Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

Gardenarium 21:08, 13 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kasia1 napisał(a)
Dzień dobry wszystkim!

Mój trawnik ma 3.5 tygodnia i po pierwszym koszeniu moim oczom ukazał się poniższy obraz. W pobliżu zraszacza(mam automatyczne nawadnianie) są trzy, cztery miejsca z takimi kępkami - w środku jest taki jakby nalot, kożuch, etc. Generalnie trawa jest zgniła, brązowa, szara. W tych miejscach była najdłuższa, bo załapała się na pierwsze wschody. Profilaktycznie wycięłam te miejsca łopatką, chcę wsadzić tzw. "przeszczepy", które wyhodowałam sobie na czarną godzinę w doniczce Pytanie, czy mogę je wsadzić, czy powinnam zastosować jakiś środek aby to coś nie rozprzestrzeniło się na sąsiednie źdźbła? Co zastosować i jak sobie z tym poradzić? Proszę o pomoc Serdeczne pozdrowienia!



Za gęsto posiana i gnije.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasia1 21:11, 13 lip 2018

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 6

ElzbietaFranka napisał(a)




Moim zdaniem 3,5 tygodnia to za malo, aby to cos - jak napisałas- okreslic co to jest.
Wygrab, oczysc z naddatkiem i odczekaj z 2 tygodnie czy przypadkiem sie nie rozszerza. Odkryj ziemie i popatrz czy przypadkiem pedrakow larw chrabaszcza majowego nie ma.

Po tym czasie jezeli bedzie wszystko ok to w tym miejscu dobrze zlej i wsadz przeszczepy albo zrob dosiewki.

Takie jest moja rada. Kos trawke co tydzien na 4-5 cm trawa szybko sie krzewi.

Jeszcze przyszlomi do glowy na pierwszej focie jest widoczna dziura czy to nie po krecie lub nornicach i dokola trawa wyschla.


Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie, to rzeczywiście wygląda jakby tam była dziurka, ale to jest tylko torf, który prześwituje pod uschniętą trawką. Takie ujęcie z góry a czy może być przyczyną zbyt gęsto posiany trawnik? Może zebrała się tam woda i coś się przykisiło? Oczywiście będę obserwować, jutro wykopię dołek i sprawdzę czy nie ma żadnych pędraków.
Pozdrowienia!
Gardenarium 21:14, 13 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kasia, powyżej napisałam: za gęsto posiana i gnije.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasia1 21:16, 13 lip 2018

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 6
Gardenarium napisał(a)


Za gęsto posiana i gnije.


No właśnie taka myśl przyszła mi do głowy...
Po posianiu trawy, było załamanie pogody i wiatr strasznie poprzesuwał nasiona i torf wszystko zatrzymało się przy obrzeżach wokół zraszaczy. Można jakoś zadziałać? Może krótsze koszenie?
Gardenarium 22:05, 13 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, to nieuniknione jest gdy tak się stanie, wyrwij te zgniłe kępki i dosiej ale rzadziej, albo poczekaj jeszcze co będzie. Potem zadziałasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasia1 22:52, 21 lip 2018

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 6
P. Danusiu, minęło 8 dni i zaobserwowałam jeszcze więcej takich miejsc, są rozproszone, nieregularne. Oczywiście najbardziej wszystko widoczne jest świeżo po koszeniu wygrabiłam wszystkie miejsca, wyrwałam zgniłą trawę, jeszcze nie robiłam dosiewki. Wygląda to tak, cały trawnik i zbliżenia na chore miejsca.
Kasia1 12:52, 22 lip 2018

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 6
I jeszcze poza powyższym problemem, wydaje mi się, że kolor trawnika jest nierównomierny, są jaśniejsze i ciemniejsze plamki. 17 czerwca zastosowałam nawóz startowy BARENBRUG BARFERTILE, 100 dni, nawóz rozwieziony siewnikiem. Być może trawka potrzebuje azotu? Powinnam coś zastosować? Może saletra? Pozdrawiam!
Gardenarium 18:26, 22 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nierównomierne rozsianie nawozu.
Nie polecam nawozów typu 100 dni, 300 dni itp.

Saletra? nie, nie wiadomo, on aż kipi, jest za gęsty i problem będzie się nasilał niestety. zwłaszcza po mokrej pogodzie.
A gdy gorąco - będzie zagniwała, parzyła się. Nawozem nie poprawisz sytuacji, czyli podstawowego błędu- za gęsto.

Sytuacja może poprawić się za rok, gdy po zimie zrobisz lekką wertykulację, wtedy wszystko zgniłe pójdzie precz a trawnik zacznie się na nowo rozrastać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasia1 22:43, 22 lip 2018

Dołączył: 13 lip 2018
Posty: 6
W jakimś wątku już czytałam, że mało kto poleca nawozy 100 dniowe, ale niestety przeczytałam po zastosowaniu. Doradcy z Barenbruga bardzo zachwalają Czyli teraz w ogóle nie powinnam stosować nawozu, dopiero na jesieni?

No cóż, tak myślałam, że gnicie postępuje. Będę wyrywać kępki zgniłej trawy i doprowadzę sytuację do porządku.

Jeszcze mam pytanie o aerację trawnika. Kiedy jest wskazane aby przeprowadzić zabieg?
Gardenarium 06:54, 23 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Doradcy doradzają, bo takie jest ich zadanie, zgarniać kasę i ogłupiać ludzi, że niby coś zrobisz raz na sezon i masz z głowy. Takie coś chwytają klienci w lot i kupują jak głupie.

Polecam wertykulację, a nie aerację. Aeracja to napowietrzanie gleby (nie jest na ten problem konieczna), a wertykulacja przeczesanie trawnika z filcu (tutaj wytworzy się w wielkim wymiarze).

Kiedy wykonujemy wertykulację

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika

W twoim przypadku wertykulację wykonaj we wrześniu, trawnik zdąży się zregenerować do zimy i wyczesze się ten filc. Nic nie wyrywaj, to bez sensu robienie tych dziur.

"Na cóż" piszesz, odnośnie nawożenia, na cóż, a co mam napisać że syp?
Nie syp teraz. Ja nie widzę tutaj rozwiązania, że to naprawi sytuację. Trawnik nie jest znowu taki łaciaty.
A sypanie nawozu wiąże się z wywiadem, kiedy i czym było ostatnio robione i zapewne nie masz wprawy w sypaniu skoro jest łaciaty, nierównomiernie rozsypany. Następnym razem może być tak samo. Też może być łaciaty.
Więc to, że nasypiesz wcale nie wróży sukcesu.

Jak sypiesz nawóz myśl o tym i patrz jak spadają granulki.
Napisałaś że 17 czerwca była dane na 100 dni, a więc odlicz i zobacz kiedy to wypada,? wrzesień. A we wrześniu to już tylko jesienny nawóz do trawników.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies