Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój azyl na wichrowym wzgórzu

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój azyl na wichrowym wzgórzu

Anitka 08:11, 09 lip 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Jeden z trzech grabów kolumnowych przed domem już od zeszłego roku ma się kiepsko. Bardzo mało liści i bardzo małe.



Złamało perułkowaca po jednej z wichur, dobrze ,że w ostatni momencie troche go przycięliśmy. Położyło go na tulipanowca kolumnowego obok i go wygięło. Gałęzie wygięte w jedną stronę.


Ćmy bukszpanowej nie ma w tym sezonie. Ale pojawił się kolejny szkodnik, myślę ,że gorszy. Gdy 1-2 sztuki latały na oślep i wplątywały się we włosy to jeszcze nie zainteresowałam się nimi. Ale jak kilka dni temu był taki nalot ,że nie dało się chodzić po ogrodzie wieczorem to sprawdziłam w internecie z kim mamy do czynienia.
I okazuje się, że mamy nalot guniaka czerwczyka. Owady doskonałe żerują na liściach, tworząc okrągłe wygryzienia w ich powierzchni, a niekiedy uszkadzając też zawiązki owoców. Składa jaja, z których wylegają się larwy, które żerują podobnie jak larwy opuchlaków czy chrabąszcza majowego. Podgryzają korzenie niemal wszystkich gatunków roślin. Szkodniki potrafią w krótkim czasie całkowicie zniszczyć delikatne systemy korzeniowe i szyjki korzeniowe siewek oraz sadzonek, szczególnie duże spustoszenie robią wśród traw. No i uwierzcie mi bardzo naprzykrzają się nam ludziom, bo latają jak naćpane, uderzając o wszystko co jest wokół. No i zmora kolejna. Dzielę się ogrodem z owadami i przymykam oko na to, że się w nim stołują, rośliny są w gorszym stanie lub nie wyglądają do końca efektownie, ale nie wiem czy to przetrwam.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Kasia1980 08:12, 09 lip 2021


Dołączył: 27 wrz 2020
Posty: 318
Ale masz pięknie. Prawdziwy azyl.
____________________
Moja Sielanka
KasiaBawaria 08:13, 09 lip 2021


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ale nadrobilas cudne te biale orliki.U siebie takich nie moge dostac.
____________________
Zapraszam na kawe
Anitka 08:18, 09 lip 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Dereń pagodowy zachwycał, wywołując ochy i achy. Pięknie i obficie też zakwitł. Nic nie zapowiadało tego co się wydarzyło.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 08:23, 09 lip 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Lecz coś niepokojącego zaczęło się dziać. Najpierw więdły jakby końcówki pędów. Więc myślałam, że brakuje mu wody. Ale z każdym dniem było gorzej . Na pędach zaczęły pojawiać się ciemne plamy, które się powiększały. Potem więdły liście już na całych pędach. Wycinanie zainfekowanym nic nie dawało.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 08:28, 09 lip 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
W przekroju tak wygląda..


Jedynie dziwne zgrubienia na korze.


Niestety gdy cała górna część zwiędła wycięłam jedną odnogę przy ziemi.



On ma dwie i na razie ta druga nie choruje. Zostawiałam. Pan w szkółce powiedziała, że to uwiąd. Dał mi coś do podlania i oprysku. Zobaczymy czy go uratuję. Na razie stracił pokrój ale to najmniejszy problem.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 08:34, 09 lip 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Mam jeszcze trochę fotek, ale muszę zmykać. By nie kończyć złymi wiadomościami to kilka fotek z tarasu. Dopiero w zeszły weekend coś poustawiałam, bo padało i nic nie dało się w ogrodzie robić. Nie chce mi się nic kupować z rośli, jakoś weny nie mam. Więc by nie było pusto wykorzystałam moje rośliny z domu. Agapanty tylko przesadziłam do mniejszych donic, bo wcześniej rosły w jednej dużej.





____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 08:36, 09 lip 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Urszulla 14:55, 09 lip 2021


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21885
Nam się wydaje że jak kupujemy drzewo to na zawsze. A życie tworzy swoje scenariusze. Szkoda tego pogodowego, bo w nim przede wszystkim chodzi o pokrój.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
kasiek 19:13, 09 lip 2021


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21465




Piekne zestawienia, optymalna ilość kolorów, cudownie
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies