Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

wawik 04:16, 25 lip 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
140 cm. ni jak nie pasuje. Musiały by być 3 nitki, a to nie wchodzi w grę.
Układ grządek mam taki, jaki mam, ale Polak potrafi..
Z wydmuchem też nie było by kłopotu, mam przenośny (na kólkach) kompresor.
____________________
Gardenarium 22:05, 27 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może być dwie, tylko trzeba je pofalować między roślinkami. Kompresor załatwi sprawę przed zimą.
Czyli decyzja już zapadła?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 18:43, 05 wrz 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusiu i Forumowicze Mili!
Kto powie mi, jaki jest koszt nawadniania w ogrodzie. Od czego zależy. Zaczynam rozpoznwać temtat i nie wiem z czym to się je.... .
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 22:08, 05 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Koszt nawadniania zależy od stopnia skomplikowania trawnika i rabat, no i przede wszystkim od powierzchni ogrodu. Trawnik podlewa się zraszaczami wynurzalnymi, a rabaty linią kroplującą.
Jeśli wymiary trawnika są takie że pasują duże zraszacze, to daje sie ich mniej i jest dobrze.
A jak wymiary są takie nieciekawe, to trzeba dać dużo zraszaczy o małym zasięgu i wtedy robi się drożej.

Ważne jest też czy rurociąg robi się na wcisk czy skręcane (my robimy skręcane - wciskowe puszczają.
Ważne, jaĸą zastosujesz linię kroplującą. Powinna być z kompensacją ciśnienia.

Ważne ile sekcji ma system- więcej sekcji - większy i droższy sterownik, więcej elektrozaworów.
Ważny jest czujnik deszczu - odłączy system jak popada deszcz (odpowiednia ilość).

Ale także najważniejsze jest żeby zrobić system zgodnie ze sztuką, a nie namiastkę np. zamiast 25 zraszczy (przykładowo) dajesz 5 bo jakoś to bedzie i podleje
Nic bardziej mylnego, błędy wyjdą w czasie suchej pogody, gdy pokażą się tzw. "martwe pola", czyli uschnięty trawnik, a nie o to chodzi w podlewaniu automatycznym, żebyś musiała dolewać ogród.
Niby masz podlewanie, ale nie podlewa. Czyli wydałaś mniejsze pieniądze, ale nie masz systemu.

System nawadniający powinien być zaprojektowany przez osobę z uprawnieniami do projektowania. Czasem domorosły ogrodnik projektuje (jakie projektuje, robi) na swój rozum, ale niewiele to ma wspólnego z dobrym nawadnianiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 22:21, 05 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Też się zastanawiam nad takim czymś, u mnie układ rabat skomplikowany nie jest - chyba
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 19:00, 07 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po całości chcesz zrobić, czy tylko na trawnik?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 22:56, 08 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
gardenarium napisał(a)
Po całości chcesz zrobić, czy tylko na trawnik?


No chyba już na całość, ale nie wiem czy dojdzie to do skutku.


A program według mnie super
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
coli 15:29, 09 wrz 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
Zima się niestety zbliża, więc bardzo proszę doświadczonych użytkowników o rady jak przygotować system do zimy. Jaka sprężarka będzie potrzebna (o jakiej mocy)?
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Gardenarium 17:58, 09 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chyba mocą się tego nie mierzy. Ważna jest pojemność zbiornika, 24 litry dla amatora wystarczy,

Kiedyś uśmiałam się, bo jedna firma (nie moja) przyjechała na konserwację zimową do klienta obok nas i wydmuchała system opryskiwaczem Kwazar Nie mogę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 09:48, 24 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
dobrze Danusiu a słyszałam jeszcze że fajna jest metoda nawadniania zwana " kropelkową" punktową ciekawe czy jest tania w użytkowaniu?.
____________________
Mona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies