Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wymarzyłam sobie wrzosowisko

anuska2507 12:36, 09 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Dzięki za podpowiedź i odwiedzinki mojego skromnego wątku
Fakt, jestem głównie cichym podglądaczem, często trafiam na nieaktywne już wątki, bo pełno tam mądrości. Ale właśnie planuję to nadrobić I wykorzystać ten sezon głównie na zaplanowanie kolejnej części ogrodu.
Muszę "obejrzeć" Twój serial powstawania nowego ogrodu
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Marta_80 13:01, 09 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Anusia, podoba mi się u Ciebie. Będę zaglądać.
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
anuska2507 13:22, 09 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Marta_80, zapraszam
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Kaha565 22:37, 09 kwi 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Hej! Też mam tą rabatkę z sesleria i szałwia zapisana jako inspiracje
Ja dopiero zaczynam Tworzyć ogród, ale lawendę mam już od poprzedniego sezonu i tak jak pisze Milunia, po zimie nie wygląda oba ciekawie! Szałwia napewno pojawi się w moim ogrodzie i to właśnie ta odmiana 'Deep Blue'
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
anuska2507 21:22, 11 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571

Krokusika mam i ja
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 21:30, 11 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Kaha565 napisał(a)
Hej! Też mam tą rabatkę z sesleria i szałwia zapisana jako inspiracje
Ja dopiero zaczynam Tworzyć ogród, ale lawendę mam już od poprzedniego sezonu i tak jak pisze Milunia, po zimie nie wygląda oba ciekawie! Szałwia napewno pojawi się w moim ogrodzie i to właśnie ta odmiana 'Deep Blue'

No to kolejny głos za szałwią
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 21:36, 11 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Szukam pomysłu na "zakończenie" rabatki z miskantami ML w przedogródku. Został mi wolny prostokąt 2 m na 1,7m. Rozważam dwie opcje: nieduży krzew (ale nie mam pomysłu jaki? hortensja? tawuła na pniu?) albo dołożenie czwartego miskanta i podsadzenie go np. turzycą evergold. Może macie jakieś propozycje?

Edit: chodzi o miejsce zaznaczone fioletowym prostokątem, na szambie, dalej jest ścieżka prowadząca na tył domu.
Rosną tu już:
ML - miskanty,
CZ.G. - czosnki główkowate
RB - Red Baron
B - bukszpany


____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
ajka 22:02, 11 kwi 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
anuska2507 napisał(a)
Proszę o radę, które rośliny lepiej sprawdzą się na powyższej frontowej rabacie z umbrami: szałwia czy lawenda? A może przetacznik? Które z nich najdłużej cieszą oko w sezonie i nie straszą zbytnio poza sezonem Miejsce jest bardzo słoneczne, nieosłonięte, gleba lekko gliniasta, przygotowana na tip-top
Chciałabym osiągnąć mniej więcej taki efekt fioletowo-limonkowej rabatki:
https://pl.pinterest.com/pin/828662400185951982/


Stawiałabym na szałwię lub przetacznik. Niestety nie mam jeszcze u siebie przetacznika (ale też się do niego szykuję) więc nie wiem co lepsze. Szałwia potrafi kwitnąć dwukrotnie (choć po raz drugi już nie tak spektakularnie), ale na jesień, zimę wygląda dość brzydko, ale może to zginie wśród pozostałych nasadzeń. Lawenda mocno i szybko się rozrasta, wydaje mi się że ładniej wygląda w dużej grupie, a nie sadzona pojedynczo.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Kaha565 22:48, 11 kwi 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Ja bym nie dokładała kolejnego gatunku. Przedłużyłam bym szpaler miskantow lub ewentualnie dołożyła jedna płytę chodnikowa, by wydłużyć ścieżkę.

Ale bukszpanki malutkie będziesz je ciela na kulki? Ładnie wyprowadziłaś w rok kulki na wcześniejszej fotografii. Daj znać ile razy w sezonie je przycinałas, że tak szybko urlosly.
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
anuska2507 08:13, 12 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
ajka napisał(a)


Stawiałabym na szałwię lub przetacznik. Niestety nie mam jeszcze u siebie przetacznika (ale też się do niego szykuję) więc nie wiem co lepsze. Szałwia potrafi kwitnąć dwukrotnie (choć po raz drugi już nie tak spektakularnie), ale na jesień, zimę wygląda dość brzydko, ale może to zginie wśród pozostałych nasadzeń. Lawenda mocno i szybko się rozrasta, wydaje mi się że ładniej wygląda w dużej grupie, a nie sadzona pojedynczo.

Ja mam 2 kępki przetacznika, niestety nie znam odmiany, bo go dostałam. Nawet wsadziłam go ma tej rabacie, ale słabo rósł - być może to tylko wina przesadzania i w drugim sezonie byłoby lepiej. W sumie mogę go przetestować, najwyżej wymienię na szałwię, albo odwrotnie
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies