Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Zuzka25 11:33, 01 lut 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
H. aureola
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Toszka 12:16, 01 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pomierzyłam i wróciłam
A więc tak - Aureola długość liścia to 50-60cm. Czyli, gdyby posadzić roslinę to promień jej liści będzie ok.55cm. Tak więc odległośc pomiędzy sadzonkami samej trawy powinna być ok 1m tak by liście sąsiadujących sadzonek stykały się i by kłącza miały luz na rozrost. Mam nadzieję, że nie gmatwam?

Kępa ciemiernika orientalnego to ok 50cm na szerokość... z tendencją do przybierania.
I nie pozostaje nic innego jak pójść w teren i rysować kółka w konfiguracji jaka ci pasuje. A wszystko po to by ciemierników już potem nie przesadzać, bo przesadzanie uwstecznia je dość konkretnie o kilka lat.
Od razu uprzedzam, że w pierwsze dwa sezony nie uzyskasz spektakularnego efektu. Ale już potem tak
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 13:15, 01 lut 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Toszko twoje hakone toż to giganty ! moje Aureole 3 latki mają póki co 80 cm
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 16:18, 01 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiesz Wiolu, nic nie nawożę. A nawet bym powiedziała, że te akurat (mierzone) Aureolki mają trudny żywot, bo posadzone są ze 30cm od pni żywopłotu cisowego, który dość zachłannie spija wodę z okolicy. Jedno co było robione to sowicie przekopane z korą i kompostem. Kępy mają ze 3 lata i dosłownie rosną posadzone z pojedynczych źdźbeł wydłubanych u Tessy w jej froncie Może tajemnica tkwi w źródle pochodzenia, bo co od niej (Tessy) wydłubane to rośnie jak na drożdżach
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 17:29, 01 lut 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Toszka napisał(a)
Wiesz Wiolu, nic nie nawożę. A nawet bym powiedziała, że te akurat (mierzone) Aureolki mają trudny żywot, bo posadzone są ze 30cm od pni żywopłotu cisowego, który dość zachłannie spija wodę z okolicy. Jedno co było robione to sowicie przekopane z korą i kompostem. Kępy mają ze 3 lata i dosłownie rosną posadzone z pojedynczych źdźbeł wydłubanych u Tessy w jej froncie Może tajemnica tkwi w źródle pochodzenia, bo co od niej (Tessy) wydłubane to rośnie jak na drożdżach


Właśnie to jest sekret uprawy....kompost + kora i rosną jak na drożdżach no i oczywiście pochodzenie
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Zuzka25 19:03, 01 lut 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Toszka, dziękuję za pomocZnów za gęsto posadziłabym. Tzn. na razie robię przymiarki na papierze. Lubię mięć jakiś ogólny plan. A jak w lecie wyglądają liście ciemierników? Dość efektownie? Ładnie będą wyglądały pomiędzy Hakone?
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Wiolka5_7 20:41, 01 lut 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Zuziu,cofnij się 3 str. do tyłu...Toszka wrzucała fotki licie mają extra i cały sezon
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Zuzka25 21:01, 01 lut 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Wiolka5_7 napisał(a)
Zuziu,cofnij się 3 str. do tyłu...Toszka wrzucała fotki licie mają extra i cały sezon

Na razie zamówiłam 3 szt. Zobaczymy
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 21:07, 01 lut 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007


Wrzucam mój szkic ścieżki, bo chyba od tego powinnam zacząć projektowanie
Jak Wam się podoba taka ścieżka z płyt z takimi "przesunięciami" ( po to żeby rabata pod tujami nie byłam taka długa ,a wąska)?
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 21:10, 01 lut 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007

To jest ogólny zarys działki, tylko ścieżka jakby w innym miejscu wchodzi na taras

____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies