Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Mary 21:54, 10 maj 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
mleczy01 napisał(a)
Czyli jest sposób i nadzieja! Dzięki za wsparcie.

Trzymam kciuki.
To będzie także okazja do sprawdzenia co tam głębiej w glebie słychać. Sucho czy mokro? Jakieś szkodniki/larwy?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Fleszu 23:22, 10 maj 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Też mam perz na rabatach. W zeszłym roku próbowałem roundupem - gumowe rękawice, gąbka nasączona roundupem i pocierałem liście perzu. Na jakiś czas pomogło ale w tym roku znowu odrasta więc teraz próbuję po prostu w miarę regularnie go wyrywać, bo skoro na trawniku koszenie go wyniszczyło to na rabatach też.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
mleczy01 07:33, 11 maj 2023


Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 18
Właśnie ci poprzedni ogrodnicy rozlali roundupa i potem położyli jedynie agrotkanine i korę bez przekopywania terenu no i taki tego efekt. Człowiek się wtedy nie znał wiec zaufał „specjalistom”. Perz się tak poprzeplatał przez te matę, że jeden ogrodnik z nowej ekipy już 4 dzień nie przychodzi, bo przy zrywaniu mu coś strzeliło w krzyżu… mata niezdrowa dla roślin i dla ludzi!
mleczy01 11:04, 11 maj 2023


Dołączył: 08 lip 2021
Posty: 18
To wszystko pozostałości po tym co było poprzerastane przez matę… czy ja z tym wygram to póki fo mam obawy.




Czy takie małe, suche drobinki to też perz i muszę je także wybierać?


anuska2507 14:11, 11 maj 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2557
Te małe, to raczej zwykła słoma z traw, nie jest już groźna. Najgorsze są te białe korzonki w ziemi. Dlatego lepiej kopać ręcznie widłami, bo jesteś w stanie wyciągnąć bardzo długie odcinki tych korzeni.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Mary 17:45, 11 maj 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Sądząc po zdjęciach trawnik się tym poprzednim ogrodnikom udał.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
compatriot85 11:51, 12 maj 2023

Dołączył: 12 maj 2023
Posty: 3
Witajcie. Mam 50 tujek, mają około 180 cm. Sadzone były w październiku 2021. Zaraz po posadzeniu położyłem agrowłókninę i przysypałem korą. Wczoraj zabrałem się za wybieranie kory i ściąganie agrowłókniny, bo mam wrażenie że przez nią tuje kiepsko rosną (problemy z nawożeniem itd). Pod agrowłókniną ukazuje się taki oto obraz nędzy i rozpaczy.... Ściągać ją ? Korzenie są przyczepione do włókniny i podczas ściągania na pewno je pourywam.
Wiolka5_7 13:17, 12 maj 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
compatriot85 napisał(a)
Witajcie. Mam 50 tujek, mają około 180 cm. Sadzone były w październiku 2021. Zaraz po posadzeniu położyłem agrowłókninę i przysypałem korą. Wczoraj zabrałem się za wybieranie kory i ściąganie agrowłókniny, bo mam wrażenie że przez nią tuje kiepsko rosną (problemy z nawożeniem itd). Pod agrowłókniną ukazuje się taki oto obraz nędzy i rozpaczy.... Ściągać ją ? Korzenie są przyczepione do włókniny i podczas ściągania na pewno je pourywam.


No i to jest odpowiedź czemu tuje słabo rosną.
Wywal te szmatę jak najszybciej!
Sam widzisz , że przez ten plastik korzenie zamiast rosnąć w głąb ziemi są na wierzchu

Jeśli chcesz ekologicznie ograniczyć chwasty to rozłóż kartony/ tekturę falistą taką z marketu ,polej wodą i na to korę.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
compatriot85 13:52, 12 maj 2023

Dołączył: 12 maj 2023
Posty: 3
Wiolka5_7 napisał(a)


No i to jest odpowiedź czemu tuje słabo rosną.
Wywal te szmatę jak najszybciej!
Sam widzisz , że przez ten plastik korzenie zamiast rosnąć w głąb ziemi są na wierzchu

Jeśli chcesz ekologicznie ograniczyć chwasty to rozłóż kartony/ tekturę falistą taką z marketu ,polej wodą i na to korę.


Dzięki.... wywalam od rana. Mam już połowę pracy za sobą. Miejscami jest dramat. Mam nadzieję, że tuje to wytrzymają :/ To co odkrywam przysypuję od razu korą, by korzenie nie były narażone na promienie słońca. Będę dziś obficie podlewał (docelowo będzie linia kropelkowa). Jest sens teraz nawozić ? Azot może chyba spalić te korzenie prawda ?
Wiolka5_7 16:19, 12 maj 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
compatriot85 napisał(a)


Dzięki.... wywalam od rana. Mam już połowę pracy za sobą. Miejscami jest dramat. Mam nadzieję, że tuje to wytrzymają :/ To co odkrywam przysypuję od razu korą, by korzenie nie były narażone na promienie słońca. Będę dziś obficie podlewał (docelowo będzie linia kropelkowa). Jest sens teraz nawozić ? Azot może chyba spalić te korzenie prawda ?


Spoko

Ja bym nie dawała im nawozu ,generalnie tuje potrzebują najbardziej wody i słońca do szczęścia.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies