Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe marzenie Mrokasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe marzenie Mrokasi

makadamia 09:18, 02 cze 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kasiu, z tymi eMami to jest taki problem, że oni nie mają wyobraźni i oprostestowują wszelkie zmiany.

Tych conic to przędziorki Ci nie atakują?

Jeżeli chcecie jednak dać im szansę, to trzeba je podkrzesać, bo te łysiejące placki nie są żadną ozdobą.

Berberysa i róże stąd zabrać.

Z tymi świerkami jest problem, że one nie są posadzone w równych odległościach. Trzeba im dodać towarzystwo bardziej konkretne niż lawenda i zrobić z nich dwie grupy.

Widzę takie opcje:

1. między świerkami (tam gdzie jest lampka) trzeci stożek, tym razem buksowy i ze dwie lub trzy kulki buksowe pod pierwszym świerkiem; na drugim końcu rabaty jedna duża kulka buksowa i jedna mała; wszystko razem podsadzone jednym rodzajem byliny: albo lawenda (jeśli da radę od północy). albo szałwia, albo przywrotnik, albo omawiane już żurawki albo jeszcze coś innego;
lub
2. Między świerkami trzmielina na pniu, do tego kulki buksowe na końcu i na początku rabaty, trzmielina na całej powierzchni jako zadarniacz, w kilku miejscach rozrzuconych kilka sztuk np.: rozplenicy, która będzie dodawała lekkości;
ewentualnie
3. Porozrzucać na tej rabacie tawuły (takie, jakie masz na tej rabacie bliżej domu), strzyc je starannie w kuleczki, a pomiędzy nimi też dać jakąś jedną bylinę, ale niską; nie za bardzo mam pomysł, co by to mogło być; może goździk kropkowany/siny?

Opcja trzecia najmniej mi się podoba, osobiście wybrałabym chyba drugą
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
mrokasia 11:35, 02 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17800
Zana napisał(a)

Jeżeli się zdecydujesz na krzesanie świerków, to od tego trzeba zacząć.


Zdecydowałam się a potem zrobiłam .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 11:49, 02 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17800
Asiu, dzięki wielkie .

Świerki poszły z samego rana pod nóż, a raczej sekator i piłę. Efekt podoba mi się, odzyskałam mnóstwo miejsca i teraz od nowa muszę przemyśleć temat co dalej.
Twoje propozycje bardzo fajne, bardzo dziękuję za inspirację.

Do mnie z kolei najbardziej przemawia wersja 3 z tawułami - bardzo je lubię, szybko startują wiosną, są ładne cały sezon, wytrzymałe i łatwo je ciąć. Dałabym chyba limonkowe golden princess. Pomyślę nad połączeniem ich z lawendą i rozchodnikiem, tylko zgrupowanymi.

Opcja druga odpada chyba - po cięciu mam 3 świerki na pniu więc trzmielina na pniu to już chyba za dużo .

Myślę jeszcze nad wersją pierwszą, bo pozwoliłaby wykorzystać część roślin, które już mam.

Myślę też nad tymi bukszpanami. Duże są dość drogie, a małe tu zginą i lata upłyną zanim rabata będzie ładnie wyglądać. Tawuły rosną szybciej...

____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Zana 11:57, 02 cze 2017


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
No to pokazuj te podgolone świerki
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
mrokasia 12:00, 02 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17800
Zdjęcia









I jak? Chyba całkiem nieźle? Muszę jeszcze je trochę przystrzyc, by były równiejsze.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Zana 12:17, 02 cze 2017


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
O raju, ale się przestrzeń zrobiła. Teraz to masz tzw. kupę miejsca!
Przychylam się do zdania Asi, żeby berberysa też z tej rabaty zabrać.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
mrokasia 12:22, 02 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17800
A jak wytnę tego berberysa to sadzić coś wyższego w zamian w to samo miejsce (co???) czy zapełnić niższymi roślinami - tawułami/lawendami/rozchodnikami?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 12:24, 02 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17800
I mam problem - nie mam co zrobić z różami .
Zakładając, że dałyby się przesadzić to i tak nie mam gdzie .
Kurde!
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Makusia 12:24, 02 cze 2017


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
....no berberys niekoniecznie. Mi najbardziej podoba się wersja 1 z Asi propozycji. Jeśli- powtarzam-jeśli zabierzesz berberysa, to będzie dziura, którą właśnie kulkami, stożkami możesz optycznie załatać i przy okazji uzupełnisz doły, bo żurawki pieńków nie zasłonią, chyba, że coś wyższego wymyślisz

Edit: z różami współczuję- mam dokładnie ten sam problem, że nie wiem gdzie, a w zeszłym roku kupiłam każdą inną
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
makadamia 12:28, 02 cze 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
O rany! Stożki na nóżce! Tego jeszcze na Ogrodowisku nie było

N miejsce berberys nic nie sadź.
Jeśli chcesz tawuły, to "przytul" je do świerków, żeby powstały grupy. pomiędzy pierwszym a drugim powstanie wtedy przerwa, którą wypełnisz bylinami
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies