Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe marzenie Mrokasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe marzenie Mrokasi

Kasia_CS 23:41, 31 maj 2017


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Kasiu, dzięki za odwiedziny Zaznaczam do podglądania Ładne duże tujki Wam już urosły, jest potencjał w terenie
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
mrokasia 12:21, 01 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Sylwia, witaj. Tak wiem, że plan się przyda, mam zamiar dziś coś poglądowego naskrobać.
Napewno będę prosić o pomoc i rady, bo sama nie jestem w tym za dobra

Marysiu, cieszę się, że murek się podoba, mnie również a długo krzaczor spędzał mi sen z powiek .
Chętnie pojechałabym do Pęchcina ale tę sobotę mam już zaplanowaną i nie da rady tego zmienić . Może następnym razem, bo zdążyłam się zorientować, że takie spotkania są od czasu do czasu.
A u Ciebie już kiedyś byłam (pamiętam charakterystyczny tytuł i Twoje znaleziska ), zajrzę ponownie by zobaczyć co u Ciebie się aktualnie dzieje.

Kasiu/kaz, hej. Więcej zdjęć pokażę, tylko muszę produkować na bieżąco bo na razie nie robiłam ich zbyt wielu.

Kasiu-CS - tuje już rzeczywiście duże, nawet za duże. Cięliśmy je po raz pierwszy w tym roku, pewnie z 30 cm i właśnie molestuję męża by je jeszcze przyciąć. Sama nie dam rady, to kolosy po ok. 3m, a ja mam lęk wysokości .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 12:39, 01 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Jeszcze raz murek w roli głównej



I to, co tam rośnie:



Widzę, że poprawnie widać tylko zdjęcia zrobione w poziomie. Takie, które są w pionie wgrywają się w poziomie i trzeba sobie złamać szyję, by je obejrzeć. Jak to przeskoczyć?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 13:37, 01 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
No to teraz od drugiej strony - kawałek frontu. Tawuła świeżo przycięta, duże kule tujowe przed wejściem czekają na strzyżenie. Za tawułami rosną dwie krzewuszki (jedna malusia).



I z bliska



Busz za tawułami to jodła kanadyjska, którą głupio posadziliśmy zbyt blisko domu i chyba będziemy usuwać oraz jaśminowiec, który kompletnie w tym roku oszalał i zarósł wąskie przejście prowadzące z lewą stroną na tył domu:



W tym miejscu wcześniej nie było nic. Kompletnie. Oczywiście oprócz chwastów. Nikt tu nie zaglądał, bo było ciemno i brzydko. W zeszłym roku sąsiad usunął część drzew kładących się na nasze ogrodzenie (ale bałagan został) a ja uparłam się, żeby z tego kawałka ziemi coś jednak zrobić .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Kasia_CS 15:03, 01 cze 2017


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Ale masz zacny front domu tuje kulki wyglądają z tej perspektywy na gigantyczne w porownaniu do wejścia do domu

A jakie masz cudowne brzozy za ogrodzeniem, bezcenne i jakie tlo Ci dają.. miodzio...
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
mrokasia 17:24, 01 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Kasia_CS napisał(a)
Ale masz zacny front domu tuje kulki wyglądają z tej perspektywy na gigantyczne w porownaniu do wejścia do domu

A jakie masz cudowne brzozy za ogrodzeniem, bezcenne i jakie tlo Ci dają.. miodzio...



Dziękuję bardzo
Tuje kulki rzeczywiście są wielkie, jak zresztą sporo innych iglaków w moim ogrodzie. To z jednej strony fajne, a z drugiej nie bardzo, bo nowe nasadzenia giną na ich tle lub wyglądają karykaturalnie.

A brzozy faktycznie są piękne i robią fajne tło, choć niestety przed brzozami są chaszcze, łany pokrzyw i innych chwastów, czasem do pasa. Sąsiad nie dba o ten las kompletnie a ja nie mam ani siły ani czasu walczyć z tym gąszczem, nawet gdyby sąsiad mi pozwolił.Więc z bliska nie wygląda to niestety za pięknie .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 19:53, 01 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
No dobra, a teraz nadszedł czas na prośbę o radę i pomoc.
Problem dotyczy rabaty przed domem, wzdłuż której jest ścieżka prowadząca do domu i podjazd.
Rabata robiona lata temu, bez głowy. Długość jakieś 11m, szerokość ok. 1,5m. Wąsko, ale z tym już nic się nie da zrobić. Rosną na tej rabacie przede wszystkim 3 świerki Conica (o, głupia ja), 4 róże różowe(chorują)i 1 czerwona, rozchodniki, lawenda, dwa jałowce variegata, jeden duży czerwony berberys (teraz silnie przerzedzony cięciem), jeden ogromny jałowiec obelisk (tu też nie byłam najmądrzejsza) i trochę zawciągu. Chciałabym to uporządkować tak, by rabata wyglądała pięknie. Rabata od podjazdu ma wystawę południową, a od ścieżki jest półcień robiony przez iglaki.

Zdjęcia obrazujące stan:







Założenie: zostawiamy iglaki bo duuuuże i robią dobrą robotę zimą. Inne rośliny mogę przesadzić.

Przede wszystkim - czy te świerki conica można podkrzesać? Tak na ok.30cm? I czymś podsadzić? Mają ok. 1,8 - 2,0m wysokości. Mają podeschnięte dolne gałęzie, bez igieł, w dodatku tylko z jednej strony - tej zacienionej. Poza tym podkrzesanie dałoby więcej przestrzeni innym roślinom. Teraz dół conic sięga niemal od brzegu do brzegu rabaty (zostaje jakieś 20cm do brzegu i mieści się tam tylko zawciąg).

Rysunek (wybaczcie ) zawierający iglaki, pergolę i lampy:



Może jakoś pogrupować rośliny? Czym podsadzić tego podkrzesanego jałowca? Może lawendą? Powinna się zmieścić pod koroną. Tylko mam wątpliwości czy da radę od strony ścieżki.

Pomocy!!!
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Makusia 21:02, 01 cze 2017


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Cześć Kasiu
Ty masz zupełnie ładny, dojrzały ogród, który się miło ogląda i cieszy oko! Przyłączam się do Kasi, że tło piękne- zwłaszcza brzozy.
Generalnie kawał dobrej pracy odpada- ramy są jak nic
W projektowaniu nie pomogę, bo jestem noga ale gości masz zacnych i na pewno doradza Ci wyśmienicie
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
kaz742011 21:46, 01 cze 2017


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Zgadzam się z Martą w 100%. Też w projektowaniu nie pomogę ale wsparcie duchowe mogę zapewnić .
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
mrokasia 21:50, 01 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Dziewczyny, dziękuję bardzo, te wszystkie posadzone dawno temu iglaki rzeczywiście dają niezłą ramę .

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto mnie naprowadzi na jakiś pomysł.

Ale pytanie - czy na moim miejscu podkrzesałybyście te świerki conica???
Bo jestem gotowa to zrobić, gorzej chyba nie będzie. Jednak jeśli teraz podetnę to już nie będzie odwrotu...
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies