Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

brzydula 08:56, 22 cze 2018

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Toszka napisał(a)
Bardzo cię proszę, weź lupę i sprawdź (na pacjencie) na górnej stronie igieł czy spod skórki nie ma (na kształt) maleńkich czarnawych krost. Dodatkowo sprawdź czy na spodzie zbrunatniałych igieł pojawiło się mnóstwo maleńkich czarnych piknidiów, widocznych jako ziarenka utkwione w skórce.

daj znać...

Koniecznie sprawdź ph gleby.


Ja na swoich cisach miałam cos takiego w ubiegłym roku . Dosyć długo się to utrzymywało bo nie zwróciłam uwagi, kolejno to myślałam ze może jakiś nalot. Dopiero jak mnie to zaniepokoiło zaczęłam to zdejmować z krzewu i tak dziwnie strzelało jak takie małe pękające jajeczka. Popryskałam mospilanem i w tym roku cisy wyglądają lepiej. Ale nie wiem co to było. Czy powinnam się bać ?
Adela 09:11, 22 cze 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Czy w batalii przeciw misecznikom powinnam dołączyć do mospilanu jakiś adiuwant?
____________________
Ela - Moja ostoja
Mazan 11:31, 22 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adela

Oczywiście. Może być Emulpar, Olejan czy choćby mydło potasowe 2%. Adiuwant tworząc biofilm dość szczelnie 'otuli' co ma niebagatelny wpływ na skuteczność zabiegu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 11:36, 22 cze 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Dziękuję Walerku. Właśnie wytaczam przeciw nim działa. Dodatkowo zauważyłam pojedyncze na szmaragdach. Czarno to widzę
____________________
Ela - Moja ostoja
Mazan 11:39, 22 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Calypso to też neonikotynoid działający układowo. Ma podobne właściwości co Mospilan. Nie tylko zatruwa soki roślin, ale również działa kontaktowo i żołądkowo.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 08:23, 23 cze 2018


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mazan- super. To zastosuje calypso. A lizetan?
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 09:56, 23 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Lizetan to pyretroid działający kontaktowo i żołądkowo. Na roślinie działa powierzchniowo. Zastosuj go w drugim rzucie, gdy szkodnik będzie zmieniał miejsce pobytu i przygotowywał do zimowania. Jeżeli jest w sprayu to aplikuj go dokładnie pokrywając dolną i górną stronę, a oprysk pnia i gałęzi zrób dodając adiuwant, chyba że w instrukcji jest inaczej.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 07:21, 24 cze 2018


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mazan- w drugim rzucie czyli kiedy?A co to jest adiuwant, wytlumacz amatorowi Prepaat jest w plynie.
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 11:42, 24 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Adiuwantem jest płyn zwiększający przyczepność i równomierne rozprowadzenie cieczy użytkowej, dokładne przykrycie obiektu opryskiwanego, co w sumie daje przedłużenie działania środka. Przykłady adiuwantów masz 6 postów wyżej u Adeli.
Drugim rzutem nazwałem ponowny oprysk, gdy szkodnik wyjdzie na powierzchnię kończąc żerowanie i będzie przechodził do miejsc zimowania.Wówczas jest bardzo podatny na działanie środków kontaktowych jakimi są pyretroidy.

Kasiu, najbardziej znanym adiuwantem jest płyn do mycia naczyń oraz mydła.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 08:26, 25 cze 2018


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mazan- dziekuje, wlasnie o plynie do mycia naczyn od razu pomyslalam. Calypso u nas wycofali. Moze w takim razie od razu popryskac takim srodkiem?Podobno na gasienice.
4,59 g/l Pyrethrine, (18,36 g/l Natur-Pyrethrum - 825,3 g/l Rapsöl)
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies