Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Choroby trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

kasia2012 11:51, 24 lip 2018

Dołączył: 24 lip 2018
Posty: 1
witam serdecznie
czy jest w stanie ktoś określić co dzieję się z moim trawnikiem?
zakładany był w tym roku w maju trawa green sport pięknie ładnie wyrosła jak widać na zdjęciu



Trawnik koszony regularnie raz lub dwa razy w tygodniu na 1/3 długości, podlewany tez systematycznie codziennie lub co drugi dzień jeżeli były upały ale nie był przemaczany. ziemia raczej bardziej gliniasta taka zbita ( nie znam się na tym).

Od jakiegoś czasu zauważyłam ze od ziemi niektóre źdźbła trawy zaczęły żółknięć


potem przyszły opady kilkudniowe i teraz po tych opadach zaczęły pojawiać sie takie plamy jakby wysuszonej trawy

a w rannych godzinach na brzegach tych placków pojawiła sie jakby pajęczyna czy pleśń.

jak mam dalej postępować aby cały trawnik mi sie nie zmarnował a jest go sporo ok 500m2.

trawnika jeszcze nie nawoziłam gdyż miał jednolity zdrowy wygląd.
Robercik 10:23, 01 sie 2018

Dołączył: 01 sie 2018
Posty: 4
dzień dobry Wszystkim
Mam nowy trawnik 3 tygodnie temu wysiany. Teraz pojawiły się dziwne plamy i chyba grzyb/pleśń na trawniku. Plamy mają 20-30 cm, są rozłożone nierównomiernie, więcej jest ich od strony północnej. Zauważyłem je kilka dni temu - podczas wysiewania azofoski, było ich kilka a teraz jest już naprawdę dużo wszędzie. Pierwsze koszenie mam już za sobą - 4 dni temu w sobotę. Na trawniku jest zamontowane nawadnianie (codziennie o 3 rano uruchamia się).
Możecie podpowiedzieć co go atakuje? I jak z tym walczyć?
pozdrawiam,
Robert

Gardenarium 22:45, 01 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wszystkiemu winna jest pogoda i na to nie macie wpływu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Robercik 16:16, 02 sie 2018

Dołączył: 01 sie 2018
Posty: 4
dzień dobry,
Pani Danusiu
To lać wodę bezustannie? czy nie lać? oto jest pytanie
czymś prysnąć czy zostawić i tylko kosić?
a tak z ciekawości to jest grzyb te białe?
pozdr
Robert
Gardenarium 17:35, 02 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Już odpowiadałam, nie lać wieczorem, lać rano, gdy trawnik chłodny a nie nagrzany.

Nie lać bezustannie, właśnie od takiego lania się gotuje w upale.
Prysnąc Topsinem, ale to nie rozwiąże problemu pogody jaka jest. Co to za grzyb? Fusarium - zgorzel fuzaryjna traw, w wysokich temp i nadmiernej wilgotności powstaje.

Co robić, nie nawozić nadmiernie. Ograniczyć podlewanie, ale nie do wysuszenia trawnika na litość boską, nie popadać ze skrajności w skrajność, lać bezustannie?
Ależ nieeeeee!!!

Zapobieganie: nie nawozić zbyt duzymi dawkami azotu, potas wskazany, nie podlewać w żadnym wypadku w południe, a rano.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Robercik 09:32, 03 sie 2018

Dołączył: 01 sie 2018
Posty: 4
dziękuję bardzo za radę
pozdrawiam serdecznie
Robert
Sobellka 11:36, 11 sie 2018


Dołączył: 29 kwi 2018
Posty: 13
Mam kłopoty z trawnikiem
Dwa lata temu założony trawnik z rolki, teraz wysycha kępkami, nawożona trawa, podlewania a z dnia na dzień coraz większe placki.
Trawa w pełnym słońcu, szukałam Pędraków, znalazłam dużo robali takie jak na zdjęciu.
Pomocy co robić
Dodam ze mam kota także zwalczanie robali czy oprysk tylko ekologiczny nie szkodzący zwierzakom.
waldek727 14:51, 11 sie 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Grzyb to bestia która uwielbia wilgoć i ciepło. Dlaczego zatem na własne życzenie karmimy grzyby i niszczymy sobie trawniki?
1) Trawa na trawniku to nie kukurydza żeby ją ciągle karmić azotem. W okresie wiosenno-letnim nawozimy trawniki co ok 45 dni nawozami do trawników o procentowej zawartości azotu w granicach 15-20.
2) Trawniki kosimy regularnie co 5-7 dni na średnią wysokość 4 cm (3-5). Nie krócej i nie dłużej. Czterocentymetrowa trawa idealnie zacienia glebę i zabezpiecza ją przed nadmiernym nagrzaniem.
3) Trawników nie podlewamy po to żeby moczyć trawę, tylko po to aby utrzymać w glebie wilgoć na odpowiedniej głębokości. Codzienne podlewanie trawników przez 15 minut wcześniej czy później doprowadzi do uszkodzenia murawy. Trawniki podlewa się 1-2 razy w tygodniu przez 1 godzinę. Taki czas wystarcza do tego aby woda przesiąkła glebę do głębokości ok 15-18 cm. Taka praktyka zmusza trawę do głębszego ukorzeniania się w poszukiwaniu wody i składników odżywczych.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
malgol 20:49, 11 sie 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
No dobrze, ale skoro już człowiek zwiedziony nieprawdopodobnymi upalami chciał dobrze I podlewal za dużo I wdala się ta zgorzel to co teraz? Zaprzestać podlewania na kilka dni żeby przesuszyc trawnik I spryskac Topsinem? Wygrabic te zainfekowane źdźbla a Trawa odrosnie czy zrobić dosiewki?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
waldek727 23:35, 11 sie 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Pisząc o zgorzeli masz na mysli Gosiu zgorzel siewek, zgorzel podstawy źdźbła lub rizoktoniozę ale ja na wielu fotkach widzę tu jeszcze czerwoną nitkowatość traw. Dokładnie tak jak piszesz, choć w tej chwili w całej Polsce pada, to po przeschnięciu zainfekowanych trawników należy zrobić oprysk. Ja ze swojej strony polecę jeszcze polyversum WP. Po tygodniu od wykonania oprysku należy suche miejsca porządnie wygrabić lub nawet zrobić wertykulację trawnika a puste place obsiać ponownie trawą.
Nie kosić i nie wygrabiać zainfekowanych miejsc przed opryskiem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies