Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w remoncie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w remoncie

Toszka 16:06, 17 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kiedyś opowiadał mi jeden szkółkarz, jak to drugi wczesną wiosną postanowił posadzić żywopłot grabowo dereniowy. Mieszany. Zlecił to młodemu pracownikowi i nie wnikał, bo przecież rośliny opisane. Kilkanaście lat strzyżony był po całości w szczelną ścianę. Nikt żywopłotem się nie przejmował, bo spełniał swoją funkcję jako osłona plantacji. I któregoś roku nie ścięto. I zdziwienie było, bo okazało się, że duża część dereni to Kousa. Kwitnące.
Wniosek tej opowieści był taki, że ciąć śmiało i formować...nawet w ścianę
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Margerytka40 17:48, 17 wrz 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Toszka napisał(a)
Kiedyś opowiadał mi jeden szkółkarz, jak to drugi wczesną wiosną postanowił posadzić żywopłot grabowo dereniowy. Mieszany. Zlecił to młodemu pracownikowi i nie wnikał, bo przecież rośliny opisane. Kilkanaście lat strzyżony był po całości w szczelną ścianę. Nikt żywopłotem się nie przejmował, bo spełniał swoją funkcję jako osłona plantacji. I któregoś roku nie ścięto. I zdziwienie było, bo okazało się, że duża część dereni to Kousa. Kwitnące.
Wniosek tej opowieści był taki, że ciąć śmiało i formować...nawet w ścianę


Hmm, pouczająca historia. A jak myślisz, kiedy przeprowadzić cięcie? Znalazłam, że wiosna i lato to dobre pory. Chyba w stanie bezlistnym lepiej bym widziała gdzie ciachać,
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Toszka 19:29, 18 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zasada cięcia jest taka, że wiosenne cięcie pobudza rozrost korony (i wilków), a letnie cięcie jest formujące, kształtujące.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Margerytka40 20:41, 18 wrz 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Toszka napisał(a)
Zasada cięcia jest taka, że wiosenne cięcie pobudza rozrost korony (i wilków), a letnie cięcie jest formujące, kształtujące.


To wiem już wszystko. Szkoda, że w tym roku go nie obcięłam, a M już był chętny nawet tylko ja się spietrałam
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
galgAsia 07:00, 19 wrz 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
O, to będę uważnie śledzić doniesienia ws. cięcia, żeby wiedzieć na "zaś" .
Jak Ci idzie z trawnikiem i pędrakami? dużo jeszcze masz pracy?
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Margerytka40 14:47, 19 wrz 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
galgAsia napisał(a)
O, to będę uważnie śledzić doniesienia ws. cięcia, żeby wiedzieć na "zaś" .
Jak Ci idzie z trawnikiem i pędrakami? dużo jeszcze masz pracy?


Ja chyba skrócę boczne gałęzie a dwie czy trzy najgrubsze spróbuję związać żeby się tak nie rozchylały ale to jeszcze się zobaczy. Będziemy w przyszłym roku ciąć po kwitnieniu pewnie.
Trawnik się kopie. Mieszam co tam mam na podorędziu. Może w weekend będzie pierwsze wałowanie, jak się uda to więcej. Nie wiem ile już kursów zrobiłam taczkami
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
eVka 14:51, 19 wrz 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Margerytka40 napisał(a)


Ja chyba skrócę boczne gałęzie a dwie czy trzy najgrubsze spróbuję związać żeby się tak nie rozchylały ale to jeszcze się zobaczy. Będziemy w przyszłym roku ciąć po kwitnieniu pewnie.
Trawnik się kopie. Mieszam co tam mam na podorędziu. Może w weekend będzie pierwsze wałowanie, jak się uda to więcej. Nie wiem ile już kursów zrobiłam taczkami

Kibicuję mocno Oh pamiętam pamiętam jak to robota
Co do cięcia, ja tnę kilka razy w roku wszystkie drzewa jak leci Chce żeby się zagęściły. Bałam się cięcia brzóz ale ostatno i je mocno pociachałam
____________________
ElzbietaFranka 17:31, 19 wrz 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13828
Margerytka40 napisał(a)


Że też nie wysiałam sobie tego wrotyczu jeszcze. Nic trzeba na razie iść na szaber




Margaretka wrotycz suszony możesz dostać w sklepach zielarskich i też można nastawiać i podlewać. Tak robiłam wiosna.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
paniprzyroda 20:33, 19 wrz 2019

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
W S. byłam w sobotę. Wrażenia mam podobne, dodam, że rośliny zdrożały i to sporo. Kupowałam krwiściągi na stoisku renomowanej szkółki, również bez etykiet. Jakie cebulowe kupiłaś, bo chyba nie doczytałam Piękny Twój dereń kousa, na drzewko wyprowadziłam jadalnego. Kousa kupiłam w tym roku w szkółce obok Bożenki, ale kilkupędowy jest. Jak się przyjmie, to też będę podkrzesywać
____________________
Dwa ogrody
Margerytka40 07:41, 20 wrz 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
ElzbietaFranka napisał(a)




Margaretka wrotycz suszony możesz dostać w sklepach zielarskich i też można nastawiać i podlewać. Tak robiłam wiosna.


Właśnie kupiłam suszony też bo trochę uzbierałam świeżego ale to wszystko mało. Teraz sporo u nas popadało i ziemia wilgotna więc chyba pora w sam raz na podlewanie wrotyczem.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies