Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Izabela36 23:21, 29 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
O mdłości przyprawia mnie rabata frontowa, która jest sama w sobie duza, i ja oczekuje od niej dużo. Dlatego stanełam w miejscu.
Czy ja mam cos zaproponować czy Toszko podsuniesz mi jakiś pomysł wizualny, czy jakis szkic a ja wokół tego podrepcze?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
makadamia 14:42, 30 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Oj, Iza - widać, że niemoc decyzyjna i brak konkretnej pomocy ze strony forum strasznie Cię męczy.
Forum jest kapryśne - czasami bardzo pomocne, a czasami prośby wpadają tu jak kamień w wodę. Trochę to loteria, ale dużo zależy od zdolności komunikacyjnych właścicielki wątku i tego, jak zadaje pytania i jak dokładnie pokazuje swój ogród i swoje oczekiwania.
Przykładowo, mnie bardzo kiepsko szło proszenie o rady, za to wzorem współpracy forumowej jest dla mnie Margerytka, z ogrodu w remoncie.

Z obserwacji forumowych widzę, że z jednej strony prośby bardzo ogólne typu "powiedzcie, co mam posadzić na tej rabacie" nie działają, z tej prostej przyczyny, że jest zbyt dużo możliwych odpowiedzi.
Z drugiej strony, szczegółowe planowanie każdej najmniejszej trawki też nie ma sensu, bo jak przychodzi co do czego, to z różnych względów plany biorą w łeb.

Tą frontową rabatę miałaś w zasadzie zaplanowaną, ale widać, że nie jesteś do tej koncepcji przekonana. Tylko że nie wiemy dlaczego, więc trudno zaproponować jakąś alternatywę.

Czy tą rabatę od wschodu pokazywałaś z "normalnej" perspektywy? Bo kojarzę tylko przód i tył, a środka jakoś nie bardzo.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 15:03, 30 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Izabela36 napisał(a)




Rabata północna frontowa



Toszko, to jest ostatnia wersja rabaty, myślę, że najszybciej będzie od niej zacząć, powiedzieć, co jest ok, a co do zmiany.

Na pewno potrzebne jest jakieś tło dla roślin, czyli żywopłot, o którym już wspomniałaś.

Druga rzecz, którą trzeba zauważyć: to jest rabata na teraz. Wszystkie drzewa, które są tu narysowane będą wkrótce większe. Niektóre dużo większe. I nasadzenia wtedy trzeba będzie odpowiednio zmienić. Trzeba mieć tego świadomość.

A trzecia rzecz: moim zdaniem, główną zawadą w tej rabacie jest świerk. Zły kolor, złe miejsce, zła wielkość. jestem przekonana, że gdyby z niego zrezygnować, od razu planowanie poszłoby szybciej. Ale Iza się go mocno trzyma, a że wykazała już tyle dobrej woli w innych kwestiach, nie mam już odwagi naciskać w tej. Może Ty coś poradzisz.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 16:18, 30 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Myślę na głos
Frontowa rabata, jak dla mnie - bez płotu i zywopłotu nigdy nie będzie dobrze wyglądać. Białobok powinien być soliterem, a nie częścią kompozycyjną, bo każda sąsiedzka roslina będzie mu szkodzić - robić dziury poprzez dotyk. Do jego formy najlepiej będą pasować jakieś formy poduch (np. cisowe) i kul. Ewentualnie jakieś trawy. Ale jak dla mnie takie nasadzenia na front niezbyt są reprezentacyjne, bo prócz świerka płaskie.
Gdyby iśc w kule i poduchy, to ten element powinien być zapodany w całym ogrodzie. Ogród musi być spójny.
Wszystkie dotychczasowe piny niewiele mówią mi o koncepcji ogrodu jako. Chodzi mi o ogólny widok, pomysł, a nie np. czosnki w kulkach, bo byliny i cebulowe to tylko finiszowa biżuteria.
Najpierw trzeba skupić się na szkielecie ogrodu - czyli drzewa, krzaki, żywopłoty. Wybrać wiodące kolory. No chyba, że ma być kolorystyczny paczłork jak Four Seasons Garden. Ale tamten ogród tworzą artyści (z zawodu) i tam pozorny kolorystyczny oczopląs jest bardzo mocno przemyślany.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Izabela36 17:42, 30 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
O są są pojawiły się Dziewczyny
Cześć Wam. Jasne że robimy żywopłot na froncie. Może z cisa hicksii? Dalej świerk dominuje kolorem i forma, z czasem pewnie wielkoscia, ale myślę sobie, że może mu dołożyć drugiego świerka niebieskiego na nodze, roztrzepanego. Kule i półkuli oraz trawy uważam za strzał w 10.klon palmowy robi out? Umie to ktoś narysować?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 17:43, 30 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Ogród patchwork odpada
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 17:45, 30 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Mam już konto na pinterest. Ale je tu wskazać?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Toszka 18:35, 30 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na żywopłot najlepiej sprawdza się cis baccata. Przynajmniej ja wolę, bo baccata ma poziome gałązki i tworzy monolit, zwłaszcza po cięciu. Hicksii ma pionowe gałęzie i nie jest taki monolityczny.
Alternatywą jest choina kanadyjska.

Nie dosadzaj więcej niebieskich iglaków. To bardzo problematyczny aranżacyjnie kolor.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Izabela36 19:11, 30 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Ok.tak takiego cisa poszukam. Choiny są bardzo wdzieczne. Może lepsze nawet tak delikatnie będzie. Czy można stworzyć skupiska kul blisko siebie różnych wielkości? Czy lepiej luźno tutaj puścić?mam u siebie miskanta adagio. Czy z traw to miskanty mogę zaproponować? A jakiś wypelniacz wskazany, czy tutaj już nie?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Toszka 21:41, 30 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Możesz i skupiska kul/poduch stworzyć. Ważne by przy cięciu utrzymać ładny kształt. Trzeba też tak sadzić, aby było dojście do cięcia.

Przede wszystkim murek dzieli całą rabatę na pół. Na tą rabatę musisz spojrzeć całościowo, z każdej strony. Tam jest chyba cyprysik nutkajski, tak? Nie wiem czy wiesz, ale to potwór rośnie (vide ogród Tess).
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies