Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

KAMILNOWICKI 23:54, 28 kwi 2017

Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 136
wody Ci u nas pod dostatek - non stop pada. mam zagwostkę czy dobrze zrobiłem że zrobiłem pod nimi grubą ściółkę z igliwia z sosen.
____________________
Kamil-Kamilowe krok po kroku
Toszka 00:12, 30 kwi 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
ściółka nie może być grubą warstwą, bo korzenie potrzebują dostęp powietrza. Ściółka liściasto-iglasta tak!, ale cieniutką warstwą.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
pierogowo 15:58, 03 maj 2017

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Proszę o pomoc, co dzieje się z moimi różaneczninkami? Ten na pierwszym i drugim zdjęciu jest w najgorszym stanie, wykopałam go z rabaty i sprawdziłam korzenie- wyglądają normalnie, nic w nich nie siedzi. Przecięłam część gałązek, nie znalazłam żadnej ciemnej pręgi. Nie mam pomysłu co to może być. Na kolejnych zdjęciach inne rododendrony, które też zaczęły chorować. Dodam, że rośliny rosną w torfie kwaśnym, są podsypane korą, na jesień prewencyjnie były pryskane na grzyba, nigdy wcześniej nie miałam z nimi problemów. Teraz ten biały osad jest po oprysku przeciwgrzybiczym, tylko to miałam dzisiaj pod ręką. Pierwszą roślinę spisałam na straty ale jak uchronić resztę przed tym samym losem?

[/img]
Toszka 16:07, 03 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kwaśny torf jest kwaśny tylko przez około 6 miesięcy, zwłaszcza jeśli macierzysta gleba w ogrodzie jest zasadowa. Cała "kwaśność" wypłukiwana jest przez wodę. Podstawa to okresowe sprawdzanie ph.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
pierogowo 16:31, 03 maj 2017

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Zaraz pobiorę glebę spod każdego z chorych krzaków i sprawdzę pH.
pierogowo 18:11, 03 maj 2017

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Niestety pH pomiędzy 6-7. Jak teraz powinnam działać? Mam siarczan amonu i mocznik, ale przy tak wysokim pH chyba skutek będzie odwrotny do zamierzonego...
frezja 19:08, 03 maj 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
pierogowo napisał(a)
Niestety pH pomiędzy 6-7. Jak teraz powinnam działać? Mam siarczan amonu i mocznik, ale przy tak wysokim pH chyba skutek będzie odwrotny do zamierzonego...


To nie jest wysokie pH

http://www.michalmatczak.pl/wp-content/uploads/2015/08/odczyn-gleby.gif
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Mazan 20:02, 03 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dorzucę czego nie napisała Toszka uważając to za oczywistość. Odczyn kwasolubów to 4,5 - 5,5 pH. Wyższy odczyn zawsze wystąpi /naturalnie/ na glebach cięższych często z zaburzoną strukturą, dlatego tak dużo pisze o właściwym składzie podłoża i jego zakwaszaniu. Podpytaj Toszkę o całość.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
pierogowo 20:37, 03 maj 2017

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Po zmierzeniu pH już wiedziałam, że jest nieodpowiednie. Tylko proszę o poradę jak przywrócić prawidłowe, żeby nie zaszkodzić jeszcze bardziej? Czy zmiany które są widoczne na moich różanecznikach to objaw tylko nieodpowiedniego pH, czy dzieje się coś jeszcze?
frezja 20:59, 03 maj 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
pierogowo napisał(a)
Po zmierzeniu pH już wiedziałam, że jest nieodpowiednie. Tylko proszę o poradę jak przywrócić prawidłowe, żeby nie zaszkodzić jeszcze bardziej? Czy zmiany które są widoczne na moich różanecznikach to objaw tylko nieodpowiedniego pH, czy dzieje się coś jeszcze?


Czym mierzone pH ? pytam, bo jeszcze nie zaopatrzyłam się taki w przyrząd.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies