Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Wiolka5_7 15:28, 29 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
A czy ciemiernik wschodni to to samo co orientalny ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 15:55, 29 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ta duża, najstarsza kępa, to bezodmianowy orientalny. Pozostałe to już wszystko seria "Double Ellen" w różnych odmianach. Łącznie z żółtym.

Upolowane w marketach budowlanych - albo "O", albo "LM".
Uprzedzam tylko, że u mnie na samym początku były trzy "falstarty". Nie poddałam się - chcieć to móc

Miejsce powinno być raczej cieniste. Ideałem by było max 3-4 godz. światła. U mnie rosną z wystawą północną, ew. wschodnią. Ziemia starannie przygotowana i przemyślane stanowisko, tak by już latami tam rosły. Wbrew temu co mówią wszelakie opisy, to system korzeniowy jest szeroki, tak jak szeroka jest rozeta liści. Wcale korzenie nie są aż tak głębokie jak by to wynikało z opisów. Korzenie są mniej więcej tak głebokie, jak wysokośc kępy. Korzenie są mięsiste, grube ale delikatne, wrażliwe na zastoiny wody i szkodzenia.

I od razu uprzedzam, że jeśli tj wyżej korzenie będą przerośnięte, to doniczkę koniecznie rozcinamy by "oswobodzić" korzenie i by ich nie uszkodzić.

Ogólnie ciemierniki można sadzić pod drzewami, najlepiej owocowymi (w tym ozdobnymi). Stanowisko zasadowe. Ziemia powinna być stabilnie wilgotna (wystarczy ściółkowanie liśćmi i drobną, przekompostowaną korą), bez zastoin wody.
Swietnie rosną z miodunkami, brunerami, hostami, nieinwazyjnymi trawami.

edit
tak wschodni=orientalny. To hybrydy, zazwyczaj z invitro.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 18:10, 29 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33375
Wiolka5_7 napisał(a)

Spróbuję masz rację kompost,obornik,dolomit i powinny rosnąć dobrze


A nie za dużo tego dobra? Robiłaś badanie gleby? Ja wiem, wiem, że Toszka, ale jak rośliny są przenawozone a pH zbyt wysokie, to zaczynają chorować.

Toszko, no dopadła Cię choroba ciemiernikowa Śliczne okazy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiolka5_7 18:36, 29 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Anda napisał(a)


A nie za dużo tego dobra? Robiłaś badanie gleby? Ja wiem, wiem, że Toszka, ale jak rośliny są przenawozone a pH zbyt wysokie, to zaczynają chorować.

Toszko, no dopadła Cię choroba ciemiernikowa Śliczne okazy.

Jeszcze nie mam naszykowanego miejsca na nie...Toszka tak pisała
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 19:38, 29 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anda napisał(a)


A nie za dużo tego dobra? Robiłaś badanie gleby? Ja wiem, wiem, że Toszka, ale jak rośliny są przenawozone a pH zbyt wysokie, to zaczynają chorować.

Toszko, no dopadła Cię choroba ciemiernikowa Śliczne okazy.


Ando, w przypadku ciemiernika to nie jest za dużo. Zwłaszcza, że dodatki muszą być przekopane w sporym dołku.
Problemem może być zbyt słabo przygotowane stanowisko. Chloroza może się szybko ujawnić. Ciemierniki wymagają zasadowego ph

Choroba mnie trzyma od początku ogrodu
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 19:49, 29 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Toszka napisał(a)


Ando, w przypadku ciemiernika to nie jest za dużo. Zwłaszcza, że dodatki muszą być przekopane w sporym dołku.
Problemem może być zbyt słabo przygotowane stanowisko. Chloroza może się szybko ujawnić. Ciemierniki wymagają zasadowego ph

Choroba mnie trzyma od początku ogrodu

Kurczę to jak podłoze zasadowe, to odpada posadzenie obok sosny na pniu

Edit. A te ciemierniki orientalne to mają liście cały sezon,czy jak ?

____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 19:58, 29 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, liście mają caluski sezon. A nawet jeśli je zimą przymrozi...lub rozbrykany piesol połamie to wystarczy obciąć jak się ciut ociepli.
Koło sosny nie, ale koło cisów lub.... tuj doskonale sobie dają radę. Pod drzewami też. Najstarszy mój rośnie niskiego koło lizaka bukszpanowego tuż pod tujowym żywopłotem
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 20:07, 29 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Toszka napisał(a)
Tak, liście mają caluski sezon. A nawet jeśli je zimą przymrozi...lub rozbrykany piesol połamie to wystarczy obciąć jak się ciut ociepli.
Koło sosny nie, ale koło cisów lub.... tuj doskonale sobie dają radę. Pod drzewami też. Najstarszy mój rośnie niskiego koło lizaka bukszpanowego tuż pod tujowym żywopłotem

No to fajnie, bo te liście mi się podobają o i o psicy dobrze wiedzieć
Dzięki Toszko już wszystko wiem

Edit. Fajna Toszko ta kompozycja ciemierników i traw

Zuziu, sorki,że się u Ciebie rozpanoszyłam
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 20:11, 29 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33375
Toszka napisał(a)


Ando, w przypadku ciemiernika to nie jest za dużo. Zwłaszcza, że dodatki muszą być przekopane w sporym dołku.
Problemem może być zbyt słabo przygotowane stanowisko. Chloroza może się szybko ujawnić. Ciemierniki wymagają zasadowego ph

Choroba mnie trzyma od początku ogrodu


Jestem innego zdania. Kompost wystarcza. Zarówno hodowcy jak i inni ogrodnicy polecają kompost. U mnie rownież rosną ciemierniki.

Zgadza się, stanowisko zasadowe. Ciemierniki lubią wapń. Wystarczy spojrzeć na to, skąd pochodzą. Jednak pH 8 lub 9 może być za wysokie. Dlatego polecam zawsze badanie gleby w pierwszej kolejności Ciemierniki orientalne nie są aż tak wymagające co do gleby i nie muszą mieć aż tak zasadowego podłoża.

Ciemierniki hodowane in vitro krócej żyją, jak to klony. Są oczywiście tańsze. Coś za coś niestety Ciemierniki pochodzenia generatywnego są długowieczne.

Prawdziwi hodowcy, jak np. Gisela Schmiemann rozmnażają ciemierniki generatywnie. Daje to najlepsze efekty, ale jest niestety drogie dla odbiorcy.

Takie choroby są najlepsze
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Zuzka25 22:23, 29 sty 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Wow, cieszę się bardzo z dyskusji o ciemiernikach Toszka piękne okazy. Nie sądziłam, że ciemierniki rozrastają się w takie duże kępy. Trochę więcej miejsca musiałabym przygotować. Dobrze, że Toszka napisałaś, że pod tujami rosną, bo zastanawiałam się jak z tym dolomitem w pobliżu tui.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies