Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek pod dębem

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek pod dębem

Waclaw 18:07, 03 maj 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
daszum napisał(a)
Wacku, ja też walczę z wodą tzn. z obniżeniem poziomu wody w studni. Woda w studni jeszcze jest, ale poziom się tak obniżył, że po godzinie podlewania zapowietrza się hydrofor.
Syn już kilka razy wchodził do studni, odmulał dno, ale prawdopodobnie trzeba zamontować w studni pływak, więc czekają nas dalsze prace ziemne. Dalsze, ponieważ studnia u mnie jest zakopana i najpierw trzeba ją było zlokalizować w terenie i odkopać

Cieszę się, że nadal nie mam trawnika, bo byłby poryty we wszystkich kierunkach.


U Ciebie wszystkie zmiany śledzę na bieżąco, oj dzieje się, dzieje


Taka sympatyczna jesteś Danusiu!

Ja podłączyłem się do wody w domu a ta jest z wodociągu więc droga. Zrobiłem to z założeniem osobnego licznika aby nie liczono mi ścieków. Jednak i tak drogo. Trochę się martwię, że w lecie zabronią podlewania. Rozważam wykopanie studni abisyńskiej. Miałbym wtedy wodę zupełnie za darmo ( za prąd do pompy).
W studniach lustro wody się obniża ponieważ opadów jest zbyt mało. Nie jestem fachowcem ale rozważ wykopanie w dnie studni kolejnej studni - abisyńskiej ( rura w rurze). To nie jest trudne do zrobienia. Myślę, że syn z pomocnikiem dałby radę. Należało by popytać fachowców. Jeśli ja będę robił to spróbuję sam. Wtedy koszt będzie poniżej 400 zł.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 18:20, 03 maj 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
sylwia_slomczewska napisał(a)
Tak sobie myślę, gdybyś jesienią liście z drzew w przedogródku pod dębem zagrabił w takie sterty tam gdzie rabaty chcesz docelowo robić to by się próchnica liściowa szybciej robiła na rabaty i od razu chwasty zaduszało, miałbyś potem z czym mieszać tą ziemię z worków. Tylko liście dębowe się czymś polewa żeby szybciej je przerobić( może Toszka podpowie czym)

Sylwinko, skorzystałem z Twojej rady i założyłem rabatę na kartonach. Super się sprawdza.
Mam bardzo duży kompostownik i będzie z niego dużo kompostu. Szykuję go właśnie na takie rabaty. Jednak nie będzie to szybko. U mnie nie idzie to tak jak u Was - ekspresowo. W tym roku mam plan aby zagospodarować tę rabatę którą już założyłem. Na razie jest prawie pusta. Później zrobię stół wokół dębu. Do stołu dopasuję kształt rabaty. Ja z tymi rabatami mam duży kłopot: w którym miejscu, jaki kształt, co na nich. Czytam zachłannie u Anitki. Jak ona wspaniale projektuje! U Iwonki u Ciebie i innych. Brakuje mi zmysłu projektanta. Nie sztuka dokupić roślin i posadzić przypadkowo. Trzeba wiedzieć jakie i gdzie aby później nie mieć roboty z przesadzaniem. To dotyczy zwłaszcza krzewów i drzew. Tych szczególnie nie chciałbym przesadzać. Wszyscy wiemy, że rośliny muszą się wzajemnie uzupełniać, wspierać i komponować. Od tego zależy jakie wrażenie będzie robił nasz ogród. Ja zupełnie nie mam o tym pojęcia. Podpatruję. Jak zastosuję u siebie? Nie wiem. Czy się uda? Zobaczymy. Na początku drogi przeczytałem Dekalog Danusi. Jakże piękne i oczywiste w nim prawdy. Ale zrealizować go! Oto wyzwanie!
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Monia81 18:30, 03 maj 2020


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8048
Wacław podglądam i kibicuję fajna ta rabatka przy stawie, pięknie już kosaćce kwitną... nowa rabatka spora, pióropuszniki już cudne, a robota to zawsze idzie w miarę możliwości u jednych szybciutko u innych wolniej, ale liczy się, że do celu dochodzimy pozdrawiam
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Waclaw 18:41, 03 maj 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Witaj Monia!
Cieszę się, że pamiętasz o mnie.
Lubię rabaty przy stawie. Zwłaszcza gdy kwiaty przeglądają się w wodzie.
Na nowej rabatce jeszcze dużo miejsca do zagospodarowania. Masz rację że z tempem prac różnie bywa. Obecnie ogrodom poświęcam więcej czasu bo narty się skończyły a koronawirus ograniczył wyjazdy turystyczne.
Zgadzam się, że ważnym jest aby podążać we właściwym kierunku. Tempo w jakim podążamy ma drugorzędne znaczenie.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
greg66 18:45, 03 maj 2020


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4571
Oczywiście jestem u Ciebie na bieżąco, efekty roboty Twojej są już widoczne.
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
Waclaw 18:49, 03 maj 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
greg66 napisał(a)
Oczywiście jestem u Ciebie na bieżąco, efekty roboty Twojej są już widoczne.

Dziękuję Grześku.
Ja również u Ciebie jestem codziennie. Nie zostawiam śladu bo nie mam nic mądrego do dodania. Twój ogród jest taki uroczy. Dzięki Tobie poznałem szkółkę w O. Lubię tam kupować. W tym roku jeszcze w niej nie byłem z powodu koronawirusa. Jednak złe czasy miną
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 19:37, 03 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
Waclaw napisał(a)

Sylwinko, skorzystałem z Twojej rady i założyłem rabatę na kartonach. Super się sprawdza.
Mam bardzo duży kompostownik i będzie z niego dużo kompostu. Szykuję go właśnie na takie rabaty. Jednak nie będzie to szybko. U mnie nie idzie to tak jak u Was - ekspresowo. W tym roku mam plan aby zagospodarować tę rabatę którą już założyłem. Na razie jest prawie pusta. Później zrobię stół wokół dębu. Do stołu dopasuję kształt rabaty. Ja z tymi rabatami mam duży kłopot: w którym miejscu, jaki kształt, co na nich. Czytam zachłannie u Anitki. Jak ona wspaniale projektuje! U Iwonki u Ciebie i innych. Brakuje mi zmysłu projektanta. Nie sztuka dokupić roślin i posadzić przypadkowo. Trzeba wiedzieć jakie i gdzie aby później nie mieć roboty z przesadzaniem. To dotyczy zwłaszcza krzewów i drzew. Tych szczególnie nie chciałbym przesadzać. Wszyscy wiemy, że rośliny muszą się wzajemnie uzupełniać, wspierać i komponować. Od tego zależy jakie wrażenie będzie robił nasz ogród. Ja zupełnie nie mam o tym pojęcia. Podpatruję. Jak zastosuję u siebie? Nie wiem. Czy się uda? Zobaczymy. Na początku drogi przeczytałem Dekalog Danusi. Jakże piękne i oczywiste w nim prawdy. Ale zrealizować go! Oto wyzwanie!

Będzie dobrze Uwierz w Siebie Gdyby było bardzo trudno, zawsze możesz po prostu skopiować nasadzenia ze zdjęć które Ci się podobają
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Waclaw 20:23, 03 maj 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
sylwia_slomczewska napisał(a)

Będzie dobrze Uwierz w Siebie Gdyby było bardzo trudno, zawsze możesz po prostu skopiować nasadzenia ze zdjęć które Ci się podobają


Pewności siebie mi nie brakuje ale swoje miejsce w szeregu znam.
Od długiego czasu zbieram ciekawe kompozycje. Teraz czas je realizować. Kłopot tylko aby zebrać wszystkie rośliny w jednym miejscu do zakupu.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
kasiek 20:40, 03 maj 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Ależ masz pięknie nad stawem, bardzo naturalnie.
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
daszum 20:44, 03 maj 2020


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4395
Wacku, w mojej studni już jest rura w rurze. ale niestety w trakcie podlewania woda jest szybciej pobierana niż dopływa. Ustabilizowany poziom wody w studni to 1,2 m i wydaje się, ze to dużo, ale starcza to na godzinę podlewania przy max. strumieniu. Potem trzeba zrobić przerwę, poczekać aż woda napłynie i znowu można podlewać.Sęk w tym, że zapominam o tej przerwie i zapowietrza się pompa,a pływak będzie automatycznie odłączał hydrofor.

Sąsiad ma zamiar zrobić studnię głębinową, 1 m głębokości kosztuje 250 zł.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies