Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na wzgórzu, czasem trochę pod górkę

TAR 14:38, 23 mar 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7016
Dorii napisał(a)

Ogarniaj się i wracaj do nas :⁠-⁠D
glupio mi to pisac ale jeszcze nie jestem gotowa na powroty chwilowo nie ogarniam zmeczenia moze jak wiosna rusze do pracy to jakos sie zacznie krecic. ostatnie miesiace mamy mocno intensywne. a tymczasem borem lasem, dokonalam zakupow 2 judaszowcow: Rising Sun (na ktorego jakis czas temu polowalam), judaszowca Pink Pom Poms, 2 lagerstroemie na rabate przytarasową - te dzis przyszly musze sprawdzic jaki wygladaja sadzonki. Do tego 2 buki Asplenifolia szczepione, klona polnego Pulverulentum, Postelense i Silver Celebration oraz polnego bez odmiany, Mam kilka miejsc na dzialce gdzie chcialabym jednak przeslonic sie od sasiadow i od drogi a wiesz, ze ja nie jestem tujowa. Geste klony tez dadza rade.

Po przeprowadzce skupie sie na wyborze roslin niższego rzędu ale jeszcze nie bylin, jakichs krzewow, malych iglakow itp. Planuje mocno ograniczyc trawy w tym ogrodzie, jedyne jakie sa na liscie chciejstw to oczywiscie śmiałki, drżaczka, molinie, hakonki, trzcinniki Overdam, palczatki. żadnych miskantow, pros, kostrzew, stip, carexow a juz bron swarogu rozplenic. okroilam czesc nasadzeniowa do minimum ale i tak mnie przeraza ilosc mniejsca do zagospodarowania
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Dorii 15:14, 23 mar 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Hehe, niby nie gotowa do powrotu a tu już zakupy poczynione :⁠-⁠D
I to jakie zacne.

Wiadomo że odpocząć trzeba ale mi się coś wodzie ty to jednak w ogrodzie będziesz odpoczywać i to na pewno nie leżąc, niech no tylko ciepełko przyjdzie :⁠-⁠D

Śmiałki jeśli poczekasz do przyszłego roku to będę mogła ci ukopać. Na jesieni mocno podzieliłam więc przydało by im się trochę nabrać masy.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
TAR 15:43, 23 mar 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7016
pewnie, ze poczekam, baze musze i tak zrobic na poczatek. nie bede od traw zaczynac mam sporo roslin zadolowanych po przeprowadzce, w ubieglym sezonie tez kupilam klony, azalie, derenie, fotergile i kilka pomniejszych. w tym sezonie mam naprawde co robic. Same nasadzenia to czysta przyjemnosc
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Agatorek 20:37, 23 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Gosialuk napisał(a)
Aga krokusy są botaniczne (mniejsze) i wielkokwiatowe (większe).


Aaaa, to pewnie kupiłam te miniaturki . Jesienią się poprawię
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 20:40, 23 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Dorii napisał(a)

Twoje pewnie botaniczne :⁠-⁠D
u mnie z resztą większość też. Botaniczne są mam wrażenie wcześniejsze, raczej drobne, delikatne i mocno się mnożą. Mam też trochę wielkokwiatowych. One mają dość że większe kwiaty to jeszcze jakby masywniejsze i przynajmniej u mnie ich kolory są bardziej żywe. Niestety odnoszę wrażenie że nie przybywa ich w ogóle.
Wszystkie krokusy u mnie to potomkowie jednej paczki, miks chyba 50szt zakupiony dobrych kilka lat temu. Najbardziej mnożą się maślane.

Skalnicą zachwycam się niezmiennie. Teraz cieszy w skrzynce na kuchennym parapecie a po sezonie wsadzę gdzieś na rabatę tylko jeszcze nie wiem gdzie.


To pójdę w maślane . I tak o nich myślałam.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magara 23:27, 23 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6374
Dorii napisał(a)

Hmm, ciekawe co im nie pasuje, u mnie na glinie dają radę. Może zalane były zimą bo teoretycznie poza przepuszczalną glebą niczego specjalnego nie potrzebują. A korzenie wytrzepałaś z torfu czy sadziłaś bez ruszania bryły korzeniowej. Swoje podzieliłam jak to ja na drobne sadzoneczki nie licząc zbytnio że na glinie przezimują.

Skalnicę tym razem miałam posadzoną nie na czystej glinie ale na takiej mega przygotowanej rabacie - masa obornika, masa kompostu. Sadzonki oczywiście posadzone prawidłowo, korzenie wytrzepane - nie no, po tylu latach na forum - coś tam z podstaw załapałam
Pochlipałam nad tą moją kolejną próbą ze skalnicą, ale załamywać rąk nie będę
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Dorii 08:57, 28 mar 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
TAR napisał(a)
pewnie, ze poczekam, baze musze i tak zrobic na poczatek. nie bede od traw zaczynac mam sporo roslin zadolowanych po przeprowadzce, w ubieglym sezonie tez kupilam klony, azalie, derenie, fotergile i kilka pomniejszych. w tym sezonie mam naprawde co robic. Same nasadzenia to czysta przyjemnosc

Kupowanie i sadzenie roślinek to wiadomo, sama radość. Niestety najpierw trzeba przygotować glebę a to już nie zawsze sama przyjemność. A jaką glebę masz u siebie?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 08:57, 28 mar 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Agatorek napisał(a)


Aaaa, to pewnie kupiłam te miniaturki . Jesienią się poprawię

Botaniczne też piękne :⁠-⁠D
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 09:02, 28 mar 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Agatorek napisał(a)


To pójdę w maślane . I tak o nich myślałam.


Na twoich hektarach warto iść w coś co samo zrobi masę. Krokusy jednak najładniej się prezentują gdy dużo nasadzimy. A w dużym ogrodzie to na prawdę dużo trzeba. Dlatego u ciebie to jednak w botaniczne bym szła a dla przełamania monotonii tu i ówdzie wielkokwiatowy :⁠-⁠D
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 09:05, 28 mar 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Magara napisał(a)

Skalnicę tym razem miałam posadzoną nie na czystej glinie ale na takiej mega przygotowanej rabacie - masa obornika, masa kompostu. Sadzonki oczywiście posadzone prawidłowo, korzenie wytrzepane - nie no, po tylu latach na forum - coś tam z podstaw załapałam
Pochlipałam nad tą moją kolejną próbą ze skalnicą, ale załamywać rąk nie będę

No ja nie wątpię w nabytą wiedzę, tak tylko się zastanawiam dlaczego nie chcą rosnąc u ciebie. Może ta rabata to jednak za bardzo przygotowana była. Skalnica pewnie wolałaby górę kamieni posypaną ziemią.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies