Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

agalinek 22:18, 20 mar 2017

Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 6
Czytam i czytam i już się pogubiłam.
Mam cztery Rh i po zimie każdemu z nich coś dolega.
Może jakaś duszyczka pomoże.
Pierwszy RH - około 3letni - na bank brakuje mu jakiś składników, bo liście ma lekko żółtawe. Prócz tego ma delikatną białą mączke (może widać na zdjęciach), która nie schodzi po przetarciu.
Ph mierzyłam moją maszynką i wychodzi u niego niestety ponad 6,5

Drugi wsadzony około półtora roku temu - zamarła jakby połowa rośliny. Liście zrobiły się brązowe lub mają brązowe plamy. Ph 4

Kolejne dwie sztuki to młode wsadzone na jesień okazy. Jeden bardziej zmarniony, drugi mniej. Licie zbrązowiały i się trochę zwinęły ph6


Dodam, że raczej wsadzone są dość płytko, w lecie mają cień (teraz przez zime nie), były okrywane przed mrozem, przykryte korą, bez maty.
Zdaje sobie sprawę że ph muszę obniżyć i tutaj pojawia się pytanie, by uzyskać najszybszy efekt to należy umieścić go w nowym podłożu? jakie najlepsze? co robić z tyli liśćmi? proszę o wskazówki
agalinek 20:46, 21 mar 2017

Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 6
Czy ktoś mógłby pomóc? bardzo proszę - co z nimi zrobić?
Mazan 21:57, 21 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Agalinek

Zaczynam od końca. Oprócz zbyt wysokiego pH bardzo widoczny brak wody.Zmień podłoże na pH 4,5 - 5. Taki odczyn powinny mieć wszystkie z co najmniej 20cm zasięgiem poza korzenie. Cętkowany, żółty kolor oznacza brak manganu, który jest zablokowany zbyt wysokim pH. Zbyt niskie pH blokuje pobieranie potasu i fosforu oraz magnezu, co powoduje brązowienie liści.
Inne choroby zobaczysz dopiero po uregulowaniu pH podłoża.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Basiaaa 09:33, 22 mar 2017

Dołączył: 22 mar 2017
Posty: 10
Witam
Tak wygląda mój rododendron w tamtym roku nie kwitl.Powiedzcie jak go uratować?
Mazan 14:24, 22 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Basiaaa

Fotka bez szczegółów. Przypuszczalnie zbyt wysoki odczyn - tak sugerują liście. Nie widać wierzchołków, gdzie powinny być pąki. Jak one wyglądają? Zrób zbliżenie pędów i podstawy pędów. Takie niedociągnięcia uniemożliwiają diagnozowanie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
agalinek 16:14, 22 mar 2017

Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 6
Mazan pięknie dziękuję za pomoc. A co myślisz o tym białym nalocie na 1 rh?
Basiaaa 20:07, 22 mar 2017

Dołączył: 22 mar 2017
Posty: 10
teraz chyba lepiej
Mazan 21:14, 22 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wygląda na zamieranie pędów, a nie opryskiwane może grzyb zniszczyć. Jednak bez zbliżenia nie powiem czy to wynik niewłaściwego nawożenia, odczynu czy to infekcja grzybowa. Jeśli to tylko któryś z grzybów opryskaj 2 - 3x roztworem tymolowym lub HT, w przypadku połączenia infekcji z niewłaściwym odczynem będzie to zbyt kosztowne i niepewne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Basiaaa 21:31, 22 mar 2017

Dołączył: 22 mar 2017
Posty: 10
Dzieki jutro dam lepsze zdjęcie
Basiaaa 15:20, 23 mar 2017

Dołączył: 22 mar 2017
Posty: 10
Mam nadzieje ze teraz będzie dobrze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies