Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Zgr 22:04, 20 lis 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)
Tuje nie lubią kamieni.

odp.2. Na dno doniczki połóż skorupę wypukłą stroną ku górze i na to keramzyt, szmata tutaj niepotrzebna


Dziękuję za odpowiedzi, ale jeszcze dopytam,

ad1. wiem, że nie lubią, czytałem tutaj, ale niestety z pewnych powodów muszą pozostać. Dlatego chcę po zdjęciu szmaciska sypnąć wpierw trochę kory przekompostowanej. Jedyne czego obawiam się to co stanie się z tymi korzeniami na powierzchni jak już kora przerobi się? Czy tuje wypuszczą nowe i poradzą sobie? Teraz był ich drugi sezon po posadzeniu.

ad2. niestety tu też pytam się po fakcie... już posadziłem tak róże i teraz pytanie czy ta agroszmata może pozostać na dnie, czy wywalać wszystko i robić donice od nowa?
Gardenarium 22:08, 20 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pod kamienie nie sypie się kory, dobrze wyrównuje się ziemię i na to sypie kamienie. Bez kory, kora pomiesza się z kamieniami i wyjdzie nieładnie.
Agroszmata? nie wiem co to agroszmata i jak wygląda, z czego jest zrobiona i na ile
pzrepuszcza wodę. Moim zdaniem tak się zamuli, że z czasem woda przestanie odpływać i zatopi różę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zgr 22:14, 20 lis 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Oj to jednak czeka mnie wywalanie tych donic

Czyli te korzonki podsypać ziemią i na to kamyki?
Czy wystarczą same kamyki?
Gardenarium 22:16, 20 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Lekko posypać ziemią, jak mówiłam tuje nie znoszą kamieni!!!!!!!!!!!!!!!!

Lubią samą korę, więc nie pytaj mnie, abym radziła wbrew swoim przekonaniom. Wywal kamienie i nasyp korę przekompostowaną
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zgr 22:40, 20 lis 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
No teraz już(dopiero) wiem, że nie znoszą, ale tak jak wspomniałem- z pewnych powodów na razie kamyki muszą u mnie pozostać.
Niech rosną i nie narzekają- nie od razu Bahamy, póki co i tak odetchną od tej szmaty
Gardenarium 08:29, 21 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To słuszna decyzja jej usunięcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zgr 03:01, 31 mar 2022

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)
To słuszna decyzja jej usunięcie.

No dobrze. Nowy sezon, będzie radykalnie. Bardzo radykalnie
Kamienie spod Smaragdów idą won.
Proszę o radę:
1. czy podsypać w tym wypadku korą przekompostowaną, czy od razu dać zwykłą korę i mieć spokój na dłużej?

Będzie jeszcze radykalniej. Kamienie won z większości rabat, zrywanie szmaty.
Teraz tak- kora wizualnie nie bardzo mnie przekonuje- ładniejszy już czarny kompost.
Zatem dwa pytania:
2. ile mniej więcej litrów kompostu na wyściółkowanie 1m2?
3. czy kompost choć trochę ogranicza chwasty? Czy raczej podpędzi je? Za płotem mam łąkę i pole (z drugiej strony pielenie kompostu chyba wygodniejsze niż kory)?

Gardenarium 18:41, 04 kwi 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
50 l na 1 m2.

Dla tui lepsza kora, przekompostowana nie świeża, świeża zabiera azot z gleby, nie chodzi o to czy dłużej wytrzyma, tylko co robi dla roślin

zależy jaki kompost i skąd. W moim wyrasta milion chwastów, więc odpada jako ściólka, ja kompostuję chwasty z nasionami, bo nie mam wyjścia. Mój kompost uzywam w doły do sadzenia. Albo do warzywnika, wtedy moc pielenia w maju, żeby warzywa w ogóle było widać.

Pod tuje podsyp ciemną korę przekompostowaną, drobą. Tyle - wszystko w temacie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zgr 02:38, 05 kwi 2022

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)


zależy jaki kompost i skąd.

Pod tuje podsyp ciemną korę przekompostowaną, drobną. Tyle - wszystko w temacie.


Kompost z kompostowni miejskiej, bo jeśli 50l/m2 to wychodzi u mnie jakieś 1500L.

Korę przekompostowaną znalazłem tylko w workach firmy Athena- mają w Leroyu lub Obi (drogo wychodzi).
Czy można gdzieś kupić na palety taniej? Nie znajduję żadnych ofert.
joanna_80 12:28, 03 maj 2022

Dołączył: 26 cze 2020
Posty: 4
Dzień dobry, wątek bardzo rozbudowany i niestety nie mam czasu by przeczytać cały teraz a muszę zacząć działać.Ja również postanowilam usunąć agrotkanine po 3 latach spod żywopłotu cisowego i zastąpić ją runianką. Niestety zupełnie nie wiem jak mam traktować te poprzerastane korzenie. Wygląda to koszmarnie!Czy taki zabieg nie zniszczy cisów?W niektórych miejscach tnę tkaninę na małe kawałki żeby poomijac korzenie ale w większości jest to niemożliwe.Są to całe siatki korzeni wlosnikowych i tych grubszych. Czy cisy to przeżyją?Z góry dziękuję za odpowiedź.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies