Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Pędraki w trawie

Pokaż wątki Pokaż posty

Pędraki w trawie

AsiaK_Z 14:48, 31 sie 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
To larwy chrząszcza majowego u mnie też są, ale u Ciebie totalna inwazja
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
AsiaK_Z 14:48, 31 sie 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
tu cykl życia tego diabelstwa
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
AsiaK_Z 14:51, 31 sie 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Glebogryzarka właśnie pomoże pędraki jak znajdą się na powierzchni, nie zakopią się ponownie wtedy giną. Są przysmakiem m.in. kretów
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
SlavkoLodz 14:52, 31 sie 2016

Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 2
AsiaK_Z napisał(a)
Glebogryzarka właśnie pomoże pędraki jak znajdą się na powierzchni, nie zakopią się ponownie wtedy giną. Są przysmakiem m.in. kretów



Kretów brak
Póki co postaram się zedrzeć trawę przejechać glebogogryzarka i zobaczymy.... Ale ogólnie załamany jestem...
15:14, 31 sie 2016
Kasya napisał(a)


czemu uwazasz ze to larwy opuchlakow ?
w trawniku to zazwyczaj chrabaszcza mojowego lub ogrodnicy niszczylistki...
podgryzaja korzenie i niszczą trawnik


Masz racje, podobne nie przyjrzałam sie dobrze
KasiaBawaria 07:57, 01 wrz 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A nie ma innego sposobu?U mnie tez sa i trawa wlasnie jest taka pulchna. Kladzie sie na ziemi i jak sa deszcze to jest ok, ale jak jest susza, to wysycha w dwa dni. Pomimo gliny u mnie. Jest jakis sposob na te larwy?Szpaki i drozdy lubia je wyjadac. Jak sie ich pozbyc?
____________________
Zapraszam na kawe
blackstork 10:03, 17 paź 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
U mnie też pojawiły się pędraki.


Czytałem o możliwości stosowania nicieni i oprysków chemicznych, ale nie wiem, czy temperatura aktualna 10 stopni jest jeszcze właściwa do stosowania tych oprysków czy raczej należy czekać do wiosny?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Muszelka 17:20, 31 paź 2016


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Witam Was serdecznie.
To mój pierwszy post na portalu "Ogrodowisko". Zarejestrowałam się ponad pół roku, ale dotąd jedynie czytałam zamieszczone tu artykuły oraz posty Użytkowników - czyli świetny zbiór wiedzy i doświadczenia ogrodniczego. Bardzo Wam wszystkim dziękuję
Szczególne podziękowania ślę ku Matce Założycielce

Do wyjścia "z ukrycia" zmusiło mnie życie..., czyli poważny problem, przed którym stanęłam. Kilka dni temu odkryłam, że pod moim trawnikiem grasują pędraki.

Do tej pory nie miałam problemów z trawnikiem. Był zdrowy, ładny. Przez cały październik nie można było skosić trawy (deszczowa aura). Gdy po czterech tygodniach udało się w końcu ją ściąć okazało się, że pod ciemnozieloną, wysoką murawą kryją się brzydkie, żółtawo-sine place. Po dokładnych oględzinach tych miejsc, sprawdzeniu korzeni oraz gleby - nie mam wątpliwości - pod trawnikiem rozgościły się pędraki
Do chwili obecnej nigdy nie zauważyłam w ogrodzie żadnych szkód na roślinach (choć w maju widziałam kilkanaście chrabąszczy unoszących się nad trawnikiem). Naiwnie myślałam, że wzorem lat ubiegłych krzywdy mu nie zrobią.

Przeczytawszy cały ten wątek planuję podjąć z pędrakami systematyczną walkę. Chcę, by moją bronią były nicienie i zioła (wrotycz, piołun).

W związku z tym mam do Was kilka pytań:

1. Czy jeszcze teraz, późną jesienią, gdy temperatury w ciągu dnia będą dodatnie (w listopadzie, grudniu) jest sens nasączać trawnik wywarem z wrotycza i piołunu?

2. Czy mogę to czynić raz na tydzień? Naprzemiennie, czyli jeden tydzień wywar z wrotyczu, w następnym z wywar z piołunu?

3. Czy wiosną (gdy temperatura gleby będzie odpowiednia do wprowadzenia nicieni), mogę nadal stosować nasączanie trawnika wywarami tych ziół? Czy związki w nich zawarte nie będą działać niszczycielsko na nicienie lub inne pożyteczne mikroorganizmy żyjące w ziemi?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam




____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
KasiaBawaria 07:49, 01 lis 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Muszelko- w pazdzierniku trawa jeszcze rosnie. Tak dluga przerwa w koszeniu a potem sciecie naraz moglo rowniez spowodowac ze trawa zrobila sie zolta. Znalazlas duzo larw?
____________________
Zapraszam na kawe
Muszelka 08:27, 01 lis 2016


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Kasiu, bardzo cieszę się, że zauważyłaś mój problem Larw jest b. dużo. Po odsłonięciu darni (w najbardziej zażółconych miejscach) na ok. 10 cm2 - aż 6 sztuk.
Są niewielkich rozmiarów, mają nóżki (po tym rozpoznałam, że to są pędraki, a nie larwy opuchlaków). Identyczne, jak przedstawione na fotografiach w tym wątku.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies