Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nowocześnie z różAnką :D

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowocześnie z różAnką :D

anna_t 20:05, 27 wrz 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Małe zakupy miskantowe

Memory, malepartus i gracki
Mogę jeszcze posadzić czy lepiej zadołować?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Wiolka5_7 20:37, 27 wrz 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Świetne zakupy !
Ja zadołowałam slucham Toszki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
AnnaCh 20:39, 27 wrz 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Trawy teraz jesienią, to raczej zadołować
____________________
Ania - Malutki pod lasem
anna_t 22:13, 27 wrz 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Tak zrobię, wolę nie ryzykować
Na przyszły rok zamówiłam hakone
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Kasya 10:47, 28 wrz 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42182
Ja nie wiem jaka to różnica wsdzone w doniczce czy bez doniczki...nawet wydaje mi się ze bez doniczki lepiej dla rosliny
Chodzi chyba tylko o to żeby nie naruszyć korzeni jesienią, dlatego nie można dzielić i przesadzac
Przecież z doniczek można wysadzać rosliny i kazdej porze...
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
MartaKozak 10:51, 28 wrz 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Kasya napisał(a)
Ja nie wiem jaka to różnica wsdzone w doniczce czy bez doniczki...nawet wydaje mi się ze bez doniczki lepiej dla rosliny
Chodzi chyba tylko o to żeby nie naruszyć korzeni jesienią, dlatego nie można dzielić i przesadzac
Przecież z doniczek można wysadzać rosliny i kazdej porze...


No ja tez myslalam ze jesli sa z doniczki, dobrze przekorzenione to mozna do mrozow sadzic bezposrednio do gruntu...
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Toszka 11:12, 28 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasyu i Marto różnica jest zasadnicza - zazwyczaj zaprawiamy dołki w ciepły kompost, korę i obornik. Gorliwi ogrodnicy mają całe rabaty zaprawione A obecnie kwitnące trawy produkcją nasion kończą swój cykl wegetacji na ten sezon. Trawy to nie drzewa i krzaki, którym zimą rośnie system korzeniowy. Tak więc jeśli teraz posadzisz do gruntu trawę (zgodnie ze sztuką wzbogacając dołek, by roślina miała zapas na kilka sezonów) to zaburzysz ten cykl i sprowokujesz bogatymi w azot dobrociami do ponownej wegetacji. I zamiast wejść w okres spoczynku trawa zacznie produkować soki i hormony. Krótko mówiąc rozregulowany cykl zwiększa ryzyko przemarznięcia pobudzonej rosliny. Widać to co wiosny na forum - ile osób narzeka na wymarznięcie/wygnicie traw sadzonych pod koniec poprzedniego sezonu.

Oczywiście, można i posadzić do "gołej ziemi", ale i tu siłą rzeczy przekopana, napowietrzona, luźna ziemia jest zachętą dla korzeni. Finał ten sam z zaburzonym cyklem.

Dlatego przezorniej jest zadołować w doniczce po to by trawa mogła dalej kontynuować swój cykl. Bez zmian.

To nie nakaz, a tylko wskazówka i rada. Każdy decyduje sam


Aniu, jako szczęśliwa posiadaczka Malepartusa uprzedzam, że to spory, masywny miskant - liście ok.1,70, a z kwiatostanami ok. 2,20 do 2,50m.
To szeroki miskant poprzez fontannowy pokrój liści. Uwzględnij to w planach. Bardzo go lubię bo jest niezłomny, a jesienna feeria barw liści ma swój wielki urok podkreślony białymi wiechami (najpierw są bordowe, a potem białe). Drugim takim jesiennym miskantem wg. mnie jest Silberfeder.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kasya 11:27, 28 wrz 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42182
Toszka, nie jestem przekonana, gdyby tak było jak piszesz to nic by nie można było sadzić jesienią
Ja zwykle sypie kompost lub wiórki rogowe głębiej, żeby nie stykały się bezpośrednio z korzeniami
Wydaje mi się ze rosliny przechodzą w stan spoczynku na skutek niższych temperatur i krótszego dnia przede wszystkim i to jest dla nich sygnał do zakończenia wzrostu
A jesli zdążą się jeszcze trochę przekorzenic w gruncie to dla nich lepiej
W doniczkach jest zawsze trochę gorszy odpływ wody i mogą podgniwac
Ale to tylko moja teoria
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
DorKa 12:11, 28 wrz 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
ale fajne zakupy. I wcale nie małe
____________________
Dorka Zakręcony ogród
anna_t 12:41, 28 wrz 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
W tym roku nie posadzę bo chce właśnie ziemię trochę przygotowac, myślę że jak pójdą do gruntu w kwietniu to zdążą pokazać atuty na jesień bo będą na froncie za hortensjami. Więc ich wysokość mi pasuje. Iwona pocieszylas mnie

A mogę jeszcze sadzić tuje kopane i przesadzać serby?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies