Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Izabela36 14:22, 19 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
polinka napisał(a)
Izabelko, jeśli podejrzewasz u siebie opuchlaki to dorzucę Ci jeszcze lekturę

https://www.ogrodowisko.pl/watek/17-opuchlaki


Dziekuję i jak tylko dam rade to wszystkie watki rozpoczne.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 14:29, 19 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
makadamia napisał(a)
Cześć Iza, ja tylko informacyjnie wpadam z informacją, że aktualnie mnie nie i nie będzie przez cały tydzień.
Ale Toszka jest, to Cię poprowadzi niezawodnie. Lepiej niż ktokolwiek doradzi właśnie co do sadzenia roślin, bo ma w małym palcu nie tylko wymagania, ale też co się z czym komponuje, i które rośliny warto, a które nie.

A odnośnie gleby powiem tylko tyle, że jeszcze nie było na tym forum osoby, która by żałowała wysiłku zainwestowanego w poprawę gleby. Nie wszyscy na forum bawią się w ekologiczne opryski i naturalne środki ochrony roślin, ale kompost, obornik uwielbiają absolutnie wszyscy).


Asiu no co ty znikasz na cały tydzień??? A moze wy ferie macie To jesteś usprawiedliwiona.
Toszka mi kubeł zimnej wody serwuje... Ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Troche sie przyznam, ze czekałam na nia
Mam zadana lekturę, czytam juz namietnie miedzy gotowaniem, praniem, myciem i sprzataniem. Zapisuje przydatne informacje.
Przy pomocy Toszki, Twojej i innych madrych dziewczyn zrobię ten kawałek ogrodu swoim idealnym Czekam na Ciebie
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 09:23, 23 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Toszka, przeczytałam rozmowy Tutka o ziemi. Nooo, wiele sie dowiedziałam
Zastanawiam sie tylko jak mam sie zabrać do tego u siebie...
Mam swój kompostownik, ziemięz niego uzywałam zawsze tylko do warzywniaka, nie myślałam wówczas o roślinach ozdobnych. Liscie jesiennne zawsze wywoziłam, nigdy ich nie skaładowałam ani nie polewalam gnojówką....a okazuje sie że trzeba.Mączka bazaltowa - nie dodawałam. Kora przekompostowana - muszę nabyć koniecznie.
I teraz jeżeli dobrze sobie przyswoiłam wiedze, powinnam zrobić z tego mieszankę, i kawałek po kawałku na rabacie przekopać z iemie z ta mieeszanką - oczywiscie uważając aby nie uszkodzić roslin.
Opuchlaki, myśle że mam bo mi w tym roku cos zjadło żurawke. No i jeszcze do tego mam Matronę Leje wiosną gnojówką z wrotycza, lub Decisem.
Wątek Anbu zajmie mi duzo więcej czasu,ale juz czytam.
Ale chyba w miedzyczasie mozemy ujarzmiać moj projekt co ? Wiem, ze rosliny żołte do cienia, iglaki na słońce.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 18:29, 25 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
I tak jeszcze sobie mysle,że najlepiej rozpoczne wiosna od uzyźniania gleby. Ale pytanie mam takie:czy wszystkie te elementy mam nabyc czyli obornik, kompost, maczke bazaltowa, przekompostowana kore i mam to zmieszać wszystko razem i dopiero w takiej postaci rozwozić na rabaty? Tak gdzie sie nie uda przekopac to zostawiam na wierzchu a gdzie sie da to przekopac z ziemią.
Czy dobrze to zrozumiałam?
To jeżeli mam żwir na rabatach to mam go zebrac, dopiero próchnica i z powrotem zasypac żwirem? No pracowicie sie zapowiada.
Zebym tylko dobrze wszystko zrozumiała. Bo jestem prosta raczej w obsłudze Rozkaz i wykonano. Ale rozkaz z dobrym opisem, żeby było jasno, hahahah
Toszko doradz cos madrego na moim planie, poprzestawiaj bo ponoc jestes dobra w te klocki tzn . w przemyslanych nasadzeniach.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Toszka 00:20, 26 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Izo, dobroci powinno się (tak jak w twoim przypadku) wprowadzić do gleby albo pazurkami, albo łopatką, albo grabiami (uwaga, będę reklamować szalenie poręczne małe grabki z serii multi-star. Tą rączkę mozna wymienić na długi trzonek kompatybilny z innymi narzędziami tej serii, np. ze spulchniaczem czy pazurkami. To moim zdaniem genialny zestaw do prac pomiędzy roślinami.

Jeśli sypniesz tylko po wierzchu to uzyskasz coś warstwowego na wzór lazanii, Szybko ta warstwa ulegnie degradacji, zwłaszcza pod wpływem erozyjnego działania wody i wiatru.
Próchnica musi być wprowadzona do gleby. Im głębiej tym lepiej (zwłaszcza na piaszczystej glebie). Ale czasami lepiej i choćby płytko. Wokół roslin, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego wystarczy lekko przegrabić.

Najlepiej by było przygotować sobie mieszankę dobroci. Ale jeśli braknie w danym momencie któregoś składnika, to mozna przekopywać na raty. Chcę zaznaczyć, ze raczej powinnam pisać mieszać z ziemią.
Poczytaj spokojnie wątek Anbu, tam na prawdę jest multum informacji i dyskusji, m.in. o glebie i jej szykowaniu.

Żwir. Eh żwir... no niestety, to jest właśnie problem ze żwirem, że wszelkie wzbogacanie gleby jest praktycznie niemożliwe, a dodatkowo sam kamień swoim ciężarem (w masie) powoduje destrukcję i zakłócenie właściwości fizycznych gleby (gruzełkowatość) oraz warunków powietrzno-wodnych. Wsþółczuję, ale nie masz innego wyjścia jak tylko odsunąć.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Izabela36 14:31, 26 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Jak dobrze , że mogę dowiedziec sie tylu rzeczy od Ciebie - naprawde jestem wdzięczna.
Tak myślałam o tym żwirze, cięzka praca ale ja jestem uparta i wytrwała. Sukcesywnie rabata po rabacie, narzędzia posiadam - też z wymiennym trzonkiem, genialna sprawa to fakt.
Mam jeszcze pytanie odnosnie tej maczki , bo rozumiem, ze maczke bazaltową dodaje do całości mieszanki a pod niektóre rosliny dodatkowo dodaje sie dolomit - te lubiace odczyn zasadowy lub maczke granitową - pod kwasoluby, dobrze zrozumiałam?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 14:44, 26 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Toszko czytać bede bo mnie to pochłania, ale tak jak wspominałam chce zaczac planowac nasadzenia. Kształt ogrodu bardzo mi sie podoba,zdecydowałam sie na mocne radykalne zmiany, typu rozwalanie murka z piaskowca ( co prawda tylko w części, tam gdzie bedzie nowy trawnik, na reszcie rabaty zostaje ), usuwanie żwiru i przenoszenie lamp. Ty uświadomiłaś mi , ze żle rozplanowałam nasadzenia ogólnie patrzac na ogród.
Czy możesz mi wskazać gdzie sa błędy,? Chyba żle dobrałam rosliny pod strony świata, chociaż rabata północna było komentowana przez samą Szefową. Mam nieodparte wrażenie, że jeszcze tam nie jest idealnie.Pomóż proszę.
Jestem taka uparta, namolna, ale to dlatego,że tylko teraz mam czas aby to zaplanować, poszukac roślin, pozamawawiać te dobroci do gleby...a potem pochłonie mnie praca. No i wy, będziecie już w wirze wiosennych porzadków. Zawsze lubiłam, mieć wszystko zrobione lub zaplanowane duzo przed czasem.
Dlatego zwracam sie do Ciebie i innych ogrodomaniaków aby dopomogli



Rabata północna frontowa

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Toszka 17:45, 26 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
mam do ciebie prośbę - czy możesz nanieść na plany, tak już na stałe, kierunki świata. To niezwykle ważny aspekt przy planowaniu, choćby po to, aby nie okazało się, że słońce pada zupełnie z odwrotnej strony i wszelkie kwitnące rośliny będziesz widziała tylko od dupki strony. Nie jestem w stanie spamiętać u wszystkich drobnych niuansów, takich jak np. kierunki świata.

Ile tam jest miejsca? Na jakiej wysokości jest szczepiona robinia? Wiąz? Co to za świerk? Co to za klon palmowy?
Także od razu pytam się o Pinky Winky - masz ją?, bo jako posiadaczka tej hortensji jestem wielką jej przeciwniczką - jest mało atrakcyjna, ponura, zimą kwiatostany są przytłaczające, niemal czarne. Jedyny jej plus to sztywność, brak odrostów. Wzrost z wiekiem do min. 1,50, a w praktyce do 2m przy mocnym cięciu wiosennym.

Potrzebuję szczegółów, bo już na rysunku widać, że tam ciasno...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Izabela36 19:13, 26 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Bardzo prosze z kierunkami świata.

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 19:16, 26 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Toszko z ta ilościa miejsca jest tak, ze ta rabata została według propozycji Makadamii i Danusi zmniejszona i w części zasili ja trawnik, ale musze ci to na zdjeciach pokazać.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies