Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Okno na ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Okno na ogród

Iwk4 00:06, 23 sie 2018


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
HannaR napisał(a)
Tak wyglądają obie rabaty. Nie wiem dlaczego, ale ta po prawej nie pasuje mi do tej po lewej. Hortensje na 100 % wyrzucam stąd na wiosnę. Co zostawić? Co dosadzić? Nie wiem.

Haniu, to zdjęcie bardzo dobre do analizy. Dziewczyny mają rację, aby powtórzyć hakone, bergenię - ta twoja ma piękne okrągłe liście. Do tego trawki niskie, wysokie mogą być też.
Problem w tym, ze to co ci się podoba - ma kształt nieregularny i chyba w tym jest siłą, a rabata lewej już nie. Obie rabaty tematycznie powinny mieć te same nasadzenia, powtórzone roślinki i tą nieregularność, która sprawia, że przenikające się faktury wzorów liści i różne odcienie zieleni zachwycają. A jak nieregularność, to na rabacie podokiennej koniecznie ją powtórzyć. I nie może być symetrycznie względem rabaty garażowej, bo to by było zbyt oczywiste.

Pomysł magnolii niby ok. Ale powiedz mi, ile ty masz tam miejsca?
Czytam, ze Magnolia Gold Star osiąga 2-3 metry wysokości, nie wiem, coz jej szerokością, ale ze zdjęć wygląda, ze podobnie i ma płytki system korzeniowy, nie lubi grzebania w korzeniach... A na tej rabacie, jak podsadzisz np. trawkami, to za 3 lata będziesz tam grzebać. I czy ona już jest posadzona? Bo nie lubi przesadzania. A tak swoją drogą, dziękuję za jej nazwę, spodobała mi się. Tylko kurcze z tym miejscem problem Może trzmieliny na pniu dać? Np. dwie na różnej wysokości, potem dopełnić innymi nasadzeniami w masie, ale nieregularnie. Pomysł Toszki z zakończeniem rabaty fajny

Ps. Zazdroszczę ci rabaty garażowej
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 00:17, 23 sie 2018


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Może tak zrobić?


Może trawy zostawić i dołożyć te trzmieliny dwie, powtórzyć rośliny z lewej, wymienić hortensję na Lilight ( jaka jest z lewej strony? )

Dosadzić białe tulipany albo żonkile. Rok temu żonkile u mnie kwitły miesiąc Zanim puszczą trawki, będą żonkile,ale koniecznie te kremowe. Były teraz w B. Albo tulipany Exotic Emperor. Też są w B.
____________________
Ogródek Iwony II
Toszka 07:53, 23 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Oj, Iwonko, wszystko mi z ust wyjęłaś
Też miałam pisać aby nie pytać się czy magnolka będzie tam dobrze wyglądać, tylko trzeba się pytać czy magnolce tam będzie dobrze?
I drugie pytanie: czy magnolka za jakiś czas nie zasłoni światła w oknach?

Tej kuli na końcu nie trzeba takiej dużej robić. Chodzi o kształt, ale niekoniecznie lustrzane odbicie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Iwk4 08:25, 23 sie 2018


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
No, akurat kula by musiała urosnąć. To nie tak szybko może być mniejsza i pewnie będzie...
pobawilam się tylko w paincie. kopiuj, wklej, obróć...
____________________
Ogródek Iwony II
makadamia 09:20, 23 sie 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jak tam jest wysokość 2,2m, to marikeny trzeba odpuścić. W życiu nie znajdziesz tak wysoko szczepionych. Szkoda, bo z liściastych (tak, wiem, że formalnie rzecz biorąc to iglaki), tylko on daje ciekawą fakturę bez kwiatów (a takie mi tu pasują).

W takim razie, moim zdaniem trzeba iść w kolumnowe (wszelkie inne kuliste będą za duże). A skoro nie chcesz cisów, to do wyboru dałabym:
- niezawodna i niedroga amanogawa (z tym, że ona jest atrakcyjna wiosną i jesienią, a z ulistnienia mało ciekawa, czyli odwrotnie niż bym chciała)
- jak się okazuje, jest w sprzedaży miłorząb kolumnowy menhir, bardzo ładny, ale zanim Ci zrobi właściwy efekt, to wieki miną; no i ciut za niski rośnie;
- jarząb autumn spire - ten z kolei wydaje mi się za wysoki
- no i na koniec bez golden tower - ten wydaje mi się idealny
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 09:33, 23 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Asiu, ale po co pod samym domem jakiekolwiek drzewo sadzić?
Masz jakieś uzasadnienie?
Miskanty fajną robotę robią.
Moim zdaniem posadzenie czegokolwiek wyższego pod oknami/domem stworzy wrażenie tunelu i zabierze "oddech" temu miejscu.
Już ten wjazd jest ograniczony żywopłotem i ścianą domu. Dodawanie drzew pod domem nada duszności temu miejscu. Przynajmniej ja tak to widzę.

Iwonko
zrobiłaś fajną robotę. Nie krytykowałam, a jedynie po twoim obrazku przyszło mi do głowy, że kula na prawo jednak zbyt duża nie może być.
I myślę także, że rabata na prawo nie może być lustrzanym odbiciem lewej. I ty to bardzo sprytnie rozwiązałaś i zobrazowałaś. Chapeau bas


Haniu, i teraz do ciebie - takie dyskusje o rabacie to w projektowaniu normalka. Teraz twoją rolą jest wyłuskać co ci najbardziej pasuje z propozycji... zdjęcia absolutnie nie obrazują rzeczywistości...zazwyczaj...
Tak więc nie przerażaj się naszymi dyskusjami o twojej rabacie...my się tu nie pozabijamy , a z doświadczenia wiem, że na 100% coś z tego wyjdzie



____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
eVka 09:55, 23 sie 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Nadrabiam, jak ten wątek pędzi!!
____________________
makadamia 10:01, 23 sie 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszko, no więc właśnie: wjazd z dwóch stron już jest ograniczony dwoma wysokimi ścianami, więc skoro tak, to ja bym wolała drzewa niż ściany


Ale z tego wszystkiego co wypisałam, to mnie najbardziej odpowiada ten bez kolumnowy. On powinien urosnąć akurat do wysokości górnej krawędzi okien, czyli w sam raz.

Zastanawiam się tylko, czy jeden, czy trzy. Trzy może być za dużo, choć po zdjęciu trudno ocenić. A z kolei jeden - gdzie? W środku strasznie symetrycznie, nie przepadam za takim rozwiązaniem, a po bokach....
Zresztą same zobaczcie:



ewentualnie:


Ps: jak ja tęskniłam za tymi naszymi rozmowami
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Iwk4 10:04, 23 sie 2018


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Popieram ten bez. Ładny kolor da, można ciąć, nie wiem, która wersja...
____________________
Ogródek Iwony II
Toszka 10:09, 23 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ale jesli wejdzie drobnolistny bez, to faktury zleją się.
Ja przypominam, że Hania napomknęła wczesniej o aspekcie finansowym i z wyobraźnią nie wykraczajmy za pewien budżet...
Dając drzewko bzu miskanty trzeba wywalić, cisy też...wszystko do remontu, a skarbonka nie pęka w szwach
Jam ci ten głos rozsądku i hamulec by fantazję trzymać na wodzy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies