Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 20:33, 21 maj 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
Na koniec pomęczę Was jeszcze zbliżeniami na wiejską i cienistą. Zieleń puchnie w oczach, a przodownikiem jest hosta


Tutaj jest najbardziej wilgotna część ogrodu, trawa rośnie 2x szybciej niż w pozostałej części ogrodu. Końcówka cienistej, to zlepek wszystkiego, co daje sobie radę bezpośrednio pod orzechem + skrzyp, którego za bardzo nie tępię, tylko regularnie zrywam do gnojówki. Tylko oset jest tu nieproszonym gościem. Najbardziej cieszy czosnek niedźwiedzi, który nic sobie nie robi z nadmiaru konkurencji i bardzo ładnie się rozrasta

____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 20:49, 21 maj 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
Basieksp napisał(a)
Jedyna azalia to tak jak u mnie też mam jedną i myślę o innych, bo nie dość, że ładnie kwitnie to ta moja jesienią pięknie się przebarwia Twoja ma śliczny kolor i kwiaty takie pełne

Ja na razie o innych nie myślę, bo reszta miejsc jest zbyt sucha, a leśna i cienista wypełniona na maxa Wybrałam ją ze względu na pokrój, podobno smukły, a kolor i kształt kwiatów troszkę mnie zaskoczył. Oglądając zdjęcia wyobrażałam ją sobie trochę inaczej
U Ciebie azalie będą się dobrze czuły w towarzystwie host
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Martka 21:23, 21 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
antracyt napisał(a)
Cieszę się z deszczu. Pada intensywnymi, krótkimi zrywami, w towarzystwie burz i silnych wiatrów.
Jednak całościowo ogród bardzo odżył.


To odżycie podoba mi się bardzo strat zawsze szkoda, ale nie jest chyba tak źle, obawiałam się tych wichur i zapowiadanych alertów.
Azalia stworzyła ciekawe towarzystwo swym kolorem.
tulucy 22:12, 21 maj 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Moja mama miała wewnętrzny opór przed unicestwianiem ślimaków łysych. Zbierała je do koszyczka i wynosiła w krzaki za płotem. Śmiałam się, że one są szybciej z powrotem, jak ona. W każdym razie już jej opór przeszedł. Coś jej zeżarły tak skutecznie, że litość się skończyła.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Magara 00:16, 22 maj 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6594
Jak fajnie, że u Ciebie ciągle coś kwitnie - taki stan bym chciała kiedyś osiągnąć
U mnie pada, ale tak, że szkoda gadać

Zuza, dwa pytania:
1. Dalie - czy one pełnego słońca potrzebują czy półcień może być? Moje też w wiadrach i doniczkach a mi się koncepcja zmienia
2. Czosnek niedźwiedzi - kupiłam nasiona na zamówienia Małżonka, oczywiście nie wysiałam, bo zapomniałam. Małżonek chce, bo w kuchni używa. Muszę jesienią o nim pamiętać. Czy dobrze rozumiem, że masz go na rabatach ozdobnych? Zbierasz potem? Suszysz? Czy traktujesz jako ozdobę?

____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
antracyt 09:06, 22 maj 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
Martka napisał(a)


To odżycie podoba mi się bardzo strat zawsze szkoda, ale nie jest chyba tak źle, obawiałam się tych wichur i zapowiadanych alertów.
Azalia stworzyła ciekawe towarzystwo swym kolorem.

Ja bardzo nie lubię silnego wiatru. Wywołuje u mnie nieprzyjemne uczucie rozbicia i ogólnego rozdrażnienia. Alerty nie robią na mnie wrażenia, bo na szczęście w 90% się nie sprawdzają. Dobrze że są, bo zwracają uwagę na ewentualny problem, chociaż odkąd dostałam jeden dotyczący zmiany nadawania TV zastanawiam się kto je wydaje i weryfikuje.
Kolor azalii wybierałam świadomie, chociaż jak już się pojawił na rabacie, to cały czas zerkam na niego ze zdziwieniem.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 09:12, 22 maj 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
tulucy napisał(a)
Moja mama miała wewnętrzny opór przed unicestwianiem ślimaków łysych. Zbierała je do koszyczka i wynosiła w krzaki za płotem. Śmiałam się, że one są szybciej z powrotem, jak ona. W każdym razie już jej opór przeszedł. Coś jej zeżarły tak skutecznie, że litość się skończyła.

Mój wewnętrzny opór nie jest strasznie restrykcyjny i co jakiś czas zdarza mi się zamordować jakiegoś szkodnika, a komary, meszki i kleszcze nie są zaliczane do robali, tylko wrogów do unicestwienia
Mrówkom w różami też nie popuszczam, chociaż trochę mi ich jednak szkoda.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Basieksp 09:29, 22 maj 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10209
antracyt napisał(a)

Ja na razie o innych nie myślę, bo reszta miejsc jest zbyt sucha, a leśna i cienista wypełniona na maxa Wybrałam ją ze względu na pokrój, podobno smukły, a kolor i kształt kwiatów troszkę mnie zaskoczył. Oglądając zdjęcia wyobrażałam ją sobie trochę inaczej
U Ciebie azalie będą się dobrze czuły w towarzystwie host


A widzisz o tym nie pomyślałam, że z hostami a mam jeszcze sporo miejsca na jakieś roslinki zawsze zostawiamy tak na wszelki wypadek, na jakieś chciejstwa
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
antracyt 09:33, 22 maj 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
Magara napisał(a)
Jak fajnie, że u Ciebie ciągle coś kwitnie - taki stan bym chciała kiedyś osiągnąć
U mnie pada, ale tak, że szkoda gadać

Zuza, dwa pytania:
1. Dalie - czy one pełnego słońca potrzebują czy półcień może być? Moje też w wiadrach i doniczkach a mi się koncepcja zmienia
2. Czosnek niedźwiedzi - kupiłam nasiona na zamówienia Małżonka, oczywiście nie wysiałam, bo zapomniałam. Małżonek chce, bo w kuchni używa. Muszę jesienią o nim pamiętać. Czy dobrze rozumiem, że masz go na rabatach ozdobnych? Zbierasz potem? Suszysz? Czy traktujesz jako ozdobę?


Deszcze zapowiadają na cały przyszły tydzień, trzymam kciuki, żeby do Ciebie też w pożądanej dawce dotarły.
Muszę przyznać, że trochę się napracowałam, żeby cały czas, chociaż w minimalnej dawce, jakiś kolor w ogrodzie się pojawiał. W czerwcu-sierpniu będzie apogeum szaleństwa barw i dla równowagi będę zerkać na zielone wówczas miejsca cieniste.
1. Dalie wolą pełne słońce. W półcieniu przeżyją, ale będą się mocno wyginać w jaśniejszą stronę i podobno słabiej kwitną(tego akurat u siebie nie zauważyłam).
2. Z tego co wyczytałam, nasiona czosnku niedźwiedziego mają krótki termin przydatności do siania, dlatego kupiłam sadzonkę. Rozrasta się na cienistej, ale na jej końcówce, która dla mnie jest ozdobna, ale dla większości to już by było chwastowisko. On się dobrze pod liściastymi drzewami sprawdza jako wiosenny zadarniacz. Potrzebuje słońca wiosną, a potem zanika. Lubi wilgoć i liściastą ściółkę. To raczej roślina do bardziej dzikich części ogrodu.
Zrywam liście do jedzenia, niektórzy jedzą też kwiaty, nie suszę, nie chce mi się. Jak dla mnie zdobi i smakuje
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 09:39, 22 maj 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
Basieksp napisał(a)


A widzisz o tym nie pomyślałam, że z hostami a mam jeszcze sporo miejsca na jakieś roslinki zawsze zostawiamy tak na wszelki wypadek, na jakieś chciejstwa

Moim zdaniem, hosty są pod tym względem fajnym towarzystwem, bo tolerują różną kwasowość ziemi i maja podobne zapotrzebowanie na wilgoć. Ale doświadczenia w tej materii nie mam
Ciekawa jestem na jakie kolejne azalie się zdecydujesz
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies