Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Limka 09:28, 21 mar 2012


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 295
Netka napisał(a)
Przekonaliście mnie, u siebie też zdejmę matę na rabacie ... ale czy na takiej skarpie dam bez niej radę ? co z korą na takim spadku terenu ?



Kora na skarpie na macie zsuwa sie bardziej niz bez maty.
____________________
Nasadzenia przed domem
jambosana 10:20, 08 kwi 2012


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Dzis w programie Maja w ogrodzie kolejny zadbany ogrod z agrowłokniną i pani zajmująca się tym ogrodem chwaląca agrowłokninę. Wszyscy moi znajomi mający piękne zadbane ogrody mają agrowłokninę (ogrody 2 i 10 letnie) TO za ile lat ja walczaca bezskutecznie z chwastami i bez przekonania rezygnująca z agrowłokniny będę mogła triumfalnie ogladac negatywne efekty agro...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Gardenarium 18:17, 08 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To kładź agrowłókninę jeśli jesteś przekonana, że tak jest dobrze.

Powiem tylko, że Maja nie ma maty w swoim ogrodzie.

Natomiast pomijając fakt, że to wygląda okropnie to z ekologią nie ma nic wspólnego. Pod matą jest "klepisko". Czy w naturze leżą maty przeciw chwastom?

To wymyślili szkółkarze, a leniwi ogrodnicy podchwycili i "moda" się przyjęła.
Ja z tym walczę, ale każdy może mieć własne zdanie i robić jak chce.

Wystarczy dobrze przygotować rabaty do sadzenia, potem raz dobrze wypielić i przez pierwszy sezon pilnować i będzie bez chwastów.

A to, że niby chwasty się nie wsiewają w matę (pani Ania tak powiedziała w programie) to mit, bo akurat się wsiewają i rosną jak najęte.

My nikomu nie zabraniamy, przedstawiamy tylko nasz punkt widzenia w tej sprawie. To, że ludzie kładą nie oznacza, że musimy to popierać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jambosana 21:39, 08 kwi 2012


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Gardenarium napisał(a)
To kładź agrowłókninę jeśli jesteś przekonana, że tak jest dobrze.


No ja właśnie nie mam przekonania. Najbardziej wkurza mnie jak wywiewa korę (a ciagle wywiewa, zwłaszcza, że mam dzialkę ze spadkiem, więc są góry i doły) i wygląda to czarne cóś - rozrośniety mlecz to przy tym pikuś, po prostu piękno samo w sobie. No i wkurza mnie, gdy chcę nawozić, no bo niby jak mam to robić z tym czymś na ziemi.Rezultat - sama zaczęłam ją pomału ściągać zanim naczytałam się jak jest szkodliwa.
Faktem jednak jest, że mam zachwaszczone to coć co chcę, żeby było ogrodem. Za płotem mam łąki, sąsiedzi też mają chwaściory, przez płot przerasta mi perz, teraz widze już młode pokrzywki. Wczesną jesienią ubiegłego roku wytrułam randoupem miejsca na rabaty, w jednym miejscu zasadziłam chojny, mające być żywopłotowym tłem, ale nasadzenia "przed" będę mogła zrobić najwcześniej jesienią tego roku. A chwaty już rosną. Mam w związku z tym kryzys. Zaczęłam przeglądać internet pod kątem tego, czy są maty rozkładające się po 2-3 latach, ale raczej są reklamy - trwałe na kilkadziesiąt lat. Zgroza. A z drugiej strony, takie programy jak ta dzisiejsza Maja kuszą...
A moja wypowiedź wyżej, nie ukrywam, to trochę taki kij w mrowisko .
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Pwl 02:21, 09 kwi 2012


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Moim zdaniem jeśli ktoś nie ma czasu na ogród, nie lubi pielenia i walki z chwastami mata
jest jeszcze dopuszczalnym rozwiązaniem. Również widziałem ogród ale z 6 letnim stażem
i matą od samego początku i muszę powiedzieć że wszystko rośnie bardzo dobrze. Stosowanie
jej na rabatach to może przesada ale przy samym parkanie i w trudno dostępnych miejsach, nie
będzie chyba takim złym pomysłem. Bez potrzeby jednak lepiej jej nie kłaść.
____________________
paweł
moni 10:02, 09 kwi 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
zamiast maty przeciw chastowej najlepiej dobrze oczyścić miejsce w którym chce się zasadzić rośliny niż stosować matę która jak widzę ma więcej (-) niż (+) .
____________________
Mona
Gardenarium 12:31, 09 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie te maty od początku jak widziałam w innych ogrodach bardzo denerwowały. Wciąż jestem ich przeciwiczką i to bardzo zagorzałą. Nie wiem, jak Ci doradzić Jambosano, Może kładź tam gdzieś dalej jak masz żywopłoty, ale w poście powyżej sama sobie odpowiedziałaś o tym nawożeniu..no właśnie.

Te maty to zamach na prawdziwe ogrodnictwo.

Grube ściółkowanie, niekoniecznie korą jest odpowiedzią na problem i sposobem na zwalczanie chwastów. O wiem - gazety Było o tym teraz u nas głośno.

Kładziemy szczelnie gazety, polewamy wodą i sypiemy ściółkę. Było o sypaniu ściętej trawy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
arcobaleno 13:57, 09 kwi 2012


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 1238
Mnie na widok wystajacej spod kory maty po prostu wzdryga..brrr - okropnosć !
Sama mam problem z chwastami, bo graniczę z łąką, co roku walczę z podagrycznikiem (bij-zabij!) ale położenia maty nie brałam nawet pod uwagę .
____________________
Ogród Marty - Kochaj i podążaj za marzeniami...
Gardenarium 17:04, 09 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na podagrycznik doskonały sposób to gazety porozkładane plus polanie wodą i ścięta świeża trawa. Jak się zagrzeje to podagrycznik szlag trafi. Potem zdejmiesz. Alan Titchmarsh pokazywał w BBC.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 09:32, 10 kwi 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Mata przeciwchwastowa i agrowłoknina to to samo bo w Maji w ostatnim odcinku pokazywano jak na rabatach stosowali agrowłóknię.
____________________
Mona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies