Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

gener 20:14, 17 wrz 2017

Dołączył: 17 wrz 2017
Posty: 7
Dzień dobry.

W temacie upraw trawnika dopiero co raczkuje. Zasiałem ręcznie mieszankę traw inną niż pastewna: głównie życica wielo. 33%, życica trwała BOXER 25%, TURFGUN 20%, kostrzewa czerwona RAFAEL 15%, wiechlina łąkowa SÓJKA 15%. Siew odbył się w sposób ręczny z wiaderka w dniu 24.08.2017 Trawka rośnie już 3 tygodnie, przed siewem sypnąłem nawozem z żelazem. Ogólnie z daleka wygląda łanie, ma jasnozielony kolor, który mi się podoba. Wczoraj zmierzyłem najdłuższe źdźbło i miało więcej niż 12 cm. Postanowiłem jedną część skosić. Koszenia dokonałem przy najwyższym możliwym ustawieniu kosiarki, bardzo delikatnie, uważnie na skrętach szczególnie żeby nie powyrywać młodej kępki. Dziś wyrywając ręcznie większe chwasty, głównie gwiazdnicę pospolitą, zauważyłem, że na części nie koszonej żółkną od góry źdźbła. Czy mogę się tym nie martwić, czy jeszcze bacznie obserwować w tym tygodniu? Dodam, że mam system nawadniający, woda ze studni głębinowej zawiera dużo żelaza. W piątek wyłączyłem zraszanie a ostatnio przedstawiłem na poranne około 5:00 Czujnik deszczu w sumie dzisiaj pewnie też zareaguje więc, nie podleje się już 3cią noc, bo pada i podlewanie jest inną wodą. Długo mógłbym pisać... Chciałabym pochwalić się pięknym trawnikiem w następnych latach. Poradźcie co i jak jak coś Wam przychodzi do głowy. Czytałem, że polecacie oprysk topsin czy coś takiego? Osobiście czuję, że nie ma co szaleć z nawozami. Glebę przygotowywalem wiosną i latem, dużo pracy było. Załączam foty. Pozdrawiam twórców serwisu ogrodowisko.pl moderatorów jego forum i wszystkich forumowiczów.





marcin_gryfow 21:27, 17 wrz 2017

Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 20
Gener,
Żółkniecie końcówek jest wynikiem niższych temperatur, życice niestety tak mają. Nie pryskaj niczym, skup się na koszeniu i usuwaniu chwastów. Pomyśl nad układ filtrów do wody ze studni, żelazo zapaskudzi Tobie bruk i inne elementy architektury.
Pozdrawiam.
ElzbietaFranka 22:51, 17 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
Gener przede wszystkim jak przestanie lac i bedzie w miare sucho skos ten trawnik. Nie przejmuj sie zolknieciem skosisz i nie bedzie zolty.
Nie stosuj zadnych preparatow bo Topsin jest to srodek grzybobojczy a nikt nie stwierdzkl, ze ta trawa ma grzyba.
Po skoszeniu mozesz go jeszcze podsiac nawozem jesiennym powtarzam jesiennym ktory nie ma w skladzie zelaza nawoz jesienny wzmacnia korzen trawy. Kos trawnik nawet co tydzien to go tylko wzmacnia.

I nic wiecej nie rob z tym trawnikiem pozwol mu sie dobrze ukorzenic. Wczesna wiosna mozesz rozsiac wapno granulowane po ktorym trawa nie zolknie daje soczysty kolor. W kwietniu nawoz wiosenny nastepna dawka pod koniec czerwca i pozniej jesienny i ciecie przynajmniej raz w tygodniu kosiarka 5-6 cm.

Nie panikuj wszystko bedzie wiadomo co jest z trawnikiem w przyszlym roku jak zastosujesz sie do tego co napisalam. Mam praktyke 4 letnia i wiem co pisze. Jest zieloniutki tutaj zolty odbicie w sloncu.

Ile masz tego trawnika tylko to co na focie czy wiecej.




____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:24, 17 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
michalS napisał(a)
Witam,
Na swiezo zakładanym trawniku pojawiły się na ziemi białe ślady grzybów, trochę przypominające strzępki pleśni. Występują w wielu miejscach i to raczej w miejsach bardziej wystawionych na słońce. Działka jest częściowo zadrzewiona w okolicy lasu. Dodaje poglądowo zdjęcia. Czy ma ktoś pojęcie co to może być, jak z tym walczyć, bo nie wygląda to estatycznie, a mam wrażenie, że za każdym razem się rozrasta i rozprzestrzenia. z góry dziękuje za pomoc.




Przede wszystki pokazales tylko dwie foty swojego trawnik na ktorych widac ze marny ten twoj nowo zakladany trawnik.

Ta plesn to moze byc z opadajacych lisci brzozy. Pokaz wiecej jak on w calosci wyglada bo plamy to male piwo mozesz podlac woda utleniona i powinny zniknac. Widac, ze nie nie koszony bardzo rzadki.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
gener 20:44, 18 wrz 2017

Dołączył: 17 wrz 2017
Posty: 7
Dzięki Marcinie z Twój wpis:
> marcin_gryfow
> Gener,
> Żółkniecie końcówek jest wynikiem niższych temperatur, życice niestety tak mają. Nie pryskaj niczym, skup się na koszeniu i usuwaniu chwastów. Pomyśl nad układ filtrów do wody ze studni, żelazo zapaskudzi Tobie bruk i inne elementy architektury.
> Pozdrawiam.
Dzięki za info, że to może być przypadłość życic. Prace związane z nawodnieniem i równaniem terenu były ogromnie absorbujące, w między czasie moglem tylko się dowiedzieć jakie są mieszanki traw nie wiedząc jak wygląda dana mieszanka po wykiełkowaniu, jak się ją utrzymuje (ile wkładu pracy w zamian za piękno) i czym się charakteryzuje. Teraz jestem skłonny przypuszczać, że w moich nasionach musiały być mikroskopijne nasiona chwastów, bo w samej ziemi, którą rozrzucałem to gwiadnica nie rosła. Ziemia była przywieziona wcześniej i leżała na kupie, też ją pieliłem i nie było tam gwiazdnicy pospolitej.
Na pożółkłe elementy póki co musi mi wystarczyć myjka ciśnieniowa.

Ponadto fajny wpis Eli za który również wielkie dzięki:
> ElzbietaFranka
> Gener przede wszystkim jak przestanie lac i bedzie w miare sucho skos ten trawnik. Nie przejmuj sie zolknieciem skosisz i nie bedzie zolty.
Spoko, dzisiaj skosiłem na około 6cm. Mamy jeszcze tydzień lata i licze na to, że wiosna nam wynagrodzi ciepłem w zamian za chłodne letnie dni, więc jak tylko temperatury będą wyższe 9-10stC w nocy i około 20stC w dzień to będę mógł do grudnia delektować się równomiernym wzrostem...

> Nie stosuj zadnych preparatow bo Topsin jest to srodek grzybobojczy a nikt nie stwierdzkl, ze ta trawa ma grzyba.
Właśnie to jest na grzyba to nie będę stosował. Dziś po skoszeniu wyrwałem znowu garść chwastów i zaobserwowałem w jednym miejscu kępki mchu, który wydrapałem. Na razie jestem w stanie wszystko usuwać mechanicznie i już do wiosny zamierzam tak czynić.

> Po skoszeniu mozesz go jeszcze podsiac nawozem jesiennym powtarzam jesiennym ktory nie ma w skladzie zelaza nawoz jesienny wzmacnia korzen trawy. Kos trawnik nawet co tydzien to go tylko wzmacnia.
Niebawem zaopatrzę się w takowy nawóz (bez żelaza). Czytam, że niby się fosfor i potas stosuje, więc takich poszukam. Oczywiście liczę na ciepłą jesień więc będę kosił na szóstkę (6cm) co tydzień i wyrywał chwasty, wydrapywał kawałki mchu i ogólnie cieszył się wzrostem i perfekcyjnym dopracowaniem obszarów zieleni.

> I nic wiecej nie rob z tym trawnikiem pozwol mu sie dobrze ukorzenic. Wczesna wiosna mozesz rozsiac wapno granulowane po ktorym trawa nie zolknie daje soczysty kolor. W kwietniu nawoz wiosenny nastepna dawka pod koniec czerwca i pozniej jesienny i ciecie przynajmniej raz w tygodniu kosiarka 5-6 cm.
O to, to. Zastosuję się do rad - obiecuję!

> Nie panikuj wszystko bedzie wiadomo co jest z trawnikiem w przyszlym roku jak zastosujesz sie do tego co napisalam. Mam praktyke 4 letnia i wiem co pisze. Jest zieloniutki tutaj zolty odbicie w sloncu.
Spoko. Twój trawnik i nasadzenia wyglądają ekstra. Do tego ten kawałek lasu w tle. Dziewczyno! Szok! Z pewnością latem w ciepłe dni możesz solidnie odpocząć wpatrując się w piękno zieleni.

> Ile masz tego trawnika tylko to co na focie czy wiecej.
Jak widać i w lewo jest szerszy kawałek 5x7metrów odgrodzony chodniczkami z kostki pod ścianą bez pionowych elementów zieleni. Razem mam około 180metrów kwadratowych trawnika.

Pozdro dla Was i pielęgnujmy nasze trawniki w równie udany sposób dzieląc się wiedzą.
Carlito 20:17, 26 wrz 2017

Dołączył: 26 wrz 2017
Posty: 3
Na początku chciałbym się przywitać, to mój pierwszy post, jestem tu pierwszy raz.
Problem z trawnikiem, raczej charakter użytkowy niż dekoracyjny. Wykonałem badania gleby, mam zalecenia nawozowe, za mało NPK + pH 7,7... Prezentuje się tak:



Czy to rdza źdźbłowa? Proszę o pomoc.
DarJush 08:48, 27 wrz 2017


Dołączył: 30 cze 2017
Posty: 51
Jak już wiesz PH zbyt wysokie i raczej wygląda to jak typowe żółknięcie sygnalizujące potrzebę nawożenie trawnika. Daj nawóz jesienny i zobaczysz efekt jego działania po 1-2 tygodniach. Oczywiście koszenie normalnie.
jason 12:17, 27 wrz 2017

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Odpuść jesienny do którego pakują zazwyczaj azot, przy takim pH zasotosuj osobno potas i fosfor w postaci siarczanu potasu i superfostatu. Na azot przyjdzie pora na wiosnę, wystartujesz z siarczanem amonu. Pozdrawiam
Carlito 15:35, 27 wrz 2017

Dołączył: 26 wrz 2017
Posty: 3
Dzięki za szybką odpowiedz. Będę informował o efektach. Pozdrawiam
ElzbietaFranka 21:55, 27 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
Carlito napisał(a)
Na początku chciałbym się przywitać, to mój pierwszy post, jestem tu pierwszy raz.
Problem z trawnikiem, raczej charakter użytkowy niż dekoracyjny. Wykonałem badania gleby, mam zalecenia nawozowe, za mało NPK + pH 7,7... Prezentuje się tak:



Czy to rdza źdźbłowa? Proszę o pomoc.



Jest to bardzo wysokie pH nawiez go nawozem jesiennym teraz. Nastepnie jak popada snieg lub wcaesna wiosna posyp go wopnem granulowanym lub kreda malarska jest tansza obnizy ph.

Czy ta trawnik przypadkiem nie jest na podmoklym terenie tak mi sie wydaje? Jezeli tak to zrob drenaz trawnika.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies