Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku emerytki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku emerytki

Anda 13:08, 12 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Toszko, nie zgadzam sie z Tobą tak do końca Część Twoich informacji potwierdza się z moimi, a część nie. Jeśli ktoś ma łatwy dostęp do kompostowanego obornika, to oczywiście powinien go używać, bo jest dobry dla gleby. Jednak jesli nie, to nie ma sensu stawać na rzęsach i można użyć obornika granulowanego. On rownież dobrze wpływa na mikroorganizmy, które żyją w glebie i pozytywnie wpływają na jej używalność.
I to nie jest tak, że jesli nie użyjesz kompostu i obornika, i mączki, i dolomitu, i kory i lawy to nic nie urośnie w ogrodzie. Urośnie. Wolniej i być może słabiej, ale urośnie. Jednak zanim zacznie się wprowadzać te wszystkie dobroci, to trzeba się zastanowić, czego tak naprawdę tej ziemi potrzeba. I najbardziej ze wszystkiego, zanim podejmie się jakiekolwiek kroki na dużą skalę (czyli kompost, obornik, kora, mączka, lawa i bóg wie jeszcze co) to należy zrobić badanie gleby, bo to daje podstawowe informacje co do jej stanu.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 17:38, 12 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ando, badania gleby wykażą zawartości i ewentualne braki w glebie. Nie wykażą stosunków wodno-powietrznych i gruzełkowatości. W zaleceniach dostaniesz wytyczne do uzupełnienia w minerały i ew. podniesienia ph. I nikt ci nie podpowie, że ph, potas, fosfor, magnez etc. mozna uzupełnić np. popiołem drzewnym z kominka. Dostaniesz zalecenie li tylko użycia sztucznych nawozów. Długo by o tym dyskutować. Niestety naturalne metody poprawy jakości gleby zostały wyparte łatwymi w użyciu nawozami i środkami ochrony roślin.
Myslę, że zupełnie nie rozumiesz idei poprawy jakości i struktury gleby. Tu nie chodzi o zwiększenie jej plenności, czyli nawiezienie. To jest skutek uboczny poprawienia jej jakości. Zwłaszcza, że ponad 75% gleb w Polsce jest bielicowych, rdzawych i płowych, czyli słabej jakości przy kwaśnym ph. Zazwyczaj mamy gleby z małą i bardzo małą zawartością próchnicy. Dodatkowo polska gleba ciągle pamięta destrukcyjny wpływ lodowców. Niemal na całej powierzchni kraju.
Problemem polskiej gleby także są oglejenia, wypłukiwanie i skłonności w tych warunkach do rozwoju patogenów grzybowych, glonopodobnych i beztlenowych. Nie bez znaczenia jest pogoda wpływająca na nawodnienie i dramatyczne zmniejszenie opadów z roku na rok.
Niezaprzeczalnie poprawa struktury i dodatek próchnicy działa cuda w napowietrzeniu gleby i zdolności kumulacji wilgoci. A to bezpośrednio przekłada się na koszty nawadniania i podlewania ogrodu. I dodatkowo prócz właściwości fizycznych zmienia się chemia gleby, a to wszystko ma przede wszystkim wpływ na zdrowie roślin. Nie na tempo wzrostu, a na zdrowie.




____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 19:32, 12 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Oj, Toszko, akurat bardzo dobrze rozumiem ideę poprawy jakości gleby i jej struktury. Faktem jest, że mikroorganizmy i pozostałe organizmy glebowe również ją poprawiają i to wszystko jest ze sobą powiązane. Jednak bardziej jestem za tym, by dopasowywać rośliny do podłoża, a nie odwrotnie. Poprawa gleby i struktury, owszem, ale w granicach możliwości i zdrowego rozsądku.

Porządne badanie gleby nie zasługuje na aż tak negatywną opinię. Najwyraźniej go nigdy nie robiłaś. Nie zniechęcaj do tego innych, bo może im takie badanie pomoże. Wykaz minerałów potrzebnych glebie to nie przepis na używanie sztucznych nawozów. Gleba to chemia tak samo jak i naturalne nawozy.

Fachowcem w dziedzinie gleby i lodowców nie jesteś, więc nie wypisuj tu połowicznych i wybiórczych informacji na ten temat.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 19:38, 12 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anda napisał(a)
(...)
Fachowcem w dziedzinie gleby i lodowców nie jesteś, więc nie wypisuj tu połowicznych i wybiórczych informacji na ten temat.



hi, hi, nie wiem jak w Niemczech, ale w Polsce o glebie i lodowcach w 6 klasie sp. uczą
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 19:41, 12 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Toszka napisał(a)


hi, hi, nie wiem jak w Niemczech, ale w Polsce o glebie i lodowcach w 6 klasie sp. uczą


No właśnie, czyli poziom podstawówki. A ty na ich podstawie budujesz jakieś wydumane tezy na temat polskich gleb.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
KasiaLangier 20:00, 12 wrz 2019


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
gogo napisał(a)
Hura
Zdjęcia się wgrywają
Chciałam Wam pokazać jak duża jest jedna sadzonka smagliczki.

Tu podniosłam jej łodyżki i mniej więcej widać, że jest jeden korzeń.

Smagliczki są jeszcze piękniejsze / zdj. z 28.08 /

A tu to samo miejsce z wczoraj.

Śliczne masz smagliczki, to naprawdę "kwiatki nie do zdarcia" kwitną nieustannie całe lato i nie grymaszą. Ja mam białe, wczoraj postanowiłam zebrać nasiona i rozsiać ich więcej, bo w tym roku miałam tylko w donicach. Cóż tam się nie wysypało z tych krzaczków, pajączki, muszki, ślimaczki, robaczki, była biedronka i mucha, normalnie film można nakręcić Pozdrawiam serdecznie
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
Toszka 21:13, 12 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anda napisał(a)


No właśnie, czyli poziom podstawówki. A ty na ich podstawie budujesz jakieś wydumane tezy na temat polskich gleb.


Ando, przecież wiesz doskonale, że mam wykształcenie ogrodnicze i m.in miałam gleboznawstwo jako przedmiot wykładowy. Nie rozumiem czemu uparcie próbujesz mnie zdyskredytować i ośmieszyć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gogo 23:11, 12 wrz 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Ewo i Toszko
Przeczytałam, co napisałyście i wybaczcie, nie będę się do wpisów odnosić na forum.

Kasiu, dziękuję
Udało Ci się zebrać nasionka, bo mi nigdy
Nie wiem, czy nie lepiej poczekać do wiosny, jak pokażą się siewki, takie na 3- 4 cm, jeszcze nie kwitnące.
Możesz je delikatnie wykopać i posadzić, gdzie chcesz je mieć.
Odpozdrawiam
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Anda 07:51, 13 wrz 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Grażynko, zaraz skończę temat

Toszko, ani jedno ani drugie nie jest moim celem. Szkoda, że próby nawiązania dialogu odbierasz jako atak i praktycznie każda taka próba kończy się fiaskiem. Tak jak i teraz. W ogrodnictwie jest wiele dróg prowadzących do celu i bardzo cenna jest wymiana doświadczeń. Nie ma tylko jednej słusznej prawdy. No może oprócz tej, aby prowadzić ogród w zgodzie z naturą.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
KasiaBawaria 08:52, 13 wrz 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
I tym zakonczmy drazliwy temat

Te smagliczki w kamieniach przepieknie wygladaja
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies