Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

tadzis 23:38, 27 maj 2023

Dołączył: 22 lut 2023
Posty: 21
Dzień dobry,
sam projekt bardzo dobry, jeśli chce mieć Pan pewność co w kwestii narożnika, to proponuję dołożyć tam dyszę MP 1000 210-270 (jasnoniebieska). Obawy mogą być słuszne, bo cała reszta jest pokryta podręcznikowo, a to jedno miejsce może się wyróżniać (na niekorzyść).
Prozę pamiętać, że dysze centralne 360 stopni do dysze w kolorze czerwonym.

Pozdrawiam,
Tadeusz.
15:54, 29 maj 2023
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Prace postępują.
tabweg 17:42, 29 maj 2023

Dołączył: 03 maj 2018
Posty: 6
Dzień dobry,

Mam pompę IBO Ti15 - wydajnośc 50l/m, wyokość podnoszenia 60m, zanurzona na głebokości 8m.

I mam teraz w ogrodzie warzywa, pomidowy, maliny, jezyny itp. Około 350m bieżących lini kroplującej fi 16 kroploniki 2l/h co 33cm.

No i pytanie mam takie.
1. Czy pompować wodę do tych linii kroplujących bezpośrednio ze strudni i ograniczyć ciśnienie?
Czy pompa to wytrzyma na dłuższą metę?

2. Czy np, wlewać wodę do beczki ze strudni (automatycznie raz na dzień lub raz na 2 dni), a z niej zatapialna pompa gardena 4700 o podnoszeniu 23m, czyli ciśnienie 2,3 bara - idealne dla tej linii (wg sprzedawcy). Wlewam wodę do beczki, pompa sięuruchamia i sobie podlewa aż skńczy się woda w beczce.

Tomek

tadzis 01:32, 30 maj 2023

Dołączył: 22 lut 2023
Posty: 21
Dzień dobry,

samo działanie tego układu w dużej mierze zależy od tego jak ułożone jest te całe 350 m linii kroplującej.

W całości układ będzie potrzebował około 35 l/min, a przy takiej ilości Pańska pompa będzie miała nieco mniejsze podnoszenie. Jeśli będzie wciąż za duże, to nic nie szkodzi aby trochę ograniczyć przepływ (np. zaworem) i w ten sposób zredukować ciśnienie - pompie nic nie będzie.

Drugie rozwiązanie też powinno być ok.

Pozdrawiam.
tabweg 10:46, 30 maj 2023

Dołączył: 03 maj 2018
Posty: 6
tadzis napisał(a)

samo działanie tego układu w dużej mierze zależy od tego jak ułożone jest te całe 350 m linii kroplującej.


Ogólnie najdłuższa nitka to ok. 50m, a tak to krótkie odcinki, maliny, jeżyny to mam dłuższe odcinki a na warzywa mam odcinki po 4m, trójniki itp. wygląda jak takie grabie.
tabweg 10:51, 30 maj 2023

Dołączył: 03 maj 2018
Posty: 6
Mam jeszcze inne pytanie, a nawet 2.

To samo założenie, pompa głębinowa 50l/min, podnoszenie 60m, pompa na głębokości 8m.

1.
Trawnik oddalony o 70m od pompy.
Podawać wodę do tego trawnika rurą fi 32 czy fi 25?
Ktoś mi mówił, że pompa słaba i lepiej fi 25 bo fi 32 nic nie da więcej.

2.
Podlewanie drzew w sadzie (studnia akurat jest w sadzie).
Około 20 drzew.

I czy zrobić im linię kroplująca np. w ten sposób, że zrobię jedno czy 2 koła wokół drzewa i uruchamiać raz na tydzień albo częściej?
Czy lepiej po prostu raz na tydzień prosto z węża nalać ze 100 litrów wody? (na razie tak robię) - 2-3 minuty lania wody pod drzewko.
Wokół drzew mam zagłębienie o średnicy około 1,5m, więc woda nie rozlewa się dalej.

Pozdrawiam.


tabweg 11:18, 30 maj 2023

Dołączył: 03 maj 2018
Posty: 6
tadzis napisał(a)

Drugie rozwiązanie też powinno być ok.


Pompa wypompowuje trochę piasku, woda nie jest czysta, dlatego też mam tę beczkę i wlewam wodę, trochę odstoi i wtedy włączam pompę z beczki, która jest 30cm powyżej dna i wtedy piasku nie zaciąga, a jak bezpośrednio z pompy to czasami się zapcha ale potem przepłukać i leci ok.
Taki niestety minus.

Nie ma jakiegoś filtra samoczyszczącego się?
13:25, 10 cze 2023
Dzień dobry!
Mam już założony układ nawadniania. Niestety 1 zraszacz PROS-04 z dyszną MP2000 90-210 umieszczony w narorożniku ewidentnie nie dolewa - osiąga zasięg 4.5 m zamiast deklarowanych 6m.

Ciśnienie w sieci mam 5 bar. Ciśnienie w korpusie zraszacza mierzone manometrem podczas pracy - 3.5-4 bar.
Wymieniłem już korpus oraz dyszę na inne egzemplarze - zasięg nadal jest poniżej wymaganego.
Regulacja odkręcona na max.

Czy przyczyną może być znajdująca się w bezpośrednim kontakcie ze zraszaczem - palisada betonowa?



Mogę spróbować zastosować korpus PROS-06 lub PROS-08, który wysuwa się odpowiednio 5 i 10cm wyżej.
Próbowałem założyć dyszę mp3000 ale niestety ma zbyt duży zasięg - podlewa o metr za daleko mimo skręcenia regulacji na minimum.
tadzis 09:17, 12 cze 2023

Dołączył: 22 lut 2023
Posty: 21
AndrzejP4 napisał(a)
Dzień dobry!
Mam już założony układ nawadniania. Niestety 1 zraszacz PROS-04 z dyszną MP2000 90-210 umieszczony w narorożniku ewidentnie nie dolewa - osiąga zasięg 4.5 m zamiast deklarowanych 6m.

Ciśnienie w sieci mam 5 bar. Ciśnienie w korpusie zraszacza mierzone manometrem podczas pracy - 3.5-4 bar.
Wymieniłem już korpus oraz dyszę na inne egzemplarze - zasięg nadal jest poniżej wymaganego.
Regulacja odkręcona na max.

Czy przyczyną może być znajdująca się w bezpośrednim kontakcie ze zraszaczem - palisada betonowa?



Mogę spróbować zastosować korpus PROS-06 lub PROS-08, który wysuwa się odpowiednio 5 i 10cm wyżej.
Próbowałem założyć dyszę mp3000 ale niestety ma zbyt duży zasięg - podlewa o metr za daleko mimo skręcenia regulacji na minimum.


Z tego co widzę, ma Pan korpus z regulacją ciśnienia (brązowa nakrętka 2,1 bar), więc niezależnie od ciśnienia w sieci dysza pracuje z ciśnienim 2,1 bar i nie osiąga zakładanego zasięgu.

Proszę zastosować korpus/zraszacz bez regulacji - zwykłego prosa-04 z czarną nakrętką (Pro-Spray-04 firmy Hunter), lub ewentualnie Pros-04-prs40 z szarą nakrętką (mało populary).

Pozdrawiam,
Tadeusz Głowacki.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies