Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

sylwia_slomc... 00:27, 02 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Dookoła burze szły u nas nic.
Dziś w naszym rowie w mule odkryliśmy ślady saren, szukają wody pod samymi zabudowaniami. Mam nadzieję, że znajdą oczka wodne.... bo śluzy na wysokość nie są dla nich żadną przeszkodą raczej, skoro pies przez nie skacze bez trudu to sarna tym bardziej
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 00:32, 02 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
tulucy napisał(a)
W centrum Wawy też są fajne nasadzenia. Typowo sucha rabata przy dworcu centralnym od strony zachodniej ronda czterdziestolatka. Przy Lindleya mieszanka traw, krwawnika i kocimiętki.

Lubię teraz bardzo jeździć po mieście właśnie przez te rabaty. Ciągle wynajduję jakieś nowe, ciekawe.

Dobre było też to, że jak miasto wymieniało nasadzenia sezonowe wiosenne na letnie, to rozdawało bratki mieszkańcom, te wiosenne. Kto chciał, mógł sobie wziąć.

Dużo róż też sadzą. Głównie okrywowe odmiany, The Fairy i jej sporty. Ale widziałam też pomarszczone chyba na Świętokrzyskiej - na zimę otoczone płotkiem przeciw soli.

No u mnie kocimiętki ostatnio leżały bez podlewania, więc nie wiem czy się w mieście przy tych temperaturach sprawdzą...
ale dobrze, że coś próbują robić by zazieleniać
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 00:34, 02 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
tulucy napisał(a)


Urbanistów brak. I polityki rozwoju i zagospodarowania miasta. Spójnej w miarę.
I to nie dotyczy tylko Warszawy.

Zgadzam się, ale w dużej mierze wszystko rozbija się też o deweloperkę i o pieniądze.
Tak sądzę.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ElzbietaFranka 08:39, 02 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
sylwia_slomczewska napisał(a)

No u mnie kocimiętki ostatnio leżały bez podlewania, więc nie wiem czy się w mieście przy tych temperaturach sprawdzą...
ale dobrze, że coś próbują robić by zazieleniać



Warszawa zawsze miała piękne, zadbane nasadzenia.
To prawda taką wizytówką są klomby przy dworcu Śródmieście. Dużo sądzą gaury z różnymi innymi roślinami kocimiętka, rudbekia, krwawnik.
Sądzą bardzo dużo drzew liściastych różnych.
Wszystkie rośliny, które nie magazynują wody a mają płytki system korzeniowy leżą.
Przy takim upale przez tydzień czasu żadna roślina nie wytrzyma chyba kaktus.

U nas w nocy padało, ale szału nie ma zaledwie 1 cm w mojej miarce.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 08:55, 02 lip 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
tulucy napisał(a)


Urbanistów brak. I polityki rozwoju i zagospodarowania miasta. Spójnej w miarę.
I to nie dotyczy tylko Warszawy.



Dobrze zaprojektowanym jest Ursynów. Budowano go wzdłuż osi ulicy KEN która dopiero powstała po wybudowaniu metra. Dużo zieleni tak jakby osiedla stały w parku. Spółdzielnie budowały osiedla wg planu dla całego Ursynówa. Każdy blok jest odpowiednio usytuowany z ciągami powietrznymi a to bardzo ważne kiedyś zwracano na to uwage. Są szkoły, przedszkola place zabaw skwery i dużo drzew. Teraz sądzą z funduszu partycypacyjnego krzewy przy drogach. Łączek mamy połacie bzykow od groma teraz na koniczynie.

Miasteczko Wilanów to zależy gdzie jak deweloper kupił 10 ha to zrobił i zieleń.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
tulucy 09:49, 02 lip 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12890
Elu, stary Ursynów tak, zgadzam się. Ale później zaczęto wciskać tam wszędzie, gdzie się da, takie bloki na planie obwodu kwadratu z podwórkami studniami. Do granicy działki minimalna odległość. Zamknięte podwóreczka, wykostkowane, z paroma donicami, plac zabaw.

Stary Wawrzyszew, Chomiczowka czy Bemowo wyglądają tak samo. Tam gdzie są starsze, peerelowskie osiedla, jest luz, bloki są na planie prostokąta, klatkowce, czasem przesunięte wzdłuż głównej osi. Albo punktowce. I dookoła dużo zieleni, duże drzewa, trawniki. O ile nie są zamienione na parkingi. Bo to akurat jest bolączką starych osiedli, brak garaży podziemnych.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Basieksp 10:36, 02 lip 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10006
Sylwia dotarł deszcz do Was? w pogodzie pokazują, że jeszcze dziś też ma trochę padać
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Alija 21:46, 02 lip 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8486
Sylwia, u nas deszczu w dalszym ciągu ani śladu, miał być wczoraj, potem dziś, a teraz prognozują na wtorek, oby się sprawdziło, bo straszliwie sucho.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Agania 22:26, 02 lip 2022


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Była piękna łąka kwiaetna, teraz cudownie pokazujesz róże, u nas był deszcz i dzisiaj wreszcie można oddech złapać
Jak u Was?

Ciekawa jestem tych hortensji na alejach, jeszcze w tamtym roku wspaniałe rosły pod starodrzewem.

Teraz mniejsze miasta rozbudowują zielone przestrzenie, mamy nowy park rowerowo spacerowy w Wieliczce i nową zieleń spacerową z wodnymi akcentami w Niepołomicach, sama puszcza Niepołomicką jest dumą miasta

A osiedla w Krakowie to fakt ogrodzone i pozamykane, chodzę z wnuczkami to wiem, że wejdę, ale czy wyjdę to nachodzić się musimy, albo czekamy żeby nas ktoś przepuścił, zdecydowanie wolę z dziećmi autem za miasto gdzieś pojechać na zielone skwery, Niepołomice polecam
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
sylwia_slomc... 22:36, 02 lip 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
ElzbietaFranka napisał(a)



Warszawa zawsze miała piękne, zadbane nasadzenia.
To prawda taką wizytówką są klomby przy dworcu Śródmieście. Dużo sądzą gaury z różnymi innymi roślinami kocimiętka, rudbekia, krwawnik.
Sądzą bardzo dużo drzew liściastych różnych.
Wszystkie rośliny, które nie magazynują wody a mają płytki system korzeniowy leżą.
Przy takim upale przez tydzień czasu żadna roślina nie wytrzyma chyba kaktus.

U nas w nocy padało, ale szału nie ma zaledwie 1 cm w mojej miarce.

Gaurę mam od dwóch sezonów, w ubiegłym roku jeszcze dosadzałam. Na rabatach podlewana, ładna. W łące pojedyncze gałązeczki z dwoma, trzema kwiatuszkami.

Elu u nas w nocy tez troszeczkę popadało wreszcie, myśleliśmy rano, że ulga dla roślin i dla nas od podlewania. Chciałam posadzić kilka roślin...nie ma szans. Ziemia zmieniła kolor na ciemniejszy ledwo na 4 cm( to i tak głębiej niż ostatnio na 2 ) Pod spodem lita skała, tak wyschnięte. Dziś zobaczyłam, że lipom w lasku liście schną Od jutra u nas znów 30 parę stopni i taki ma być cały tydzień.
Ten deszczyk poratował może trawę i to co się do 4 cm korzeni, inne rośliny nie skorzystały, chyba, ze przez liście.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies