Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Okno na ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Okno na ogród

Wiolka5_7 08:41, 29 sie 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
HannaR napisał(a)


Wiolu, dziękuję. Lubię wszystkie kolory tęczy (jakkolwiekby to nie zabrzmiało ), ale w takich spokojnych, zgaszonych odcieniach czuję się najlepiej.

Lampy są 4 w czterech rogach rabaty. Pełnią też funkcję ochrony rabaty przed wężem ogrodowym podczas podlewania.

Aha, to te lampy są dekoracyjne i praktyczne
Ja narazie planuję wzdłuż chodnika
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
eVka 08:55, 29 sie 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
HannaR napisał(a)


Ewa, specjalnie dla Ciebie i dla Waldka .




Haniu, jak fajnie że pokazujesz nam swój ogród, bo jest wart podziwiania! Już to pisałam ale powtórzę, niesamowita metamorfoza! Lekko, naturalnie a jednocześnie elegancko! Masz nosa ogrodowego

Powiedz mi, co to za roślinka z dużymi liśćmi na pierwszej fotce, czyżby zawilce?

Widzę, że masz chyba turzycę palmową? Fajna jest, polecasz? Od jakiegoś czasu myślę o niej.
____________________
makadamia 09:12, 29 sie 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
HannaR napisał(a)

Moim zdaniem każdy powinien tworzyć ogród taki jaki mu w duszy gra, byle zdrowo rosło w nim dużo roślin. Problemem jest nie styl ogrodu, ale to, że mało osób w ogóle tworzy ogród i interesuje się ogrodnictwem, choć mają przydomowe ogrody. W moim miasteczku (po sąsiedzku z Panem, proszę Pana ) nie ma na czym oka zawiesić.


Że ktoś się nie interesuje ogrodem to pół biedy. Jego prawo. Najgorzej, jak ktoś twierdzi że się interesuje, że uwielbia rośliny, naturę i w ogóle, a w ogródku ma posadzone bez ładu i składu parę jałowców i surfinie w doniczkach. I nic nie można powiedzieć, bo przecież "jemu się tak podoba" a "o gustach się nie dyskutuje" (ogrodowe grupy facebookowe mi się ulały).

W każdym razie, zgadzam się z Tobą co do oceny aktualnych trendów na chfs: powrót do natury i swobodne nasadzenia - jak najbardziej. Ale w małych ogrodach te naturalistyczne nasadzenia lepiej jednak wyglądają, jak są osadzone w geometrycznej strukturze. Takie całkiem organiczne ogrody, bez kontekstu szerokiej przestrzeni dookoła, wyglądają wręcz smutno. I nie odkrywam tutaj nic nowego: w ten sposób projektował ś.p. John Brookes 40 lat temu

I ja jestem raczej pesymistycznie nastawiona co do zaakceptowania tego trendu przez "szerokie masy". Owszem, sadzi się coraz więcej bylin i krzewów liściastych, ale żeby ogród był naprawdę "naturalistyczny", to potrzebna jest duża zmiana w mentalności ogrodników: zrezygnowanie z potrzeby kontroli i zaakceptowanie pewnego stopnia nieładu w ogrodzie.
Jakoś nie widzę, żeby zwolennicy agrowłókniny (bo nie trzeba pielić) i hektarów kolorowego żwiru (bo taki "estetyczny") dali się do tego przekonać.

Haniu, po prostu uwielbiam Twój ogród - widać właśnie silne inspiracje ChFS: świetny, proporcjonalny projekt, mocna struktura i bogate wypełnienie bylinami. Gdybym nie wiedziała, że to Twoje dzieło, to bym się pytała, co to za studio projektowe robiło Ci ogród

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
HannaR 11:01, 29 sie 2019


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Wiolka5_7 napisał(a)

Aha, to te lampy są dekoracyjne i praktyczne
Ja narazie planuję wzdłuż chodnika


Dekoracyjne, praktyczne i tanie .
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
HannaR 11:10, 29 sie 2019


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
effka napisał(a)

Haniu, jak fajnie że pokazujesz nam swój ogród, bo jest wart podziwiania! Już to pisałam ale powtórzę, niesamowita metamorfoza! Lekko, naturalnie a jednocześnie elegancko! Masz nosa ogrodowego

Powiedz mi, co to za roślinka z dużymi liśćmi na pierwszej fotce, czyżby zawilce?

Widzę, że masz chyba turzycę palmową? Fajna jest, polecasz? Od jakiegoś czasu myślę o niej.


Ewcia, bardzo dziękuję. Rzeczywiście ogród przeszedł długą drogę.
Tak, to zawilce jesienne "Honorine Jobert", jeśli dobrze pamiętam.

Turzyca palmowa jest fajna. Przykrywa niezbyt dekoracyjny fragment hortensji i wypełnia przestrzeń. W miejscu, gdzie rośnie ani razu nie pieliłam w tym roku. Kępa szybko przyrasta. Z jednaj kępy zrobiłam w ciągu kilku lat chyba z 10. W zeszłym roku wysiała mi się i mam już małe sadzonki. Może ci wysłać na wiosnę?
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
HannaR 11:29, 29 sie 2019


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
makadamia napisał(a)
...(ogrodowe grupy facebookowe mi się ulały).

Też wpadłam na chwilę do kilku grup ogrodowych, facebookowych, ale jeszcze szybciej stamtąd uciekłam.

makadamia napisał(a)

I ja jestem raczej pesymistycznie nastawiona co do zaakceptowania tego trendu przez "szerokie masy". Owszem, sadzi się coraz więcej bylin i krzewów liściastych, ale żeby ogród był naprawdę "naturalistyczny", to potrzebna jest duża zmiana w mentalności ogrodników: zrezygnowanie z potrzeby kontroli i zaakceptowanie pewnego stopnia nieładu w ogrodzie.
Jakoś nie widzę, żeby zwolennicy agrowłókniny (bo nie trzeba pielić) i hektarów kolorowego żwiru (bo taki "estetyczny") dali się do tego przekonać.


Zawsze się dziwiłam, po co ludzie kupują działkę 2000 m2, jak potem tylko mają z nią problem. Chętnie więc wierzą, że agrowłóknina to cudowny wynalazek, bo tak jest im wygodnie.

makadamia napisał(a)

Haniu, po prostu uwielbiam Twój ogród - widać właśnie silne inspiracje ChFS: świetny, proporcjonalny projekt, mocna struktura i bogate wypełnienie bylinami. Gdybym nie wiedziała, że to Twoje dzieło, to bym się pytała, co to za studio projektowe robiło Ci ogród


Teraz to po prostu pękłam z dumy. Dziękuję!

____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
Wiolka5_7 14:34, 29 sie 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
HannaR napisał(a)


Dekoracyjne, praktyczne i tanie .

No właśnie cena fajna jak się potrzebuje więcej sztuk
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
eVka 15:51, 29 sie 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
HannaR napisał(a)


Ewcia, bardzo dziękuję. Rzeczywiście ogród przeszedł długą drogę.
Tak, to zawilce jesienne "Honorine Jobert", jeśli dobrze pamiętam.

Turzyca palmowa jest fajna. Przykrywa niezbyt dekoracyjny fragment hortensji i wypełnia przestrzeń. W miejscu, gdzie rośnie ani razu nie pieliłam w tym roku. Kępa szybko przyrasta. Z jednaj kępy zrobiłam w ciągu kilku lat chyba z 10. W zeszłym roku wysiała mi się i mam już małe sadzonki. Może ci wysłać na wiosnę?

Ooo te zawilce mam na liście Super, upewniłam się, że są warte zakupu.
Jeśi to nie kłopot chętnie się poczęstuję turzycami palmowymi Dziękuję. Jak byś chciała mam sporo siewek turzyc Frosted Curls.
____________________
polinka 17:49, 29 sie 2019


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
waldek727 napisał(a)


Cztery, pięć lat temu wskazywałem na ,,Ogrodowisku" razem z Danusią trendy na przyszłość jakie zawitają w ogrodach. Napisaliśmy mnóstwo postów w czasie gdy ogrodów naturalnych było jak na lekarstwo. Danusia poszła za ciosem i stworzyła (tworzy) piękny prawdziwy i przyjazny człowiekowi ogród. Większość osób na ,,Ogrodowisku" dalej bawi się w żwirek, kostkę brukową i nasadzenia pod sznurek. Takie sztuczności na całe szczęście przechodzą już do lamusa i zapewne w niedługim czasie nasze ogrody będą znowu przypominać oazę zieleni.


Zabolała mnie Twoja wypowiedz Waldku
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 17:51, 29 sie 2019


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
HannaR napisał(a) [img size=640x480
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/192/1924357/original.jpg[/img]


Haniu, wielkie gratulacje! Stworzyłaś piękny ogród.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies