Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

anuska2507 11:53, 14 cze 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2570
Dziewczyny mają fajne pomysły Ja trzcinnika nie mam, ale myślę, że jeśli u Ciebie dobrze rośnie, to będzie dobrym, sprawdzonym wyborem zamiast miskantów. I myślę, że jeśli zależy Ci, żeby ta rabata wyglądała ładnie zimą, to warto dać coś zimozielonego, może właśnie jakieś kulkowisko z trawami/bylinami zrobić.
Co do Red Barona - ja u siebie posadziłam z ogranicznikiem (z przodu i z tyłu wcisnęłam do ziemi takie plastikowe obrzeże z marketu). Ale mój RB jeszcze się nie rozrósł, więc nie wypowiem się, jak to obrzeże się sprawdza
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Kasya 12:42, 14 cze 2021


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41915
Ładnie wyszło ale czy tych zurawek nie przypala słońce ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
ajka 13:16, 14 cze 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Kasya napisał(a)
Ładnie wyszło ale czy tych zurawek nie przypala słońce ?


Może trochę je ostatnio podsuszyło od spodu, bo trochę zaniedbałam podlewanie tej rabaty. Ale uważam, że rosną w tym miejscu nad wyraz dobrze (rosną chyba ze 2-3 lata), pną się do góry i nie przymierają jak to miała w zwyczaju część żurawek w przedogródku.

EDIT: Tak sobie teraz myslę, że ja chyba po zimie nie zrobiłam z nimi porządku i nie wycięłam poschniętych liści. Jak widać, z wierzchu nic się nie przypala.



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 13:17, 14 cze 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
anuska2507 napisał(a)
Dziewczyny mają fajne pomysły Ja trzcinnika nie mam, ale myślę, że jeśli u Ciebie dobrze rośnie, to będzie dobrym, sprawdzonym wyborem zamiast miskantów. I myślę, że jeśli zależy Ci, żeby ta rabata wyglądała ładnie zimą, to warto dać coś zimozielonego, może właśnie jakieś kulkowisko z trawami/bylinami zrobić.
Co do Red Barona - ja u siebie posadziłam z ogranicznikiem (z przodu i z tyłu wcisnęłam do ziemi takie plastikowe obrzeże z marketu). Ale mój RB jeszcze się nie rozrósł, więc nie wypowiem się, jak to obrzeże się sprawdza


Jestem jak najbardziej za kulkowiskiem z kosodrzewin i cisów.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Joann 13:26, 14 cze 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2064
Nie ma to jak burza mózgów. No to miskanty bym odrzuciła za radą Martki. Skoro się pokładają to już jakby przesądzone

Trzcinnik podoba mi się, ładnie u Ciebie rośnie, ale jest jeszcze stipa. Wysoka i zwiewna ponoć. Tak głośno myślę.

A Red Baron faktycznie rośnie, jak chce. Może pomyśl o tych ogranicznikach? Czytałam też, że trzeba na zimę nawóz na niego sypnąć z obornika, kompostu to wtedy nakarmi się i nie szuka "pożywienia" w sąsiedztwie. Ja tak planuję u siebie robić. Ale czy to się sprawdzi?
____________________
Joanna Ogród długi
Martka 09:32, 15 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Ajka, rabata trawiasta bujnie i będzie cudowna. Red Baron potrzebuje trochę czasu, miałam go tylko w donicy, ale u Wioli taka wstęga wygląda obłędnie. Moje żurawki systematycznie podjadały opuchlaki, marniały aż ... zdecydowałam, że nie posadzę już żadnej. Szkoda, bo dają dużo możliwości. O ile stanowisko i ziemia im się spodobają.
ajka 10:19, 15 cze 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Martka napisał(a)
Ajka, rabata trawiasta bujnie i będzie cudowna. Red Baron potrzebuje trochę czasu, miałam go tylko w donicy, ale u Wioli taka wstęga wygląda obłędnie. Moje żurawki systematycznie podjadały opuchlaki, marniały aż ... zdecydowałam, że nie posadzę już żadnej. Szkoda, bo dają dużo możliwości. O ile stanowisko i ziemia im się spodobają.


U mnie tylko jedna odmiana nie chciała się przyjąć, przerzuciałam je do cienia, ale tam też nie odbijają, może za ciężka ziemia dla nich? opuchlaki jakoś je omijają. Z tego co widzę zależy też w jakim miejscu rosną, bo w przedogródku część żurawek u mnie rośnie fantastycznie po jednej stronie, a po drugiej gdzie słońca jest tylko trochę ciut więcej w ciągu dnia, te same żurawki przypalają się i usychają. Za to te na trawiastej mają bardzo dużo słońca i nic sobie z tego nie robią.

Joann napisał(a)
Nie ma to jak burza mózgów. No to miskanty bym odrzuciła za radą Martki. Skoro się pokładają to już jakby przesądzone

Trzcinnik podoba mi się, ładnie u Ciebie rośnie, ale jest jeszcze stipa. Wysoka i zwiewna ponoć. Tak głośno myślę.

A Red Baron faktycznie rośnie, jak chce. Może pomyśl o tych ogranicznikach? Czytałam też, że trzeba na zimę nawóz na niego sypnąć z obornika, kompostu to wtedy nakarmi się i nie szuka "pożywienia" w sąsiedztwie. Ja tak planuję u siebie robić. Ale czy to się sprawdzi?


Stipę na pewno też gdzieś wcisnę, ale nie pod donice, bo moim zdaniem za niska.
Co do Red Barona, to wydaje mi się, że gęściej rośnie tam, gdzie ma dużo wody.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 11:01, 15 cze 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Tawuła little princess





Liliowce Stella d'Oro





____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 11:05, 15 cze 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Brzozowa. Ten składzik na drewno mnie wkurza, jak ktoś ma to fajnie rozwiązane przy ognisku, czekam na inspiracje







Przetacznik kłosowy, niby ta sama odmiana, ale mam wątpliwości (Royal Blue)

____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Yenna 11:56, 15 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Ania, a jakbyś ławkę zrobiła nad tym drewnem? murowane/betonowe boki plus deska do siedzenia?

Edit:

coś takiego albo może nawet bardziej coś takiego
____________________
Marta z Vengerbergu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies