Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między brzozami

Pokaż wątki Pokaż posty

Między brzozami

makadamia 09:48, 19 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ale przecież ta śliwka zacieni Ci szklarnię?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 10:00, 19 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Misia, może wykorzystasz moją radę jako podpowiedź - drzewa owocowe, borówki i inne krzaczko-drzewka nie muszą być wciśnięte w część owocowo-warzywną.
Borówki wymagają mega kwaśnego podłoża. Mogą rosnąć np. w okolicach rodków i azalii. W tej opcji masz jedno przygotowanie kwaśnej rabaty. Dużej. Na dużej łatwiej utrzymać kwaśne ph i mikoryzę. W jednolitym co do wymogów siedlisku łatwiej utrzymać mikroklimat, bo rosliny utrzymują go w symbiozie.
U stóp borówek mogą rosnąć poziomki W tej konfiguracji można dosadzić sosny, które odgrywają nie do przecenienia rolę przy zakwaszaniu i utrzymaniu mikoryzy.

Drzewa owocowe mogą rosnąć na rabatach. U mnie gwiazdą w ogrodzie jest wiśnia, a pod nią poletko ciemierników, carexów, miodunek i innych traw.
Jedynie grusza wymaga tzw. czarny ugór, czyli nie lubi sąsiedztwa i konkurencji innych roślin.
Podział na część owocową nie musi być sztywny. Moim zdaniem i praktycznie i wizualnie jest wplecenie drzew owocowych w rabaty.

Możliwości jest wiele. Trzeba tylko z głową zaplanować
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Misia 10:19, 19 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Asiu też tak teraz myślę że śliwka ocieni mi szklarnie i w wersji drugiej szklarnia tez będzie ocieniona, przez drzewka za żywopłotem.
Toszko - borówki obecnie rosną na rabacie kwaśnej z magnolia azaliami i rododendronami ale myślę że z czasem będzie im tam za ciemno (brzozy na działce obok rosną a nie wszystko mogę wyciąć) więc szukam im innego miejsca. A z drzewkami mam taki problem że tylko śliwkę mogę jeszcze przesadzić. Pozostałe drzewka rosną pod płotem w szpalerze już zaczęłam je formować (5 jabłonek i 2 gruszki) i jak powiedziałam M, że chyba będzie trzeba przesadzić to wiecie co.. niet. No i nie wiem czy one takie już formowane nadają się na rabaty.

W sumie szklarnia chyba najlepiej by pasowała w prawym górnym narożniku warzywniaka, ale tam dwa drzewka ze szpaleru musiałabym przesadzić.
____________________
Misia - Między brzozami
Adison 15:38, 21 wrz 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
Jak ja się ciesze że tu trafiłam! Wasze inspiracje są takie jakbym swoje wklejała!

Mi się marzy zakątek brzozowy z tyłu działki, u Ciebie brzóz pod dostatkiem, zazdraszczam

witam się i dodaje do oglądanych!
____________________
Zmienny ogród Ady
Misia 13:50, 22 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Witaj Ada ano brzóz mam pod dostatkiem tylko to samosiejki
____________________
Misia - Między brzozami
Adison 15:01, 22 wrz 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
Ja tam lubię brzozy różnej maści w ogóle to jestem zachwycona Twoim planem i układem i w ogóle. A najbardziej mi sie podoba skoszona i nieskoszona koniczyna razem
____________________
Zmienny ogród Ady
Misia 16:55, 22 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Hihi a ja u Ciebie podziwiam piękny trawniczek bez chwastów
____________________
Misia - Między brzozami
ragsmom 08:44, 23 wrz 2017


Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 142
Hej Misia, powiedz, jaki masz pomysł na szklarnię? jakiegoś gotowca kupicie, czy M będzie produkował?
____________________
ragsmom zielona (r)ewolucja
Misia 13:45, 23 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Myślę o gotowcu wzmocnionym przez M Coś jak u Agci, bardzo mi się ta szklarnia podoba tylko chyba troszkę większą bym chciała. Jak coś będę miała jeszcze na oku to podeśle Ci link
____________________
Misia - Między brzozami
ragsmom 15:08, 23 wrz 2017


Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 142
sympatycznie wygląda ta Agci i fajnie się komponuje z otoczeniem-ładnie tam jest zaaranżowana przestrzeń wokół.
____________________
ragsmom zielona (r)ewolucja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies