Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

Pokaż wątki Pokaż posty

Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

hindsight 23:01, 26 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Toszka napisał(a)
Mira, problemem jest to, że jarząb szwedzki rosnie do 20m. min. 10 szerokosci.
Kolos. Zyje kilkaset lat. Jest w Polsce pod ścisłą ochroną...przy naszych durnych przepisach z wielkim prawdopodobieństwem nie uzyska się w przyszłości zgody na podcięcie gałęzi. A licho nie śpi i jak nie sasiedzi to spacerowicze mogą donieść...
To jak granie w Lotto - z ponad 80 odmian jarząbów wybrała akurat szwedzkiego... nie wiem czy gratulować czy przytulić i pocieszyć


Przytulić i pocieszyć

No właśnie wrobili mnie, mówiąc, że to nieduże drzewo, hehe. Wtedy nie wiedziałam, że opisy podają wymiary po 10'latach.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
hindsight 23:04, 26 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Mira104 napisał(a)
Różnie piszą o tym drzewie. A nie możesz go przesadzić, jakie to drzewo jest duże?


Spróbuję przesadzić, najwyżej się nie uda. Nie jest wielki. Ja go podcinałam od dołu.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Mira104 23:07, 26 sie 2016


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
To po co robić rabatę żwirową, ja tez tak jak Toszka uważam, że to porażka. Pamiętaj ja mam żwir wysypany koło płotu
Graby też są wysokie.
Kurde, powiem Wam teściowa sadziła drzewa koło płotu, po 40 latach wyrosły wielkoludy, bo nie przycinała tego. Teraz problem, bo ani to ładne, ani bezpieczne (piorun walnął w drzewo i tak po płocie poszedł i spalił elektrykę w domu- domofon), gałęzie wiszą nad drogą. Na dzień dzisiejszy jest problem, aby drzewa wyciąć - zezwolenia, ekipa, bo to wysokie, już nie mówiąc o bólu teściów, bo to ich choinki z lasu przytargane i posadzone. Wszystko fajnie jak mamy siły dbać o ogród, ale co na stare lata?
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Toszka 23:17, 26 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Widzisz Mira, ja też tak uważam. Dlatego zaznaczyłam, że jakies nieduże drzewa. I na pewno nie z indexu "chronione".
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
hindsight 00:06, 27 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Mira, chyba nie doczytałaś o moim żwirowcu to nie jest moja fantazja ogrodowa, tylko poletko oczyszczalni. Jego usadowienie wynika z konieczności dostosowania się do przepisów. Naprawdę wolałabym mieć wolne pole manewru, ale nie mam. Nie mogę tego zasypać ziemią, ani przenieść.

A co do cięcia, no niestety na starość problem będzie. Co z bukszpanami, cisami, szmaragdami nawet, które naprawdę potrafią być wiegachne! Mój kolega ma kilkunastoletnie. Albo 12, albo 15 lat. Giganty! A ci, co sadzą zwykle graby na żywopłot? Drzewa owocowe też potrafią nieźle wyrosnąć. Mam zamiar ciąć i nie martwić się, co będzie za ileśtam lat. Może ja wcale nie dożyję sędziwego wieku? Może będę musiała sprzedać dom?

A grab FF taki duży nie rośnie, jak ten zwykły.

Ja bym chciała go w takiej mniej więcej formie
https://pl.pinterest.com/pin/15551561192773844/

A tu niecięty:


http://pin.it/zJIt3JR

Nie jest taki wielki

____________________
Dominika Ogród do przeróbki
anbu 08:43, 27 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
hindsight napisał(a)
Może wcale nie dożyję sędziwego wieku? Może będę musiała sprzedać dom?




A cóż to za czarnowidztwo?
____________________
Ania Ogród Ani :)
hindsight 09:49, 27 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Haha, bo mam takie przemyślenia, że wszystko, co robimy, robimy z myślą o dalekiej przyszłości, na wszelki wypadek. Domy budujemy duże, bo może dzieci będą z nami mieszkać. Potem dzieci nas olewają (no bo kto chciałby mieszkać ze starymi ), nie ma co z tym robić. Ogrody pod kątem starości a co z teraz?

Ja ogólnie nie sądzę, żebym chciała mieszkać tu na starość. Bo dom duży, trzeba sprzątać i ogrzewać. Ogród też niemały. Więc ja przyjęłam, że nie martwię się tym, co za 30-40 lat. Co nie zmienia faktu, że nie zamierzam sadzić świerków olbrzymów, ogólnie poza moim klonem to chyba nie będzie drzew, które będą rosły samopas. Więc starość nie zastanie mnie z ogrodem w drzewach - olbrzymach. Ja bardziej obawiam się o cięcie żywopłotów i roślin formowanych, cisów i bukszpanów. ale co, mam nie sadzić, bo kiedyś mogę nie móc się schylać?

Przy okazji, myślę, czy jednak nie przesadzić tego klona na jesieni tylko nie wiem, gdzie ewentualnie
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Toszka 10:06, 27 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No właśnie - doszłyśmy do punktu, gdzie w wyborze drzewa priorytetem powinna być kwestia odpowiedzialności i wyobraźni.
Mając duży ogród (ze 2-3tys.metrów) i odpowiednio szeroki mozna sadzić każde drzewo i się nie martwić.
W Polsce przepisy mamy postawione na głowie (aczkolwiek zamysł był szczytny) i utrudniające życie. Ktoś pięknie myślał, ale nie pomyślał, że te przepisy zamiast chronić drzewostan przed np. wycinką deweloperską lub bezmyślną wycinką drzew przy drogach to utrudnią życie właścicielom ogrodów.
Przepisy mówią wyraźnie, że można ciąć drzewa do 10lat. I tu zrodził się paradoks, bo jeśli drzewo/żywopłot starsze, to o cięcie powinno się wystąpić do urzędu. To samo dotyczy krzaków. Czyli jeśli przez pierwsze 10 lat szpaler tuj nie był cięty, to po tym czasie wg. prawa powinno się wystąpić o zgodę.

Systematycznie cięte drzewo/krzak siłą rzeczy rośnie wolniej. Skupia się na odbudowie masy zielonej tak bardzo, że nawet system korzeniowy rozwija się wolniej. Jednak potrzebuje więcej składników odżywczych.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Urszulla 10:29, 27 sie 2016


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Poważne rozważaniajakże prawdziwe

na moje oko od razu rzuciło mi się w oczy że te cisy rozrosna się przynajmniej na pół metra szerokości w żywopłot i tak wąski pasek trawy który zostanie będzie dziwnie wyglądał. Także zawszasu trzeba zrobić to co zaplanowałaś -włączyć rabatę w cisy i rzeczywiście tymczasowo wysypać korą za żwirkiem. Ale też bym włączyła tę rabatę w jarząba -tak że powstanie rabata w kształcie litery L. I będzie Ci pasować do Twoich prostokątów wszędzie chyba Ty też tak planujesz. A co do nasadzeń zawsze możesz zmienić, derenie dałabym bliżej cisów bo rozjaśnią ciemne tło i dałabym ich kilka, bliżej bukszpany itd.a między tym sobie poukładasz żurawki i inne wypełniacze
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Mira104 10:37, 27 sie 2016


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Dokładnie Tosia, jedynie nie musimy mieć pozwolenia na usunięcie drzew owocowych, ostatnio rozmawiałam w Urzędzie Miasta na temat wycinki i sami urzędnicy nie bardzo lubią ten przepis, bo doszło do paradoksu.
Domi co do rabaty żwirowej to nie do końca rozumiem, tam jest szambo? Chodzi mi o to, czy też żwir tam musi być, czy nie można go zastąpić korą?
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies