak będzie stanowić tylko zieloną ścianę. Jak dla mnie ważna jest łatwość cięcia i utrzymanie w zdrowiu. Za kilka lat ów zywopłot będzie tylko ścianą ogrodu i będzie niezauważalny jako pojedyncze drzewo. To jak oglądanie pokoju - widzisz kolor ścian i wszystko to co znajduje się w środku. Ściana jest oczywistością, ale styl umeblowania jest zaskakujący i to się liczy
Linię horyzontu mamy na poziomie oczu (pomijam wdrapywanie się na dach) i nie zadzieramy głowy. Tak więc za chwilę ważne będą rabaty i co na nich rośnie, a nie ściana.
Po ostatnich zdjęciach z tęczą stwierdzam, że masz bardzo ładny horyzont i jedynie bym dała normalnych rozmiarów żywopłot jako osłonę przed wiatrami i przed wścibstwem sezonowych pracowników (wiem, że z tym bywa krępujący problem).
Nie wiem czy bym chciała w przyszłości zielony "mur" na 15-25m metrów wysoki...

Ewo, Pszczelarnio - hortki do wszystkiego pasują: i z trawami, i z rododendronami i w sadzie Myślę, że powinnaś kierować się zasadą, aby dodać je tam, gdzie na jesieni nic nie kwitnie. One nie mają jakiś szczególnych wymagań siedliskowych. I tak trzeba je dokarmiać na wiosnę. Tak ogólnie podpowiadam, bo i pytanie mocno ogólne
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
AniMa 16:06, 19 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Dlatego nie dawaliśmy na te ścianę żywopłotu, mieliśmy od razu gotową ścianę. Jednak po spacerach po sadzie stwierdzilismy ze każdy kto stanie nawet za czereśniami bedzie miał nasz ogród jak na dłoni. Dlatego poszła decyzja o rzędzie choinek luźno rozstawionych i różnego pokroju. Gdyby nie spacer i prace różnych osób w sadzie, to pewnie nie myslalabym o zaslonieciu sie z tamtej strony (no zimą może jest trochę lyso, ale sad ma kilka rządów czereśni.)Tak więc cos tam musi rosnąć...
Na tym moim mikrym planie zaznaczyłem dokąd sięga zielony pas zywotnikow. Dalej rosną serby.

____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
JoannaDe 16:14, 19 wrz 2017


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Tosia, jak mówisz o żywopłociejak osłonę od wiatrów, to przy okazji zapytam:jak wysoki musi być żeby osłonił ? Ja nie mam sąsiadów a właśnie pola i okropne wiatry.
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
nawigatorka 17:23, 19 wrz 2017


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Jejku planowanie a ja to tak lubie a kurczakową jestem. Ale te "sceny" czyli nakładające się rabaty bardzo mi się widza
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Toszka 19:56, 19 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
JoannaDe napisał(a)
Tosia, jak mówisz o żywopłociejak osłonę od wiatrów, to przy okazji zapytam:jak wysoki musi być żeby osłonił ? Ja nie mam sąsiadów a właśnie pola i okropne wiatry.


Joasiu, tak szczerze to nie potrafię odpowiedzieć, bo wszystko zależy od okolicy. Myślę, że 2 i pół metra to optymalna wysokość. Jednak wszystko zależy od wielkości ogrodu i dodatkowych nasadzeń typu wyższe drzewa, które to nawet w formie bezlistnej są swoistymi rozbijaczami wiatru.
Zawsze wszystkim radzę, by bacznie obserwować ogród zwłaszcza na przedwiośniu i przy pierwszych jesiennych mrozach. Wtedy fale przymrozków ujawniają miejsca wymagające dodatkowego osłonięcia dla roslin szczególnie wrażliwych lub cennych.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anna_t 21:05, 19 wrz 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
nawigatorka napisał(a)
Jejku planowanie a ja to tak lubie a kurczakową jestem. Ale te "sceny" czyli nakładające się rabaty bardzo mi się widza

kim jesteś??
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
AniMa 07:59, 20 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Kiedyś się śmiałam że mieszkam w mieście, gdzie wieje 360 dni w roku...

Przeprowadziłam się na wieś do całkiem innego województwa i myślałam, że koniec wiatrów...a okolice Trzebnicy to wzgórza....mamy działkę na lekkiej górce i tu tez wieje 360 dni w roku Na szczęście (?) sąsiad postawił dom 2x dłuższy od naszego i najgorsze zachodnie wiatry zasłania.... Dał tez cień na rabatach, gdzie była straszna patelnia....
Moi sąsiedzi mają dosyć szerokie działki (50 i 30m) i żywopłot ok 2,0m i 2,5m. Bardzo daje się odczuć różnicę wyciszenia na ich ogrodach
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 08:03, 20 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
nawigatorka napisał(a)
Jejku planowanie a ja to tak lubie a kurczakową jestem. Ale te "sceny" czyli nakładające się rabaty bardzo mi się widza



anna_t napisał(a)

kim jesteś??



Dobre

Mi też sie bardzo widzą Brakuje mi tylko jakiegoś wcięcia w trawnik...
A może wyspę z samotnym drzewem albo grupką drzew (wielopniowe np. doorenbosy niskie magnolie, albo strzeliste: miłorzęby, graby, buki???)
Jak myślicie????
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies