Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny ogród ze skarpami

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny ogród ze skarpami

aga55 00:21, 11 lip 2019


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 162
amatorodniczka napisał(a)

Smaragdy chyba co niektóre mąż przenawoził... bo podlewane są często, więc nie powinny schnąć..

a może za często i mają za mokro, u Ciebie glina - dobrze pamiętam?
Ja mam piach i w suszę podlewam raz na tydzień albo rzadziej i nic im nie jest.

A co do nawadniania - woda pod górę też popłynie. W sieci ciśnienie jest wystarczające na takie pagórki.
Jeśli studnia z powodu kosztów za wodę to powiem Ci z mojego doświadczenia, że na podlewanie z węża więcej wody się marnuje niż z nawadniania.
Pomyślcie chociaż o liniach kroplujących podłączanych do węża na szybkozłączkę - taka półautomatyka ale przynajmniej roślinki dostają sprawiedliwie po tyle samo wody jedynie czasu trzeba pilnować. Ja tak miałam przez kilka lat ponad 400m linii. W tym roku dorobiłam się automatyki Będziesz miała ładny ogród i pełno porozciąganych węży leżących na wierzchu.
Poza tym przy takim areale i tylu roślinach podlewanie z węża to mordęga dla Was i dla roślin. Na skarpach woda będzie Ci spływać w dół. Jedne rośliny podlejesz za dużo, a inne za mało i będą chorować albo całkiem wypadać. A w upały będziecie musieli podlewać w nocy.
Pomyślcie teraz koniecznie zanim utwardzenia skończone i jakieś rurki łączące rabaty albo doprowadzające wodę można jeszcze poprowadzić. Linie kroplujące też łatwiej położyć jak roślinki małe.
____________________
Pozdrawiam z lasu :)
amatorodniczka 22:21, 11 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Agnieszko zobaczymy pomyślimy coś nad tym..
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Toszka 22:34, 11 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Weroniko, jest żelazna zasada pomagająca nie ukatrupić posadzone rosliny. Zwłaszcza inne niż byliny. Otóż przez pierwszy rok - nie sezon, a co najmniej rok! - niczym ich się nie nawozi, a co najwyżej stymuluje układ korzeniowy. I po to się wzbogaca ziemię w próchnicę i mikroelementy, aby dać korzeniom dobry start na rozrost i wznowienie pracy. Nie wolno nawozić pobudzając masę zieloną, bo małe korzenie nie są wstanie nawodnić (nie mówiąc o wykarmieniu) masy zielonej. Czyli niewydolne korzenie słabiej "pompują" wodę niż część zielona ją wyparowuje. I dlatego rosliny więdną i usychają. A iglaki usychają dodatkowo przy nawożeniu, ponieważ nadmiar syntetycznych nawozów blokuje osmozę.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
amatorodniczka 22:51, 11 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Dziś były przymiarki rozplenic hameln na skarpie przy grabach..

Dokupiliśmy też 3 graby, które w szkółce oddalonej 100 km wręcz na nas czekały
I dziś powstała też nowa rabata - grackowa.. jutro przygotowujemy na niej glebę


Zastanawiam się też już nad skarpą wjazdową.. kamienie już sobie leżą, ale nie wiem czy tego płaskiego nie przyniosę gdzie indziej bo zbytnio się tu nie wyróżnia

Na tą skarpę myślałam o rozplenicach little bunny (lub hakone), o bylinach oczywiście białych, carexach które zakupiłam jako ID A nie są ID i o czymś zimozielonym może tuje danica?



I kamień z bliska. Jest podobny kolorystycznie do kamieni w gabionach





____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Johanka77 22:55, 11 lip 2019


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
amatorodniczka napisał(a)
Asiu gleba u nas gliniasta.. Ale em nawiózł lepszej ziemi, do tego podłoże do trawników.. stara się akurat o trawnik to on się bardzo stara A mi w rabaty się wcale nie miesza.. powiedział, że rośliny i rabaty to już moja działka


To dobry podział. U mnie taki sam
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
amatorodniczka 22:56, 11 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Toszka napisał(a)
Weroniko, jest żelazna zasada pomagająca nie ukatrupić posadzone rosliny. Zwłaszcza inne niż byliny. Otóż przez pierwszy rok - nie sezon, a co najmniej rok! - niczym ich się nie nawozi, a co najwyżej stymuluje układ korzeniowy. I po to się wzbogaca ziemię w próchnicę i mikroelementy, aby dać korzeniom dobry start na rozrost i wznowienie pracy. Nie wolno nawozić pobudzając masę zieloną, bo małe korzenie nie są wstanie nawodnić (nie mówiąc o wykarmieniu) masy zielonej. Czyli niewydolne korzenie słabiej "pompują" wodę niż część zielona ją wyparowuje. I dlatego rosliny więdną i usychają. A iglaki usychają dodatkowo przy nawożeniu, ponieważ nadmiar syntetycznych nawozów blokuje osmozę.


Toszko no to teraz już wiemy co było przyczyną wymierania naszych smaragdow, z resztą M. się sam przyznał że to wina tych nawozów..
Uczymy się na błędach no cóż..

Teraz już wiemy jak postępować.. mniej więcej..

Przygotowanie gleby, sadzenie, podlewanie

A powiedz mi jak będę sadzić rozplenice, to trochę mogę sypnąć im kompostu drobno zmielonego (kupiony z worka)? Bo qpa już wiadomo z korą i mączką jakiś czas temu była przekopana .

____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Johanka77 22:59, 11 lip 2019


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
amatorodniczka napisał(a)
Dziś były przymiarki rozplenic hameln na skarpie przy grabach..

Dokupiliśmy też 3 graby, które w szkółce oddalonej 100 km wręcz na nas czekały
I dziś powstała też nowa rabata - grackowa.. jutro przygotowujemy na niej glebę


Zastanawiam się też już nad skarpą wjazdową.. kamienie już sobie leżą, ale nie wiem czy tego płaskiego nie przyniosę gdzie indziej bo zbytnio się tu nie wyróżnia

Na tą skarpę myślałam o rozplenicach little bunny (lub hakone), o bylinach oczywiście białych, carexach które zakupiłam jako ID A nie są ID i o czymś zimozielonym może tuje danica?



I kamień z bliska. Jest podobny kolorystycznie do kamieni w gabionach





Niesamowite masz te obszary!
Piękne kamloty!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
amatorodniczka 23:04, 11 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Johanka77 napisał(a)


Niesamowite masz te obszary!
Piękne kamloty!


Johanka nie wiem czy się cieszyć czy płakać?
Będzie co robić.. już teraz nie narzekam na nudę..
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Agi2006 23:19, 11 lip 2019


Dołączył: 04 paź 2014
Posty: 2824
Super pomysł z kamieniami. Bardzo na tak.
____________________
Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...
Kim 23:26, 11 lip 2019


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Coraz ładniej się robi

Z areału się ciesz bo nie ma to jak praca w ogrodzie ,nic bardziej nie uspokaja i rozładowuje stresu jak ogród
____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies