Uroczy pomysł z zadaszeniem chroniącym przed słońcem i wzrokiem z okien domów sąsiedzkich Ogród przy domu to prywatna strefa dla naszej rodziny i warto tak ją zaprojektować, aby nikt obcy nie zaglądał w nasze zwyczaje i życie. Warto stworzyć zieloną oazę, bo cóż może być przyjemniejszego, niż odpoczynek w zacisznym miejscu z filiżanką kawy i oddawanie się refleksji, nasłuchując przy okazji delikatnego szmeru liści czy plusku wody? Przyjęcie gości także będzie wielką przyjemnością.

Świeże powietrze pachnące kwiatami i ziołami może wszak zdziałać cuda! Co nam może przeszkadzać? Jedynie natrętne owady, ale przed nimi można się osłonić moskitierami lub sadzeniem roślin odstraszających komary np. lawenda.

Co jest nam potrzebne do stworzenia prywatności?

Podział ogrodu na strefy (wydzielone "pokoje")

Tutaj niebagatelną rolę stanowią altany, wgłębniki, placyki ukryte wśród roślinności. Do podziału przestrzeni służą specjalne, ogrodowe budowle lub żywopłoty, nawierzchnie i kratki, pergole i przegrody. Także mury i szczelne płotki. Aby zasłonić się od góry, montujemy tkaninowy dach lub sadzimy ozdobne pnącza o dużych liściach dających cień.

Wysoka, wznosząca się zieleń daje poczucie idealnej prywatności Tajemne przejście

Wydzielone strefy powodują, że z jednej części ogrodu nie będzie widać całości. Poczujemy się odizolowani, ukryci, a spacer po ogrodzie odkryje przed nami coraz to nowe widoki i "tajemnice" . Warto zastosować lustra lub ciekawe detale w postaci rzeźb.

Wnęka w murze daje wiele możliwości: rzeźba, wazon, kompozycja z kwiatami lub lustro Prosty, otynkowany mur z widoczną zielenią formowanych drzew wnoszących się ponad budowlę
Drewniane ogrodzenie z rzeźbami i bujną roślinnością Placyki na różnych poziomach wśród drzew i żywopłotów

Żywopłoty, mury i ogrodzenia

Kąciki wypoczynkowe najchętniej otaczam cisowymi żywopłotami, które zapewnia spokojną i zaciszną przestrzeń, osłonią od wiatru, słońca i spojrzeń ciekawskich sąsiadów oraz przechodniów. Są jednak dosyć drogie, zwłaszcza gdy inwestujemy w duże egzemplarze.

Popularne są żywotniki, zarówno zielone jak i złociste, które kolorystycznie ożywią monotonny, zielony ogród. Są znacznie tańsze. Ale wybór roślin na zielone parawany jest znacznie bardziej bogatszy, wystarczy poczytać o tym w naszych artykułach o żywopłotach i wybrać coś dla siebie.

Okno na świat? Nic bardziej mylnego, to artystyczne dzieło w przerwie w żywopłocie z cisa Ażurowa, nowoczesna pergola wśród plątaniny gałęzi
Ta zasłona powstała z rurek pomalowanych na ciekawy kolor. Dodatkowo pozostawiono okno widokowe dla ekspozycji pnia drzewa Tutaj również pozostawiono okno widokowe

Ale zasłonić się można także odpowiednio wysokimi murami, płotami oraz artystycznymi konstrukcjami, które niczym "rzeźby" ozdobią nasz ukryty zakątek wypoczynkowy.

W żywopłocie lub ogrodzeniu warto wyciąć "okno widokowe". Da to pewną wizualną "lekkość" i otworzy nieco "okno na świat". Zobaczcie jak wspaniałe propozycje takich rozwiązań przygotowali projektanci światowej rangi (zdjęcia) oraz nasza firma projektowa (wizualizacje).

Przerwa w żywopłocie wykorzystana na ścianę wodną lub lustro Leżaki pod osłoną wysokich miskantów

Taki kącik to będzie idealne miejsce z dala od zamętu współczesnego świata. Bez zielonego ekranu nie ma co marzyć o prywatności. Jeśli miałabym wybierać, zawsze wybiorę zieleń. Jej budowlany zamiennik, czyli szczelny płot czy mur pociągnie za sobą podobne lub wyższe koszty, a zieleń ma na człowieka zdecydowanie lepszy wpływ. Jeśli wybierzecie mur lub ogrodzenie, posadźcie na nie ciekawe pnącza. Mogą to być róże, wisteria lub bluszcz.

Wydzielenie stref przy pomocy donic

Jeśli ogród jest mały i nie ma za bardzo jak wydzielić stref, ustaw po prostu na brzegu tarasu wysokie donice z okazałą roślinnością. Mogą to być wielopniowe drzewa( brzozy, świdośliwy) lub niezawodne hortensje bukietowe, które kwitną co roku.

Miejsce do siedzenia zasłaniają wysokie donice Altana w formie koła z wygodnymi meblami wypoczynkowymi. Dodatkowo tę strefę wydziela prostokątna, dość wysoka donica
Placyk pod dębem z wygodnymi mebelkami Jak widać na zdjęciu, tutaj najważniejszą rolę odgrywają wysokie drzewa
U nas zdecydowanie zbyt mało produkuje się takich prostych paneli drewnianych. Na ich tle można umieścić rzeźbę, lustro, inny ciekawy detal Atrakcyjne ażurowe zadaszenie tuż przy domu

Odpowiednie meble

Wydzielona do odpoczynku strefa powinna być zaopatrzona w ogrodowe, wygodne meble. Przede wszystkim ogrodowy, duży stół z mnóstwem krzeseł, w innym miejscu kącik kawowy dla dwóch osób, a w jeszcze innym, najchętniej w cieniu - kilka wygodnych leżaków do leniuchowania lub stabilna ławka.

Warto zbudować nad nimi dach w postaci płachty z lekkiego, zacieniającego materiału lub efektownych, często kwitnących i pachnących pnączy.

Mur z doskonale ułożonych kamieni przesłania widok do sąsiada, ale jednak pozostawiono małe okno Altana upleciona z wikliny, dodatkowo płot z poziomych desek (łatwe do zrobienia i godne polecenia)
Placyk wydzielony w narożniku wśród gęstwiny listowia Kształt muru (bardzo inspirujący) nawiązuje do kształtu ławeczki

Efekty specjalne

Radzę zastosować gdzieś na osi widokowej lub w centrum zakątka wodę w ogrodzie, czyli szemrzące źródełko lub nawet małą fontannę. Odwróci ona uwagę od ulicznego hałasu, przyciągnie wzrok i da relaksujące, przyjemne odgłosy, które w znacznym stopniu uprzyjemnią pobyt w ogrodzie.

Altana jest przeszklona, ale to nic, prywatność zapewnia atrakcyjne w kształcie drzewko Woda płynąca po lustrzanej ścianie i pionowy ogród wertykalny

Ciekawe rośliny

Warto wsadzić wysokie drzewa, które stworzą parasol liści, ciekawie filtrujący światło. Polecam także wysokie, szemrzące trawy, dające efekt ruchu, ale także dźwięku na wietrze.

Drzewa i skośne mury. Nudy tutaj nie ma, są ciekawie poprowadzone zygzaki z bukszpanu Romantyczny stolik z krzesełkami ukryty  pod drzewem
Zakątek w stylu śródziemnomorskim Prywatność zapewnia altana z bujnymi pnączami, np. winobluszcz pięciolistkowy lub bluszcz

Mam nadzieję, że te niewielkie wskazówki, pomogą Wam stworzyć swoje ulubione miejsce relaksu, osłonięte od ulicznego zgiełku.

Poniżej przykładowe wizualizacje prywatnych stref ogrodowych z naszych projektów. Jeszcze więcej propozycji zamieściłam w galerii zdjęciowej.

Leżaki w zaciszu żywopłotu Ławka za cisowym żywopłotem formowanym w łuk
Prywatność pod drzewami w pobliżu ściany z lustrami Ławka z hortensjami i kulistymi drzewami
Placyk ozdobiony topiarami Niesamowity spokój dzięki tonacji kolorystycznej białej i zielonej

Fot. i tekst - Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

8 komentarzy:
Tulasia 20:25, 18 gru 2019

Piękne rysunki

Pszczelarnia 13:54, 19 gru 2019

Danusiu, w kontekście ławki w żywopłocie z cisa: czy da się na dłużej utrzymać taki żywopłot na wysokość oparcia ławki (nie wyżej)?

Zdjęcia fajne ale te rysunki z Twoich projektów - kopalnia inspiracji i pomysłów!

Danuta Młoźniak 20:37, 19 gru 2019

Cis da się utrzymać, ale trzeba go strzyc co najmniej 2 razy w roku i posadzić najlepiej karłową odmianę, nie Hicksii na pewno. Polecam 'Farmen' lub 'Repandens', a złocisty 'Elegantissima'.

Rysunki wizualizacji nie są moim dziełem - artystki dla mnie pracują - dwie architektki krajobrazu są zatrudnione w firmie - Justyna Kąkolewska i Joanna Lech.

Justyna Kąkolewska obecnie ma wystawę malarstwa w bibliotece w Otwocku na temat „Świder” - w Filii nr 6 przy ul. Matejki 9. Link do skopiowania http://bibliotekaotwock.pl/wystawa-obrazow/

W naszym ogrodzie zorganizujemy jej wernisaż w sezonie wiosennym lub letnim. Zapewne tematem będą "Kwiaty".

Dziękujemy za pochwały.

darkowa 18:22, 22 gru 2019

Jak zwykle pomocna jesteś - dziękuję.Na pewno zastosuję cis jako oparcie ławki, widziałam u znajomych w Niemczech i powiem,że świetnie to wygląda. Wizualizacje świetne

Ananasek 11:02, 27 gru 2019

Witaj Danusiu! Wspaniałe inspiracje, szczególnie te ryciny malowane odręcznie.

W tym roku będę zakładała taki zakątek z ławką. "Plecy" zakątka to skarpa obsadzona irgą major. Po bokach ławeczki albo róże (albo hortensje) i cisy.

Mam tylko dylemat... otóż siedząc na ławce mamy przed sobą palące południowe słońce.... i tu przydałoby się drzewo dające cień. Co wybrać? Chciałam Nigrę wysoko szczepioną, ale nigdzie nie ma w okolicznych szkółkach. Chętnie przygarnę propozycję innych drzewek i dobre rady specjalistki!

Ps. Wszystkigo najlepszego w nowym roku dla całego Gardenarium i Ogrodowiska!

Danuta Młoźniak 22:03, 27 gru 2019

Śliwa wiśniowa jest jednym z moich pierwszych i ulubionych drzew...sporo ich nasadziłam. Musi się znaleźć na wysokim pniu. Jeśli nie - szukaj dalej, niekoniecznie po gatunkach. Jedź do dużej szkółki i przejdź po sektorach z drzewami. Ja tak robię. Każda inna propozycja może być nie do zdobycia. Po prostu znajdź inne szkółki, tam gdzie mają drzewa na wysokich pniach. Lipa, platan kulisty o dużych liściach itp.

Wwwiola 15:15, 23 kwi 2021

U mnie wydzielenie strefy prywatności od kilku lat odbywa się :) poprzez posadzone w dużych donicach kanny. Już trzeci sezon obstawiam nimi taras (i siedzę w takim zielonym małpim gaju :) ). Plus jest taki, że w trakcie roku można zmienić miejsce tego zacisznego miejsca.

Cara21 09:59, 03 sie 2021

U mnie na początku ciężko było o prywatność bo ogród dość mały a sąsiedzi po obu stronach. Zaczęłam od ogrodzenia, ale mi się nie podobało, więc kupiłam donice i chciałam zacząć coś sadzić. Ale donice jakieś małe, też sadziłam kanny ale nie chciały rosnąć zbyt duże. W końcu znalazłam fajne donice z ogrodonline.pl - naprawdę duże i pojemne, teraz wszystko pięknie rośnie i w końcu mam trochę prywatności. ostatnio zamówiłam też ławkę z tej samej strony, fajnie pasuje do donic :)