Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Migawki z ogródka

Pokaż wątki Pokaż posty

Migawki z ogródka

Gosiek33 14:20, 21 sie 2020


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
mrokasia napisał(a)


Działka z domem należy do mojego męża, nowa część jest naszą współwłasnością .


Masz o czym myśleć
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
tulucy 15:01, 21 sie 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Ja mam podjazd z kostki, ale pośrodku zostawiony pasek trawy, woda z kostki spływa i wsiąka... mało, ale zawsze coś.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Gruszka_na_w... 15:02, 21 sie 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Z tego, co zrozumiałam z tej ustawy, wyższy podatek będzie tylko z terenu nieprzepuszczającego wody- czyli utwardzonej powierzchni na podsypce z cementu i powierzchni dachów zabudowań, z których nie zbiera się deszczówki.
W ustawie chodzi o zwiększenie na działkach powierzchni biologicznie czynnych, czyli wchłaniających wodę lub z których zbiera się wodę i zatrzymuje ją na działce.
Dotychczasowe prawo budowlane zakładało, że 70% działki ma być biologicznie czynna. Jak to u nas, nikt tego nie kontrolował przy wydawaniu papierów o zakończeniu budowy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
mrokasia 15:26, 21 sie 2020


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18004
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Dotychczasowe prawo budowlane zakładało, że 70% działki ma być biologicznie czynna. Jak to u nas, nikt tego nie kontrolował przy wydawaniu papierów o zakończeniu budowy.


A jednocześnie powstają absurdy, szczególnie chyba w obszarach miejskich - są malutkie działeczki, żeby zbudować coś na nich o sensownej powierzchni trzeba byłoby iść w górę a tu przepisy ograniczają wysokość budynków. Łatwiej zweryfikować wysokość domu w projekcie z warunkami zabudowy niż wyliczyć powierzchnię biologicznie czynną. Jak do tych przepisów mają się domy szeregowe z mikroogródkami?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Gruszka_na_w... 16:00, 21 sie 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
mrokasia napisał(a)


A jednocześnie powstają absurdy, szczególnie chyba w obszarach miejskich - są malutkie działeczki, żeby zbudować coś na nich o sensownej powierzchni trzeba byłoby iść w górę a tu przepisy ograniczają wysokość budynków. Łatwiej zweryfikować wysokość domu w projekcie z warunkami zabudowy niż wyliczyć powierzchnię biologicznie czynną. Jak do tych przepisów mają się domy szeregowe z mikroogródkami?

Dz.U.2019.0.1065 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Na działkach budowlanych, przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną, budynki opieki zdrowotnej (z wyjątkiem przychodni) oraz oświaty i wychowania co najmniej 25% powierzchni działki należy urządzić jako powierzchnię terenu biologicznie czynnego, jeżeli inny procent nie wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zabudowa szeregowa podpada chyba pod zabudowę wielorodzinną.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
ElzbietaFranka 16:45, 21 sie 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Też mi się nie podoba jak domy stoją w pancerzu kostki brukowej. U nas na osiedlu przerabiają drogi wewnętrzne i rezygnują z dwóch chodnikow będzie tylko jeden przy drodze. Mimo, że osiedle ma otulinę parku Natolińskiego będziemy sadzić drzewa bo nie do wytrzymania budynki cały dzień w słońcu.
Również ogniwa wpltaniczne są brane pod uwagę na dachach.

Na działce mam tyle studni zbiorczych że Wody czy tam gmina musiały by mi płacić za zbieractwo wody.
Kostki u mnie ok 120 M2 może nawet mniej na ponad 40 arow więc się nie obawiam.
Nie którzy mają całe działki wybrukowane, że też nikt tego nie sprawdza.
Kiedyś na wsiach chasiem z pieca wysypali i byli utwardzone. Teraz maszyny rolnicze stoją na kostce.

Będąc kiedyś w Szwecji we wszystkich gospodarstwach rolnych na placu był wysypany żwir. Raz w tygodniu rolnik przejeżdża brona o gęstych szpikulcach pozbierał słomę i inne badziewie i spokój. U nas jest kostka.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 16:50, 21 sie 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Dz.U.2019.0.1065 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Na działkach budowlanych, przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną, budynki opieki zdrowotnej (z wyjątkiem przychodni) oraz oświaty i wychowania co najmniej 25% powierzchni działki należy urządzić jako powierzchnię terenu biologicznie czynnego, jeżeli inny procent nie wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zabudowa szeregowa podpada chyba pod zabudowę wielorodzinną.




Małe działki? Jakie są to zależy od miejscowego planu zagospodarowania przest.... Np w mojej gminie jest 1000 M2 gmina obok jest 800 m.

25 procent to stanowczo za mało. rozporządzenie ma 18 lat jak nikt nie pomyślał, że takie suszę będą.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
inka74 18:34, 21 sie 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Gosiek33 napisał(a)

Jeśli wejdzie w życie ten projekt jako ustawa, to policzysz sobie czy na pewno masz utwardzenia więcej niż 50%, najwyżej część kostki zdemontujesz
Gosia, bardzo dużo zależy od urzędnika, który będzie to liczył. Kostki mam coś koło 110 metrów. Jedną rabatę z kostki rok temu wykroiłam - 1,5 m kwadratowego jak nie mniej. Ewentualnie jeszcze jedną można zamiast miejsca z donicami. Ile urwę z tego? Z 3-4 metry? więcej nie. Dom w podstawie z tarasem ma ze 120-130 metrów bo trzeba liczyć po obrysie zewnętrznym. Domek 12 metrów, w teorii całość koło 250 metrów do 370 części ogrodowej ale... jak bardzo się uprą to znajdą inne powierzchnie "utwardzone" i nie będzie mowy o przesiąkliwości. Zaczyna mi jednak brakować tych 200-400 metrów działki...
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
tulucy 18:39, 21 sie 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Szeregówka to zabudowa jednorodzinna do iluś tam lokali w szeregu. Kiedyś było 6. To określa prawo budowlane labo właśnie te warunki techniczne.

Teraz mają też zmienić definicję terenu biologicznie czynnego - do tej pory był możliwe zasypanie 30 cm ziemi na garażach i już była powierzchnia biologicznie czynna - teraz ma to być bardziej restrykcyjne
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
inka74 18:48, 21 sie 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15032
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Z tego, co zrozumiałam z tej ustawy, wyższy podatek będzie tylko z terenu nieprzepuszczającego wody- czyli utwardzonej powierzchni na podsypce z cementu i powierzchni dachów zabudowań, z których nie zbiera się deszczówki.
W ustawie chodzi o zwiększenie na działkach powierzchni biologicznie czynnych, czyli wchłaniających wodę lub z których zbiera się wodę i zatrzymuje ją na działce.
Dotychczasowe prawo budowlane zakładało, że 70% działki ma być biologicznie czynna. Jak to u nas, nikt tego nie kontrolował przy wydawaniu papierów o zakończeniu budowy.

Z ta powierzchnią biologicznie czynną i jej liczeniem to temat jest bardziej skomplikowany
https://legalnabudowa.pl/teren-biologicznie-czynny
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies