Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Majówka na Majówce

Pokaż wątki Pokaż posty

Majówka na Majówce

mikina34 22:51, 11 kwi 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Agatko, especially for you (jak śpiewała Kylie Minoque)
HT - herbatka tymiankowa
OW - octan wapnia
RT - roztwór tymolowy
PW - propionian wapnia
to wszystko to pryski przeciwgrzybowe i przeciw owadom ssąco-gryzącym czy też odkażające, jak klikniesz na linki z poprzednich postów, to co sobie skopiowałam od Hani to wszystkiego się dowiesz
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Nowa12 23:05, 11 kwi 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
mikina34 napisał(a)
Agatko, especially for you (jak śpiewała Kylie Minoque)
HT - herbatka tymiankowa
OW - octan wapnia
RT - roztwór tymolowy
PW - propionian wapnia
to wszystko to pryski przeciwgrzybowe i przeciw owadom ssąco-gryzącym czy też odkażające, jak klikniesz na linki z poprzednich postów, to co sobie skopiowałam od Hani to wszystkiego się dowiesz


Dziękuję za wyjaśnienie tych zawiłości . Ja to jednak zacofana ogrodowo jestem.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
sylwia_slomc... 23:22, 11 kwi 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
Wiąz i obiela są śliczne , choc obiela głównie jak kwitnie, za to wiąz przszez cały sezon zachwyca, warto wyeksponować je
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 09:20, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Monia, wiadomo przecież, że takie hektary to się po kawałku robi. Zwłaszcza jak się ma w domu czynną opozycję

Czy ta rabata będzie szła mniej więcej jak w tej wersji?
Pewnie będzie trochę mniejsza ale czy możemy liczyć, że głębokość cycka (do ogrodzenia) będzie ok. 6-7m, a szerokość u nasady (czyli w odległości ok. 3m od ogrodzenia) będzie miała 10-12m?

Zasadniczo, jeśli Cię dobrze rozumiem, plan jest taki: strzępek jako soliter, podsadzony niskimi bylinami, a pod ogrodzeniem świdośliwy i ewentualnie jakieś mniejsze krzewy lub wysokie trawy, tak?

Plan bardzo mi się podoba. Największy problem: czy na pewno tam jest tyle miejsca, żeby ten strzępek był wyraźnie oddzielony od krzewów, żeby nie tworzył z nimi jednej grupy.
Jeden metr na żywopłot, świdośliwy pewnie będą miały ze 3m szerokości - razem cztery.
Ten strzępek w jakiej odległości od ogrodzenia rośnie? Wychodzi mi, że powinien rosnąć ok. 6-7m od płotu. A od niego do końca rabaty powinno być jeszcze ze 2m, czyli rabata powinna mieć minimum 8m głębokości

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
mikina34 09:21, 12 kwi 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Nowa12 napisał(a)
Moniu, ja się nie wypowiem bo sama się uczę i byki sadzę, że hej.
Ale jedno co bym zrobiła to tuje danica bym zamieniła na kulki cisowe. Mam 4 danici i one naprawdę nie są zbyt atrakcyjne oprócz tego, że zimozielone.

Agatko, mam dwie tuje danica i całkiem ładne są, rosną wolno ale właściwe poza wiosennym czyszczeniem nic z nimi nie robię. Dlatego o nich pomyślałam (zresztą nabyłam 6szt. w całkiem dobrej cenie ). Kulek cisowych nie posiadam, chociaż mam nadzieję się kiedyś dorobić, a kupować nie będę, bo poza moim zasięgiem cenowym są. Może kupię kiedyś cisy takie do podchowania i jak będą wyglądać to wymienię
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
makadamia 09:36, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Teraz byliny. Niezła lista

Pierwsze co bym zrobiła, to pogrupowała je w zależności od zapotrzebowania na wodę.
Jeśli ta rabata będzie dobrze podlewana, to mogłyby iść na nią:
floksy, świecznica, rozlenice, miskanty, rdest, jeżówki, czyściec, pysznogłówka.
Jeśli miałaby być sucha, to wtedy: molinie, lawenda, rozchodniki, trzcinniki, seslerie, przetaczniki.

Szałwia w obu przypadkach, bo coś na wiosnę jest potrzebne. Może jeszcze jakieś orliki, bodziszki lub kukliki?

Nie wiem czy pamiętasz, zimą pokazywałam na swoim wątku projekty rabat Roya Dibika - takie naturalistyczne, całkiem wymieszane. Poszłabyś w coś takiego?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
mikina34 10:22, 12 kwi 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
makadamia napisał(a)
Monia, wiadomo przecież, że takie hektary to się po kawałku robi. Zwłaszcza jak się ma w domu czynną opozycję

Zwłaszcza

makadamia napisał(a)
Czy ta rabata będzie szła mniej więcej jak w tej wersji?
Pewnie będzie trochę mniejsza ale czy możemy liczyć, że głębokość cycka (do ogrodzenia) będzie ok. 6-7m, a szerokość u nasady (czyli w odległości ok. 3m od ogrodzenia) będzie miała 10-12m?

Pod uwagę biorę na ta chwilę tylko lewą stronę rabaty, na pewno z lekkimi modyfikacjami, prawa strona musi być zdecydowanie bardziej przelotowa

makadamia napisał(a)
Zasadniczo, jeśli Cię dobrze rozumiem, plan jest taki: strzępek jako soliter, podsadzony niskimi bylinami, a pod ogrodzeniem świdośliwy i ewentualnie jakieś mniejsze krzewy lub wysokie trawy, tak?

Na tej rabacie wzdłuż ogrodzenia rośnie już klon nn i kawałek dalej ambrowiec, co do strzępka, to się zastawiam czy albo go nie przesadzić całkiem, albo przesunąć bardziej do środka. Chciałabym tam zmieścić te świdośliwy (nie wiem czemu się tak przy nich uparłam ale podoba mi się ich pokrój i wielopniowość - może trzeba mi wybić ten pomysł z głowy )

makadamia napisał(a)
Plan bardzo mi się podoba. Największy problem: czy na pewno tam jest tyle miejsca, żeby ten strzępek był wyraźnie oddzielony od krzewów, żeby nie tworzył z nimi jednej grupy.
Jeden metr na żywopłot, świdośliwy pewnie będą miały ze 3m szerokości - razem cztery.
Ten strzępek w jakiej odległości od ogrodzenia rośnie? Wychodzi mi, że powinien rosnąć ok. 6-7m od płotu. A od niego do końca rabaty powinno być jeszcze ze 2m, czyli rabata powinna mieć minimum 8m głębokości

Tak Asiu, doskonale rozumiesz, tak bym chciała. Muszę po prostu zmierzyć te odległości ile co od siebie rośnie i wtedy będę konkretnie gadać.
Dzięki, że zajrzałaś
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Nowa12 10:23, 12 kwi 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
mikina34 napisał(a)

Agatko, mam dwie tuje danica i całkiem ładne są, rosną wolno ale właściwe poza wiosennym czyszczeniem nic z nimi nie robię. Dlatego o nich pomyślałam (zresztą nabyłam 6szt. w całkiem dobrej cenie ). Kulek cisowych nie posiadam, chociaż mam nadzieję się kiedyś dorobić, a kupować nie będę, bo poza moim zasięgiem cenowym są. Może kupię kiedyś cisy takie do podchowania i jak będą wyglądać to wymienię


Jak masz już kupione danici to zmienia postać rzeczy bo ja jak miałabym dopiero kupować to już szukałabym kulek cisowych.


____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 10:25, 12 kwi 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Wielopniowe są też grujeczniki .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
mikina34 10:29, 12 kwi 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
makadamia napisał(a)
Teraz byliny. Niezła lista

Pierwsze co bym zrobiła, to pogrupowała je w zależności od zapotrzebowania na wodę.
Jeśli ta rabata będzie dobrze podlewana, to mogłyby iść na nią:
floksy, świecznica, rozlenice, miskanty, rdest, jeżówki, czyściec, pysznogłówka.
Jeśli miałaby być sucha, to wtedy: molinie, lawenda, rozchodniki, trzcinniki, seslerie, przetaczniki.

Szałwia w obu przypadkach, bo coś na wiosnę jest potrzebne. Może jeszcze jakieś orliki, bodziszki lub kukliki?

Nie wiem czy pamiętasz, zimą pokazywałam na swoim wątku projekty rabat Roya Dibika - takie naturalistyczne, całkiem wymieszane. Poszłabyś w coś takiego?


Rabata ma nawodnienie kropelkowe więc wodę dostanie, tam jest cały czas słońce, bo nic jej nie osłania, dlatego chciałabym jakieś drzewa, które chociaż trochę dadzą cienia, te co są jeszcze takiego nie dają. Liczę, ze te świdosliwy szybko rosną i zasłonią co nieco
Nie pamiętam tych projektów ale zaraz się wrócę pogrzebać u Ciebie. Tak czy siak zdecydowanie bardziej podoba mi się styl naturalistyczny, mieszany.
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies