Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Netka 15:26, 12 maj 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
tak myślałam, ale wolałam się upewnić dzięki
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Ozz 16:19, 27 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
O proszę! A już chciałam pisać o sposobie z gazetami! )

Ja już kilka rabat pomagałam obsadzać przy użyciu ,,profesjonalnych" gazet i żyją i mają się dobrze Z tym, że robię w odwrotnej kolejności - najpierw zanurzam na krótko gazetę w miednicy i szybko układam na ziemi - plus jest taki, że sobrze przylega do ziemi i nie fruwa potem po ogrodzie, minus - trzeba być naprawdę szybkim bo lubi się ,,rozłazić" w międzyczasie. Potem na to idzie gruba warstwa kory i voila!

Przez pierwszy rok zdaje egzamin całkiem dobrze - potem coraz słabiej, ale już rośliny są też mocniejsze i bardziej rozrośnięte.

Choć nawet jak daję gazety - zostawiam wokół rośliny trochę ,,oddechu", bo mi się wydaje, że więcej dociera do nich wtedy wody.

Swoją drogą szkoda, że jeszcze nikt nie wymyślił rozkładających się mat ogrodowych - np. po 2 latach, gdzieś tylko czytałam o włókninie (naturalnej) już z nasionami traw - na skarpy itp.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Gardenarium 16:40, 27 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ostatnio w Anglii podpatrzyliśmy tekturę w różach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ozz 16:40, 27 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
czyli problem im nie obcy!

ciekawe czy też ,,moczona"
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Gardenarium 17:42, 29 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może być moczona czy nie, działa Zamoczy się po podlaniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nati 21:47, 29 cze 2012


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
ja w tamtym roku miałam pod thujami korę bez agro i ciągle plewiłam bo bardzo mlecz mi się rozsiewał jego ciężko wytępić ma długie korzenie i kora zmieszała mi się z ziemią i ciągle musiałam dosypywać taka syzyfowa praca aż sąsiadka mi podpowiedziała żeby wyłożyć agrowłókniną i mam teraz ładnie i nie ma roboty ale nie wiedziałam że są tekie potem efekty hmmm.... będę obserwować glebę.
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
Ozz 09:56, 30 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
No i to jest dopiero eko-mata

A jaka jest opinia co do stosowania włókniny, też agro pod miejsca w ,,suchym" ogrodzie? Czyli np. tam gdzie nie będzie roślin a sam żwir (ogrody Zen itp.)?

Widziałam gdzieś, że często się stosuje włókniny pod ścieżki - nie osiadają wtedy tak bardzo i w razie potrzeby można ścieżkę w całości (tzn wszystkie warstwy - ze żwirem i piachem włącznie) zlikwidować, albo przenieść w inne miejsce, a w starym miejscu - dzięki mało zanieczysczonej ziemi posadzić rabatę.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Sebek 12:48, 02 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ozz napisał(a)
No i to jest dopiero eko-mata

A jaka jest opinia co do stosowania włókniny, też agro pod miejsca w ,,suchym" ogrodzie? Czyli np. tam gdzie nie będzie roślin a sam żwir (ogrody Zen itp.)?

Widziałam gdzieś, że często się stosuje włókniny pod ścieżki - nie osiadają wtedy tak bardzo i w razie potrzeby można ścieżkę w całości (tzn wszystkie warstwy - ze żwirem i piachem włącznie) zlikwidować, albo przenieść w inne miejsce, a w starym miejscu - dzięki mało zanieczysczonej ziemi posadzić rabatę.


Włókninie mówimy nie tam, gdzie są rośliny - jeśli są to nawierzchnie lub miejsca w których roślin nie ma to jasne, że ją stosuj - przy żwirze na pewno zda egzamin, bo go nie zwieje. Za to korę na pewno wywiejeb jest lekka.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 20:59, 10 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Przeniesiony post z wątku Anity

Enya73 napisał(a)


No ja też mam z tym wielki dylemat. Tam, gdzie mam dużo bylin, to żadnej agrowłókniny czy też agrotkaniny nie położyłam, tylko rozsypałam korę. Usuwam stamtąd wciąż chwasty i jakby jest ich mniej. Duży problem mamy ze skrzypem, który u nas czuje się wyśmienicie. Nie pomogły zabiegi spryskiwanie go Staranem. Może ktoś ma sposób na zwalczenie tego chwaściora?

Natomiast potwierdzam, że tam, gdzie mam ułożoną agrotkaninę, to chwasty świetnie się rozwijają pod nią, podnosząc ją miejscami do góry, tak więc zabieg ten wcale nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Kupiłam ostatnio taką naturalną agrowłókninę w kolorze brązowym i wygląda bardziej estetycznie i na skarpie kora się z niej nie zsuwa. Ułożenie jej w niektórych miejscach, to była konieczność, bo niedalibyśmy rady sami ogarnąć tak dużej przestrzeni. Ja i tak, jak tylko jest pogoda (tzn. wystarczy, że wściekle nie leje), to nie wychodzę z ogrodu. Mój M się wygraża, że mi tam łóżko polowe wystawi.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Kacha 10:50, 17 lip 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 23
Jak dobrze, że trafiłam na wątek o tych matach - szmatach własnie pomału zakładam ogród i miałam dzisiaj jechać po te maty dziękuje za uświadomienie mnie, ze to nie jest dobry pomysł !!!
jak ja się cieszę, ze istnieje ogrodowisko !!!!!
dzięki
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies