Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Izabela36 23:07, 27 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
to mi sie podoba :

https://pl.pinterest.com/pin/340584790549183658/
https://pl.pinterest.com/pin/435652963940703730/
https://pl.pinterest.com/pin/632826185109902864/
https://pl.pinterest.com/pin/551550285594353925/
https://pl.pinterest.com/pin/28217935146852166/
https://pl.pinterest.com/pin/538954280381681881/
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 23:25, 27 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
A może tak tego świerka wyeksponować?

https://pl.pinterest.com/pin/545639311080158410/
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 23:41, 27 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
tak by to wygladało
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 10:50, 28 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Tutaj fajnie zrobione sa kule w czyms poduchowatym zółym. Podoba mi sie.

https://pl.pinterest.com/pin/AcsW-RhxWzrBJHHE4S8-XhQmVYW7N15UiG6K0XNQ-MdN3R5cl-1kE0Y/
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Toszka 11:22, 28 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Izabelo, skupiasz się na tylko tej rabacie, a moje pytanie dotyczyło całego ogrodu. Ta rabata nie może być oderwana od reszty. Na planowanie ogrodu trzeba patrzeć kompleksowo.
Kilka z pinów jest z ogrodowiskowych ogrodów - Zety, Polinki, Martiki i Przemka

Wybierz styl ogrodu. Ów świerk i kamień są wymuszonym elementem i trzeba wpleść je w styl całego ogrodu.

Przyznam się też, że wasze plany odnośnie płotu i zywopłotu są dla mnie niezrozumiałe (nie krytykuję, a jedynie przedstawiam swój punkt widzenia) - jak to mój tata mawia "licz na mnie powiedziało liczydło"... i ja bym też nie liczyła, że przyjdą sąsiedzi i zaczną od płotu i żywopłotu. Poza tym stawianie płotu łączy się z częściową destrukcją naokoło. I kwestia żywopłotu - zanim sąsiedzi go posadzą to minie ile lat? I zanim żywopłot urosnie to ile lat minie?
U Ani-Anbu o tym pisałam - żywopłot nie tylko tworzy enklawę/ramy ogrodu, daje tło dla roślin/rabat, osłania zwłaszcza zimą i wiosną przed wymrażającymi wiatrami, a także pomaga ogrodowi wytworzyć i utrzymać mikroklimat. Tak więc jak widzisz, żywopłot pełni wielorakie, bardzo ważne funkcje... nie tylko parawanu przed wścibskimi oczami.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Izabela36 14:40, 28 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Toszko, ależ ja bardzo chetnie zrobię żywopłot , najlepiej z cisa .
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 15:06, 28 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Patrze na ogród kompleksowo jak najbardziej, tylko teraz akurat skupiłam sie na tej rabacie, bo myslałam, że od niej zaczynamy.
A co rozumiec mam pod pojeciem stylu ogrodu?
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Toszka 19:06, 28 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wybór stylu ogrodu to trudne zadanie. Większość z nas chce mieć wszystko, co już gdzieś wcześniej widziało. W większości przypadków najlepsza jest zasada "im mniej tym lepiej", bo ograniczenie gatunków to pierwszy krok do uzyskania spójnego ogrodu.
Nie przypuszczam, abyś chciała iść w stronę nowoczesnego ogrodu, gdzie panuje przejrzysty, geometryczny układ, gdzie wszystko jest poukładane i panuje niemal perfekcyjny ład. W takim ogrodzie niemal zawsze jest bardzo ograniczona liczba gatunków.

Ale nie wiem czy przypadkiem nie zawieje cię w styl angielski, który jest bardzo zbliżony do stylu wiejskiego. Jednak w stylu angielskim panuje większy ład i uporządkowanie, dominują rośliny pachnące i kwitnące. W angielskich ogrodach królują róże angielskie, rabatowe i pnące, kolorowe rabaty bylinowe zwykle o nieregularnych kształtach oraz drzewa i krzewy o naturalnym pokroju. Angielski ogród to miejsce, które gospodarzom i gościom zapewnia komfort i pozwala zachować poczucie prywatności, niczym ładnie urządzone i przytulne pokoje w domu.

Nie przypuszczam, abyś poszła w czysty styl chiński lub japoński, Ten drugi wywodzi się z chińskiego. To ogród symboliki, kamienia, koniecznie wody, asymetrii, roślinności i minimalizmu (ale nie zawsze, bo ogrody herbaciane to niemal busz roślinny). Zasadą ogrodów chińskich jest prostota i minimalizm przy jednoczesnym unikaniu regularnych brył i linii.
Ogród japoński nie trzyma się tak restrykcyjnych zasad, np. wodę moze symbolicznie zastąpić żwir. Tu dominuje zieleń - azalie japońskie, klony palmowe, sosny, magnolie i wiśnie oraz peonie, Kamień i mech jest nieodłącznym elementem.

Stylów oczywiście jest więcej - holenderski, włoski, lesny etc.

Domyślam się, że wybierzesz styl nieformalny z elementami różnych stylów, ale dobór roślinności jest tu kluczowy. Zwróć uwagę, że zapinowane przez ciebie ogrodowiskowe ogrody niemal bez wyjątku przeszły gruntowną rewolucję, a dobór roślin był staranny z wkalkulowaną staranną selekcją posiadanego "dobytku".
I jest jeszcze jedna drobna uwaga z mojej strony - warto przeanalizować rośliny pod katem wymogów siedliskowych. Nie sadzić na siłę niczego, co w naszym ogrodzie nie będzie dobrze się czuć i rosnąć w zdrowiu. "Rosnąć" to znaczy buchać zdrowiem także w 3-10 lat po posadzeniu.




____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Izabela36 19:08, 28 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Ze względu na lokalizacje mam ogród podmiejski, ze wzgledu na wielkośc ogród mały bo 11 arów, ze względu na układ - ogród kombinowany. Lubie ogrody z ramami z cisów, szmaragdów - wogóle lubie ramy - mam u siebie rame południowa ze szmaragdów. Lubie układy mieszane czyli linie rabat faliste ale dopuszczam element koła czy elipsy.
Ogród służy nam generalnie do wszystkiego: grania w piłkę, ganiania za psem, jezdzenia rowerem, kapanią sie w basenie, grilowania, ogniskowania - mam takie cudowne przenoszone ognisko - chętnie znalazłabym mu miejsce na stałe w jakimś zakamarku, z którego widac fajny kawałek ogrodu, gdzie moge umiescic jakies laweczki aby ta kiełbaske upiec. Uwielbiam pieknie podswietlone rosliny - nota bene murek z piaskowca wieczorem jest podświetlony. Mam warzywniak i chce go mieśc , mam drzewka owocowe, mam patio na altanę - cos zadaszonego musi tam być bo ostre słonce jest na wystawie półudniowo zachodniej - ale ten element zapodam nieco póżniej bo to co jest - jest do przeróbki.Uwielbiam prace w ogrodzie, spedzam tam kazda wolną chwilę - ale dzieci też chca pobawić sie z mama, wiec rosliny raczej mało kłopotliwe. Stawiaam na iglaki, zimozielone, byliny, trawy, krzewy i drzewa liściaste. Lubie jak rabata zmienia sie porami roku.
Lubie elementy raczej poukładane niz rzucone w nieładzie - ale to wyjdzie w praniu jaka jest prawda. Bo to jest tak ,ze z każdego ogrodu cos bym wzieła do siebie
Lubie plamy roślin -chociaz do tej pory tego nie robiłam. Lubie kontrasty,i w formach roslin i w kolorach. Lubie jak na rabacie jest coś dominujacego a reszta jest dodatkiem. Mogę podsadzac cos jednorocznymi.
Napewno nie w moim klimacie sa ogrody wiejskie z łanami maków
Tak mi to pod styl nieformalny + leśny podchodzi.
O mateńko ciekawe czy Toszka mnie zrozumie....
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Toszka 19:25, 28 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wszystko zrozumiałam. Powiem więcej - wiem to po przeczytaniu wątku. Jednak nadal nie wiem jakie rosliny lubisz najbardziej.
Daj jakieś piny z ogrodów (nie myśląc o konkretnej rabacie), ale tylko takie które chwyciły cię za serce i na ich widok krzyknęłaś "muszę tak mieć".

I jeszcze jedno - tak wcześniej zaświtało mi, że lubisz ramy... stąd było moje pytanie o żywopłot. On jest doskonałym tłem i odnośnikiem przy planowaniu/tworzeniu rabaty.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies