Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 22:22, 21 lut 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
inka74 napisał(a)
Helen, lubię powojniki. Mam ich sporo choć z jednej grupy. Mam dobry katalog Marczyńskiego o powojnikach a tam jest sporo informacji o pielęgnacji. Zostawiam też metki - tam często wszystko jest co potrzebne O tym cięciu na co drugiej stronie internetowej jest. Trzeba o grupie czytać - wielkokwiatowy wczesny. Tu na przykład dosyć przystępnie https://ogrodeus.pl/powojnik-wielkokwiatowy-the-president/ciecie
Dosypała bym kompostu - piszą, że się go sadzi głębiej na 5 cm niż był w doniczce. Musi mieć podstawę osłoniętą. Na wiosnę dodatkowo nawóz do powojników. Jak gleba jest słaba to kompost może nie wystarczyć. Trzeba obserwować jak rośnie bo przedobrzenie też nie jest dobre. Co do cięcia - zdjęcie nie pokazuje jak wygląda od dołu. Jak jest słabo rozgałęziony - cięła bym na 30 cm. Trudno. Mniej kwiatów w tym roku będzie ale się może ładnie zacznie rozbudowywać. Za rok o 30-40 cm wyżej. Jak daleko posadziłaś powojniki od pnia? Bo rozumiem że ten pieniek to ucięte drzewo a korzenie zostały w ziemi.
President to dosyć znana i polecana odmiana. Tego drugiego nie znam. Ale może ponieważ chcesz się tam trochę odgrodzić to powojniki mogłabyś pod siatkę przesadzić... A miskanty tak trochę... dalej?

A donica jest piękna ))

Iwonka, zrobiłam zdjęcia powojników zaraz przy ziemi.
Było 5 szt., teraz widzę że najsłabszego presidenta już nie ma. Czyli mam 2 presidenty i 2 yukiokoshi.


Co sądzisz?

P.S. Nawóz do powojników zakupiłam.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 22:23, 21 lut 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
antracyt napisał(a)
Ale wiosenne kompozycje

Tak próbuję przywołać wiosnę.
____________________
Helen - Hortensjowo
inka74 23:45, 21 lut 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Dwa są mocniejsze a 2 wyraźnie słabsze - pytanie, które odmiany. Ty je w tym samym czasie sadziłaś? Z tych, co mają więcej łodyżek 1 sztukę bym tu zostawiła - widać że dobrze się tu czuje, przycięła bym ją na 30-50 cm na wiosnę. Tniesz 1 cm nad żywymi pąkami one się wtedy rozwidlają od tego miejsca. Jak za wysoko przytniesz to dół będzie rachityczny. Odsunęła bym powojnik od pnia. Są bardzo blisko. Reszta w inne miejsca. Wyściółkowała bym np. korą. One nie przepadają za odkrytymi "stopkami". Tylko na cięcie i przesadzanie to jeszcze za wcześnie. Marzec bardziej
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Helen 09:09, 22 lut 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
inka74 napisał(a)
Dwa są mocniejsze a 2 wyraźnie słabsze - pytanie, które odmiany. Ty je w tym samym czasie sadziłaś? Z tych, co mają więcej łodyżek 1 sztukę bym tu zostawiła - widać że dobrze się tu czuje, przycięła bym ją na 30-50 cm na wiosnę. Tniesz 1 cm nad żywymi pąkami one się wtedy rozwidlają od tego miejsca. Jak za wysoko przytniesz to dół będzie rachityczny. Odsunęła bym powojnik od pnia. Są bardzo blisko. Reszta w inne miejsca. Wyściółkowała bym np. korą. One nie przepadają za odkrytymi "stopkami". Tylko na cięcie i przesadzanie to jeszcze za wcześnie. Marzec bardziej

Te lepsze, to presidenty i raczej zostawię oba, bo na razie nie mam miejsca i pomysłu na nie. Chyba, że do traw, białych jeżówek i czarnych kosmosów, lepiej będą pasować białe powojniki - do zastanowienia?

Mówisz, że przeżyją przesadzanie? Na razie wydają mi się bardzo rachityczne, strasznie wiotkie gałązki. Muszę obejść ogród, znaleźć im miejsce i do roboty.
Czy powojniki mogą rosną w półcieniu (słońce od rana do ok 14.00)?
____________________
Helen - Hortensjowo
galgAsia 10:33, 22 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
To zależy od powojnika - niektóre wolą pełne słońce, inne półcień. President lubi słońće
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
inka74 10:45, 22 lut 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Z przesadzaniem to zawsze jest loteria ale, warto bardzo dobrze go podlać przed przesadzeniem, jak ciężką glebę masz to można drenaż zrobić. Jak przesadzałam powojnik włoski 3-letni bo za ciemno miał to korzenie w 30 cm doniczkę mi się nie zmieściły. Przeżył ale odchorował. Jak się boisz to zostaw presidenty tam gdzie są, dosyp im kompostu.

O Yukiokoshi piszą:

Dobrze rośnie na stanowisku widnym, ale nie gorącym w glebie żyznej, wilgotnej, zdrenowanej. Doskonale nadaje się do sadzenia na każdą wystawę.
W teorii nawet mu lepiej zrobisz, jak go przesadzisz ze słońca.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Helen 10:54, 22 lut 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
galgAsia napisał(a)
To zależy od powojnika - niektóre wolą pełne słońce, inne półcień. President lubi słońće

To musi zostać przy pniu.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 10:55, 22 lut 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
inka74 napisał(a)
Z przesadzaniem to zawsze jest loteria ale, warto bardzo dobrze go podlać przed przesadzeniem, jak ciężką glebę masz to można drenaż zrobić. Jak przesadzałam powojnik włoski 3-letni bo za ciemno miał to korzenie w 30 cm doniczkę mi się nie zmieściły. Przeżył ale odchorował. Jak się boisz to zostaw presidenty tam gdzie są, dosyp im kompostu.

O Yukiokoshi piszą:

Dobrze rośnie na stanowisku widnym, ale nie gorącym w glebie żyznej, wilgotnej, zdrenowanej. Doskonale nadaje się do sadzenia na każdą wystawę.
W teorii nawet mu lepiej zrobisz, jak go przesadzisz ze słońca.

To nawet łatwiej będzie o miejscówkę. Pójdą koło hortensji i traw.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 14:18, 22 lut 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Iwonka, jeden z Yukiokoshi ma złamany pęd na wysokości 20 cm od ziemi i tam go muszę ściąć. Pozostałe powojniki muszę jak najszybciej ściąć bo juz puszczają listki.
No i ten kosmos nie będzie mi grał z presidentem....
____________________
Helen - Hortensjowo
inka74 20:50, 22 lut 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
U ciebie jest cieplej, ja jeszcze nie ścinam. Dopiero jak ewidentnie zielony kolor listków na dole widzę.
Jak ma złamany to tnij. Nic na to nie poradzisz.
Te 30 cm to nie tak z linijką. Tniesz nad 2-3 parą zielonych pąków
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies